Gyventojų apklausos idėja - vėl gyva

Gyventojų apklausos idėja - vėl gyva

Prieš savivaldos rinkimus eksploatuota idėja visuotinės apklausos metu sužinoti uostamiesčio ir Klaipėdos rajono gyventojų nuomonę dėl įvairių su aplinkosauga susijusių klausimų, vėl atgimė - šįkart prieš rinkimus į atsilaisvinusią Seimo nario vietą.

Tiesa, apklausos iniciatoriai tikina, kad tai nėra rinkiminės kampanijos dalis, o rinkimai esą yra vienintelė priemonė bent kiek padidinti gyventojų aktyvumą.

Pernai gruodžio pabaigoje vis nerimstant aistroms dėl bendrovės "Fortum Klaipėda" planuojamos statyti kogeneracinės jėgainės Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje (dabar ji jau statoma) ir analogiškų kitų verslininkų planų šalia Dumpių sąvartyno, keletas visuomeninių organizacijų pradėjo rinkti parašus dėl rajono ir Klaipėdos gyventojų apklausos aplinkosaugos klausimais per savivaldos rinkimus.

Planuota gyventojų klausti, ar jie pritaria šiukšlių deginimo gamyklų statybai Klaipėdos mieste ir rajone, ar pritartų, kad būtų statomos mediena kūrenamos jėgainės, ar pritartų, kad Klaipėdos mieste ir rajone būtų vystoma tik žmonių sveikatai ir aplinkai nekenksminga pramonė, kad Klaipėdoje būtų įrengti oro taršą kas valandą matuojantys prietaisai, kurių duomenys būtų skelbiami viešai, ar pritartų, jog viešai būtų skelbiami užterštumo, ligų paplitimo, mirties priežasčių, gyvenimo trukmės žemėlapiai bei statistika.

Iniciatoriams per mėnesį reikėjo surinkti 14,3 tūkst. Klaipėdos miesto ir 4,2 tūkst. rajono gyventojų parašų. Tačiau tiek tuometinė Klaipėdos rajono, tiek uostamiesčio valdžia nusprendė neskelbti apklausos, nes nei mieste, nei rajone nepavyko surinkti reikiamo kiekio galiojančių parašų. Be to, buvo nustatyta, kad Klaipėdoje iniciatyvinės grupės nariai parašus rinko pasibaigus įstatymo reglamentuotam terminui.

Trečiadienį buvo pranešta, kad devyni Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos opozicijai priklausantys deputatai - penki konservatoriai, du Lietuvos rusų sąjungos nariai, ir du iš trijų Taryboje esančių socialdemokratų - Lilija Petraitienė ir Rimantas Cibauskas - įregistravo siūlymą atlikti gyventojų apklausą, kurią siūloma atlikti kartu su Danės apygardoje vyksiančiais rinkimais į Seimą - liepos 3 arba 17 dienomis. Greta pirmosios nesėkmingos iniciatyvos metu keltų klausimų dar siūloma klausti nuomonės apie mokesčio už šiukšles skaičiavimo būdą.

Vienas apklausos iniciatorių, rinkimuose į Seimą dalyvausiantis konservatorius Naglis Puteikis tikina, kad tokia iniciatyva tikrai nėra jo rinkimų kampanijos dalis, nes ją palaiko įvairios partijos, rinkimuose keliančios savo kandidatus. Esą už šią iniciatyvą pasisako ir meras, liberalsąjūdietis Vytautas Grubliauskas, jau sutikęs suformuoti darbo grupę šiam klausimui spręsti.

"Rinkimai yra vienintelė rimta proga, kai galima sulaukti didesnio žmonių aktyvumo. Darbo grupė galės apsispręsti ne tik dėl pačios apklausos rengimo, bet ir dėl konkrečių klausimų - išplėsti jų ratą ar sumažinti. Ji taip pat turėtų surasti pigiausią variantą, kaip atlikti tokią apklausą. Mano nuomone, ji turėtų vykti visose tradicinėse balsavimo apylinkėse, kuriose būtų po du balsų skaičiavimo komisijos narius - vienas nuo visuomenininkų ir vienas nuo savivaldybės", - dėstė N. Puteikis.

Jis pripažįsta, kad tokia apklausa būtų tik patariamoji, bet esą labai svarbu ir tai, kad ji būtų tokia pirma Lietuvoje. N. Puteikio nuomone, nepaisant rekomendacinio pobūdžio, jau pradėtos statyti kogeneracinės jėgainės, kurioje gali būti deginama dalis Klaipėdos atliekų savininkai - "Fortum Klaipėda", esą vis tiek turėtų atsižvelgti į visuomenės nuomonę ir padaryti atitinkamus sprendimus: deginti medieną arba didinti išrūšiuojamų atliekų kiekį.

Taryba sprendimą dėl apklausos turi priimti per 30 kalendorinių dienų. Apklausa laikoma įvykusia, jei joje savo nuomonę pareiškia ne mažiau kaip 25 proc. gyventojų.

"Palaikau, bet skubėti nereikia"

Vytautas GRUBLIAUSKAS, Klaipėdos meras

Aš manau, kad nereikia bijoti tokių apklausų, nes pasisakau už demokratijos plėtrą. Bet taip pat nereikia ir pulti stačia galva arba prisirišti prie konkrečių datų ar Seimo rinkimų, nors tai galbūt kai kam ir būtų naudinga. Mano nuomone, kai kuriuos siūlomus klausimus būtų galima koreguoti, apjungti, galbūt pridėti dar keletą - visa tai nuspręs iš visų politinių partijų atstovų sukurta darbo grupė. Taip pat reikės teisininkų atsakymų, ar kai kurie klausimai neperžengtų savivaldos kompetencijos. Išlaidos rengiant tokią apklausą yra neišvengiamos, tad reikia atidžiai išnagrinėti ir šį aspektą. Būtume pirmieji Lietuvoje surengę tokią apklausą, tad tai reikėtų daryti kvalifikuotai ir neskubant, kad ir naudos turėtume, ir taptume ne pajuokos objektu, o pavyzdžiu.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder