Nauja yra tai, kad rajono savivaldybės taryboje vietoje 25 narių mandatų bus įteikti 27, nes rajone jau gyvena daugiau kaip 50 tūkst. žmonių - dėl išaugusio gyventojų skaičiaus padaugėjo ir vietų taryboje. Peržvelgus kandidatų sąrašus, į akis krinta tai, kad į šiuos rinkimus kaip niekad gausiai žengiama šeimomis.
Registruos kompiuteriu
"Naujovė šiuose rinkimuose yra ir tai, kad rinkimams rengti sukurta speciali kompiuterinė programa ir visi duomenys - pradedant kandidatų dokumentais ir baigiant rinkimų rezultatais - turi būti suvesti į šią programą", - sakė Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas Zigmas Bitinas.
Pasak jo, tai žymiai palengvins rinkimų organizavimą, o rezultatai bus greičiau apdorojami ir pristatomi komisijai. Kompiuteriais dirbs ir rinkėjus registruos visų rinkimų apylinkių, kurių rajone yra 31, rinkimų organizatoriai. Kompiuteryje registruojant rinkėjus bus patogiau ir balsuoti: jei rinkimų dieną išvykęs rinkėjas nespės grįžti į savo apylinkę, jis galės balsuoti kitoje rajono apylinkėje.
Klaipėdos rajonas vienas iš nedaugelio šalies rajonų, kuriame pastaraisiais metais ne sumažėjo, o padaugėjo gyventojų. Tačiau, anot rinkimų komisijos pirmininko Z. Bitino, dar nėra didelės būtinybės didinti rinkimų apylinkių skaičiaus, nors jei būtų toks poreikis, būtų galima tai padaryti operatyviai.
Remiantis ankstesnių metų statistika, manoma, kad rinkimuose dalyvaus apie 40 proc. balsavimo teisę turinčių rajono gyventojų.
"Palyginus su kitais rinkimais, į savivaldos rinkimus gyventojai eina gana sunkiai", - sakė Z. Bitinas.
Anot jo, šie rinkimai išsiskiria dar ir tuo, kad yra "kriziniai" - rinkimų organizavimo išlaidoms (transportui, kanceliarinėms priemonėms ir kt.) skirta kelis kartus mažiau lėšų negu per ankstesnius rinkimus.
Pašalinti du kandidatai
Šiuose savivaldos rinkimuose rajone pirmąkart dalyvauja vienas nepriklausomas kandidatas, dvi naujos partijos - Krikščionių ir Žemaičių. Vyriausiam kandidatui 76-eri metai, jauniausiam - 20 metų. Rinkimuose dalyvauti panoro visi 25 šios kadencijos rajono Tarybos nariai.
Daugiausiai kandidatų - po 54 - sąrašuose turi Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų bei "Tvarkos ir teisingumo" partijos. 47 surinko Lietuvos socialdemokratų partija. Kitos partijos ilgais sąrašais pasigirti negali, o kai kurios balansuoja ant privalomo skaičiaus - ne mažiau 14 kandidatų - ribos. Todėl ne vieną partiją išgąsdino dėl nuslėpto teistumo šalyje iš sąrašų pašalinti kandidatai, dėl kurių rinkimų estafetę turėjo palikti ir neilgus sąrašus turėjusios partijos.
Klaipėdos rajone iš rinkimų kovos dėl šios priežasties buvo priversti pasitraukti Žemaičių partijos kandidatas, šios kadencijos rajono savivaldybės Tarybos narys Rimantas Martinkus ir Lietuvos centro partijos kandidatas Dainius Vareika.
Dešimtmetį politikoje dalyvaujantis R. Martinkus sakė, jog prieš keletą metų buvo patekęs į avariją Vokietijoje, turėjo ir dokumentus dėl šio įvykio.
"Gaila, kad taip išėjo, nemaniau, kad tai nusikaltimas, tiesiog nelaimė kelyje, dėl kurios man nebuvo pateikti jokie kaltinimai. Tačiau visgi esu pripažintas teistu ir pasitraukiau iš rinkiminės kovos, bet ne iš politikos", - sakė R. Martinkus.
Tuo metu D. Vareika teigė esantis be kaltės kaltas, nes dar prieš 10 metų jo pamestu asmens pasu nusikalstamai veiklai pasinaudojo kitas asmuo Prancūzijoje. Pats kandidatas teigė nebuvęs niekada teistas. Nors D. Vareika tvirtino kreipęsis į Vyriausiąją rinkimų komisiją dėl klaidos atitaisymo, jo prašymas nebuvęs išgirstas.
Iš 313 kandidatų į savivaldybių tarybą teistumą deklaravo 6. Tarp jų - pripažinti kaltais dėl ūkininkų streikų organizavimo, nelaimingo atsitikimo įmonėje ir kt.
Balotiruojasi ir valdininkai
Šiuose savivaldos rinkimuose dėl tarybos nario mandato kovos nemažai politikos naujokų, ypač jaunimo. Daugiau rinkimuose dalyvauja ir įvairių savivaldybės administracijai pavaldžių įstaigų darbuotojų: seniūnų, švietimo, kultūros įstaigų, administracijos skyrių vadovų ir specialistų. Kai kurie rinkėjai dėl to itin piktinasi, nes paprastai įstaigų vadovai rajone yra žinomi žmonės, ir jei būna išrinkti į tarybą, lieka savo postuose, o savo vietas taryboje užleidžia bendrapartiečiams.
Tuo metu rajono rinkimų komisijos pirmininkas Z. Bitinas tvirtina, kad kiekvienas turi konstitucinę teisę nepaisant jo pareigų būti išrinktas į tarybą ir čia nesą jokio "kriminalo".
Šiemet partijų sąrašuose kaip niekad daug yra giminystės ryšiais susijusių kandidatų. Anot rinkimų organizatorių, Klaipėdos rajone šeimos politikoje dalyvauja taip aktyviai kaip niekur kitur. Dėl Tarybos nario mandato kovos vyrai su žmonomis, tėvai su sūnumis, tėvai su dukromis, pusbroliai ir pusseserės - tuose pačiuos ar kitų partijų sąrašuose. Šeimyniniais saitais susijusių kandidatų sąrašuose yra net 14.
Rašyti komentarą