Edukacinėje pamokoje apie knygnešius pasieniečiai tapo žandarais

Edukacinėje pamokoje apie knygnešius pasieniečiai tapo žandarais

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Pagėgių rinktinės Bardinų užkardos pasieniečiai dalyvavo edukacinėje pamokoje "Knygnešių keliais“. Šios prie Rambyno kalno Pagėgių savivaldybėje organizuotos pamokos tikslas - susipažinti su spaudos draudimo laikotarpiu Lietuvoje, sužinoti, kuo svarbūs knygnešiai lietuvių kalbos ir knygos išlikimui.

Pagėgių savivaldybės Enzio Jagomasto pagrindinė mokykla minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną penktadienį surengė šią edukacinę pamoką, kurioje kaip renginio partneriai jau antrus metus iš eilės dalyvavo pasieniečiai, Rambyno regioninio parko bei Martyno Jankaus muziejaus darbuotojai.

Šiemet taip Spaudos diena buvo minima šiek tiek vėliau, nes edukacinę pamoką panoro nufilmuoti, o medžiagą panaudoti kuriant dokumentinį filmą apie Airijos ir Lietuvos tautas garsus anglų režisierius Jeremiah Cullinane. Ši kino juosta  bus rodoma Europos Sąjungos televizijų.

Edukacinėje pamokoje vaidybinėmis scenomis atskleista ir parodyta nedidelė lietuvių tautos istorijos atkarpa, kurioje atsispindi kova už gimtąjį žodį ir savo egzistenciją. Šios kovos simbolis yra knygnešys.

Renginio dalyviai buvo apsirengę XIX a. pabaigos – XX a. drabužiais ir buvo suskirstyti į grupes. Kiekvienos grupės tikslas buvo parnešti kuo daugiau spaudos į M. Jankaus daržinę. Tačiau  pasiekti tikslą  buvo nelengva, nes aplinkui buvo pilna pėsčių bei raitų  žandarų. Nemunu atplukdytą spaudą  teko gabenti pėsčiomis ar  arklio traukiamu vežimu, slepiant ją po žabais, rūbais ar taip, kaip tik renginio dalyviai sugalvojo.

Keliauninkai turėjo praeiti įvairius muitinės patikrinimus, juos tikrino rūstūs žandarai. Sugautus knygnešius jie sulaikė ir iki teismo uždarė į kalėjimą-žandarmeriją. Uždarytieji kūrė atsiprašymus ir  pasižadėjimus daugiau nenusikalsti, tačiau jiems buvo skiriamos bausmės: katorga, sunkieji darbai ir pan.

Bardinų užkardos pasieniečiai buvo atsakingi už spaudos atgabenimą iki sutartų postų, spaudos platinimą, kiti gi  vadovavo žandarų grupei.
 
M. Jankaus daržinėje apie knygnešystę kalbėjo ir  senovines lietuvių liaudies dainas dainavo Bitėnų kaimo šviesuliai Žemguliai.

Edukacinės pamokos dalyviai renginio pabaigoje M. Jankaus daržinėje giedojo mokyklos himną, buvo pristatytas leidinys "Rambyno legendos“ ir knyga apie raides, kurią muziejuje surišo patys mažiausi renginio dalyviai.

Anot Pagėgių rinktinės atstovų, daugelis pabuvusiųjų šioje edukacinėje pamokoje ir filmavęsi dokumentiniame filme suprato, koks sunkus ir nepaprastai pavojingas buvo knygnešio darbas. Jis reikalavo ne tik daug jėgų ir pastangų, bet ir drąsos, pasiaukojimo dėl savo gimtosios kalbos, dėl lietuviškojo rašto apsaugojimo ir išsaugojimo.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder