Istorinį Kuršių marių žuvies supirkėjo laivą atkuria baldininkai

Istorinį Kuršių marių žuvies supirkėjo laivą atkuria baldininkai

"Ko negali vienas - gali komanda!" Šis šūkis suvienijo SBA koncernui priklausančios UAB "Germanika" kolektyvą ypatingam tikslui - pastatyti istorinį laivą ir išplaukti su juo į Kuršių marias. Šią savaitę įmonėje iškeltas vainikas ant laivo ragų - pirmasis laivo statybos etapas įveiktas.

Šilutės rajone, Sakūtėlių kaime, įkurta SBA koncerno įmonė "Germanika" gamina "vilktuosius" baldus. Pasak įmonės direktoriaus Rolando Baltuonio, "Germanikoje" dirba 580 darbuotojų, kurie suvažiuoja iš skirtingų aplinkinių vietovių: Klaipėdos miesto ir rajono, Šilutės miesto ir rajono. "Tačiau visi esame pamario gyventojai, mūsų gyvenimas neatsiejamas nuo Kuršių marių. Noras išplaukti į marias mums įgimtas. Jis ir padiktavo idėją pasistatyti laivą. O kokį daugiau laivą statyti, jeigu ne istorinį? Savita pamario krašto istorija - tai šio krašto dvasia. Juolab kad šalia turime istorinių laivų žinovą", - sakė vadovas, pristatydamas istorinio laivo statybos konsultantą, rusniškį laivadirbį Simą Knapkį.

PIRMĄ KARTĄ. Baldų gamybos įmonėje "Germanika" pagal senovinį piešinį pirmą kartą atkuriama burinė plokščiadugnė Kuršių marių žuvų supirkėjo valtis.

Iš piešinio

Istorinių laivų ekspertas S. Knapkis atstatytus istorinius laivus skaičiuoja dešimtimis. Laivadirbį ypač išgarsino ncionalinės ekspedicijos projektas "Nemunu per Lietuvą", kuriame Simas buvo kapitonas. Tačiau ne jį laivadirbys vadina savo amato apogėjumi. Kitąmet S. Knapkis ketina atkurti vikinginį prūsų laivą. "Germanikos" komandos statomas laivas S. Knapkiui taip pat ypatingas, nes tai - žuvų supirkėjo valtis, kuri Lietuvoje atkuriama pirmą kartą.

"Statomas šis laivas pagal litografiją, kurią atradome Karaliaučiaus gydytojo, universiteto mokslininko Bertoldo Heinricho Benekės knygoje. Išlikusių tokių laivų nėra, taip pat nėra ir aprašymų. Žuvų supirkėjo valties konstrukcija labai panaši į žvejybinių kurėnų, tačiau tam tikri specifiniai dalykai skiriasi, o lyginant laivus iš profilio skirtumas - akivaizdus", - aiškino S. Knapkis.

Stato savanoriai

Žuvų supirkėjo laivo statybos procesas baldų įmonėje prasidėjo prieš mėnesį. Visi "Germanikos" darbuotojai buvo pakviesti savanoriškai laisvu nuo darbo metu prisijungti prie laivo statybos. "Prisidėti panoro daugiau kaip 30 procentų įmonės darbuotojų. Ypač džiaugiamės, kad įsitraukė į šį procesą ir jų šeimų nariai. Džiaugiamės tokiu žmonių entuziazmu ir tikimės, kad norinčiųjų prisidėti atsiras dar daugiau, kai laivas jau įgaus laivo bruožų. Statydami laivą - stipriname komandą", - kalbėjo R. Baltuonis.

ENTUZIAZMAS. Laivo statybos vado Daivaro Gruzdovo paragintos net įmonėje dirbančios moterys nesibaido laivadirbių įrankių.

Laivo statybos vadas - įmonės vadovaujantis operatorius Daivaras Gruzdovas pažymėjo, kad su "Germanikos" komanda galima pastatyti ne vieną istorinį laivą, bet visą flotilę. "Vienijasi žmonės ir dirba be jokio užmokesčio, skiria savo laisvalaikį laivo statybai. Tai nuostabu!" - džiaugėsi komandos lyderis. Paklaustas, kuo laivas "Germanika" bus išskirtinis, pašnekovas įvardino tris svarbiausius dalykus, kurie būdingi ir "Germanikos" įmonei, ir laivui: "Pirmiausia - saugumas. Todėl pirmasis, juokavo Daivaras, plauks darbų saugos vadovas. Taip pat svarbi kokybė. Todėl statant laivą paklaida - 0,0 milimetro. Taip pat svarbus mums efektyvumas - todėl "Germanikos" laivas bus ne su 6, o su 8 irklais", - sakė D. Gruzdovas.

Iššūkiai ir ritualai

Laivas gaminamas iš pušies medienos, tik jo karkasas - vadinamieji ragai, špangautai, šoniniai švertai, vairalazdė ir vairas - iš ąžuolo. Nuo pat kurėno statybos pradžios laivadirbiai susidūrė su iššūkiais.

"Buvo nelengva gauti tinkamų lentų. Atradome jų Rusnėje, tačiau norint jas atsigabenti teko laukti tris savaites, kol atslūgs potvynis, nes amfibijos lentų nekelia. Taip pat ir likusią medieną gauti buvo sudėtinga. Žiema buvo šlapia, tik dabar medkirčiai gali įvažiuoti į miškus. Tad visi skuba susipjauti numatytą medieną ir nenori smulkmenintis su tokiu menku užsakymu", - pasakojo R. Baltuonis.

O S. Knapkis pažymėjo, jog gera pušis geriau nei blogas ąžuolas, ir pasidžiaugė, jog labai pasisekė laivo dugnas. "Jį meistraudami išbandėme naują lentų suleidimo technologiją. Pavyko puikiai", - trynė rankomis laivadirbys.

SIMBOLIS. Įmonės "Germanika" ženklas - išfrezuotas ant laivo dugno lentos.

Laivo statybos procese, anot S. Knapkio, yra du svarbūs ritualai. Pirmasis - vainiko iškėlimas tada, kai pastatomi laivo ragai, antrasis - laivo nuleidimas į vandenį. Abu jie apipinti prietarais, kuriais laivadirbiai po šiai dienai tiki ir pasitiki. "Ant laivo ragų iškeliamas šermukšnių vainikas, kuris turėtų atbaidyti blogąsias dvasias. Kadangi "Germanikos" laivas statomas šaltuoju metų laiku - tai nuo pikto jį gina spygliuotas kadagių vainikas. Taip pat šermukšnių vainikas arba girlianda kabinama ir ant laivo priekio jį leidžiant į vandenį, tačiau pirmiausia į vandenį metamas svogūnas. "Kodėl taip daroma - per daug nemąstome, bet tradicijas palaikome, nes rimti vyrai taip darė. Sakoma, kad laivai buvo mediniai, bet vyrai, kurie juos dirbo ir jais plaukė, - geležiniai. Dabar laivai - geležiniai, bet vyrai - mediniai", - nusijuokė S. Knapkis.

Svajonėse - flotilė

Kiekvienas Kuršių marių laivas XIX-XX a. turėjo savo specifinį ženklinimą - vėliavą arba vėjarodę. Jų ornamentika ir simbolika priklausydavo nuo vietovės ir savininko. "Germanikos" įmonės ženklas taip pat papuoš statomo laivo vėjarodę, jis jau išfrezuotas ir ant laivo dugno lentoe. Pastatytas laivas bus 8 metrų ilgio ir juo vienu metu galės plaukti 10 žmonių. Plokščiadugnis laivas bus skirtas plaukti po Kuršių marias ir upes.

"Germanikoje" keturiomis pamainomis dirbantys žmonės ir laivą stato pamainomis, ir plauks su juo taip pat pasikeisdami. "Geram laivui reikia gero kapitono", - sako S. Knapkis. Šios atsakomybės imasi įmonės direktorius. "Dabar pirmas tikslas - pastatyti laivą, po to - išmokti jį valdyti, įgyti buriavimo patirties", - pažymėjo R. Baltuonis.

VADOVAI. Istorinių laivų žinovas, laivadirbys Simas Knapkis (kairėje) ir įmonės "Germanika" vadovas Rolandas Baltuonis greitai atrado bendrą kalbą.

Anot S. Knapkio, žuvų supirkėjo valtis - optimalus laivas šiai patirčiai įgyti, o tada su "Germanikos" komanda galima ir didesnį laivą, ir visą istorinę flotilę pastatyti.

Pastatyti "Germanikos" laivą ir nuleisti į Kuršių marių vandenį ketinama iki Joninių. Sezono metu laivas bus švartuojamas Kintų uostelyje, žiemos metu stovės gamyklos teritorijoje.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder