Kretingos centrą okupavo girtuokliaujantys benamiai

Kretingos centrą okupavo girtuokliaujantys benamiai

Miesto centre, prie Kretingos muziejaus, vasaros estradoje ir kitose viešose vietose buriasi alkoholinius gėrimus linkę vartoti asmenys. Tokį vaizdą stebėti tenka ne tik kraštiečiams, bet ir miesto svečiams.

Baudos už šį pažeidimą neatgraso, o kai kurie benamiai jų turi visą kolekciją, siekiančią net 7 tūkst. eurų ir daugiau.

Baudos neatgraso

Kaip viena priemonių, skirtų sumažinti alkoholį vartojančių asmenų skaičių, – piniginės baudos, tačiau ar tai yra pakankamai efektyvu – pasakyti sudėtinga. „Baudų turiu beveik už 7 tūkst eurų“, – atskleidė vienas kretingiškis, tvirtindamas, kad jų neketina atiduoti. Kai kurie asmenys taip pat piktinosi didelėmis ir nuolat skiriamomis baudomis.

„Nešiesi rankoje butelį, gauni 150 eurų baudos, atsisėdai ant suoliuko parūkyti ir vėl“, – tvirtino viena moteris. Jai antrino ir Budriuose gyvenantis vyras: „Baudas gauname po 200 eurų, iš kur jas reikia atiduoti.“

Alkoholį asmenys vartoja įvairiose vietose, tarp jų – ir namuose. „Kur mes turime rinktis? Ar į medį įlipti? Namuose vartojame alkoholį – atvažiuoja policija, gatvėje irgi, nusimaudyti nori, alaus atsigerti negalima, rūkyti taip pat.

Tai kur? Visur yra vaizdo stebėjimo kameros arba tik pamatę policijos pareigūnai iš karto mus tikrina“, – piktinosi kretingiškis. Jį papildė ir budriškis: „Visą žiemą namuose išsėdim, norisi išeiti kur nors, juk vasara.“

Alkoholį linkę vartoti asmenys tikino esantys nepatenkinti dabartinės valdžios sprendimais, alkoholio akcizo kėlimu. „Alkoholizmas yra liga“, – pripažino budriškis. Vis dėlto apribojimai nesutrukdo įsigyti alkoholio. „Pasirūpiname iš anksto, jeigu reikia“, – kalbėjo jie, pridurdami, kad prireikus sugebėtų įsigyti ir įsigaliojus draudimui.

Kretingos jaunųjų šaulių vadas Gintautas Pogoželskas įvardino, kad sudrausminti viešoje vietoje girtaujančius benamius tenka po 3–4 kartus per dieną: „Neretai tenka išprašyti tuos pačius asmenis, tačiau yra ir naujų veidų. Šiuo metu esu suskaičiavęs, kad mieste renkasi apie 10–12 tokių asmenų.“

Asocialūs asmenys dažniausiai, anot G. Pogoželsko, renkasi centre esančiame parke, prie Kretingos muziejaus, vasaros estradoje, už prekybos centro „Maxima“, prie pirties esančiame parke. „Pastaruoju metu apie juos dažnai mums praneša gyventojai“, – sakė jis.

Viešose vietose besiburiuojančius alkoholikus drausmina policijos pareigūnai, jiems skirdami baudas ar veždami į laikino sulaikymo kameras Klaipėdoje. „Yra priimtas įstatymas, kurio turi laikytis visi.

Vykdome netikėtas priemones, kuomet tikriname mieste esančius neblaivius asmenis, patruliuojantys pareigūnai taip pat stebi, ar nėra daromi viešosios tvarkos pažeidimai.

Mieste yra įrengtos ir vaizdo stebėjimo kameros, per kurias matome, ar yra girtaujančių, ar ne“, – priemones vardino Kretingos rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkas Ričardas Kačinas, paaiškindamas, kad už tokį pažeidimą pareigūnai skiria baudas, o nustačius vidutinį arba sunkų girtumą asmenys gali būti pristatomi į Klaipėdos apskrities Vyriausiąjį policijos komisariatą ir uždaromi laikino sulaikymo kamerose.

Kartais asocialūs asmenys būna ir agresyvūs. „Būna įvairių situacijų, tačiau artimiausiais ekipažas į tokius pranešimus reaguoja nedelsdamas“, – sakė R. Kačinas.

Išeitis – nakvynės namai?

Valstybės mastu priimami įstatymai, kitos priemonės, apribojančios alkoholio prieinamumą, vis dar nepažaboja šios problemos. „Tai – visuomenės problema. Ar galima ją išspręsti? Ką daryti su benamiais?“ – retoriškai klausė rajono policijos komisariato viršininkas Arūnas Pužauskas.

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorės Jolantos Girdvainės teigimu, tokiais žmonėmis, kurie neturi gyvenamosios vietos, kurie neturi socialinių įgūdžių, turi priklausomybių, reikia rūpintis: „Tam yra Savivaldybės skyriai. Viešosios tvarkos specialistai juos baudžia, jeigu pažeidžia bendrąją tvarką, kitas skyrius rūpinasi, kad jie laiku gautų socialinę paramą, susitvarkytų dokumentus arba patektų pas medikus.“

Kaip viena išeičių įvardijami šiuo metu statomi nakvynės namai. „Nakvynės namai būtų kažkokia išeitis. Benamiai galėtų prisiglausti tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku“, – pasvarstė A. Pužauskas.

Jam antrino ir J. Girdvainė: „Tai bus galimybė, suteikta Savivaldybės namų neturintiems žmonėms apsisaugoti, nesušalti, turėti galimybę nusiprausti, gyventi socialų gyvenimą.“

Nakvynės namuose privalomos tam tikros taisyklės, kurių gyventojai nenori laikytis. „Kitų miestų praktika rodo, kad benamiai į juos grįžta tik vakare, tad dieną praleidžia gatvėje. Taip pat jie yra laisvi žmonės, todėl ten jie nuolat neužsibūna. Be to, jie nėra linkę laikytis ten esančių taisyklių, kurios kiekvienuose nakvynės namuose skirtingos, tačiau be taisyklių negalima gyventi“, – kitų miestų praktika dalijosi A. Pužauskas.

Kretingoje įrengus nakvynės namus, bus nustatytos ir tam tikros taisyklės. „Nakvynės namai – tai daugiau saugus prieglobstis žmonėms, ypač šaltuoju metų laiku. Be abejo, juose bus taisyklės, tačiau kiti miestai susiduria su problema, kad žmonės vengia jų laikytis. Visos tvarkos bus patvirtintos, kai pastatys nakvynės namus ir jie bus pradėti administruoti“, – patikino J. Girdvainė.

Ar tai bus veiksminga priemonė, kol kas nėra aišku, tačiau tikimasi geriausių rezultatų. „Manau, jeigu ir sumažės ši problema, atsiradus nakvynės namams, tai labai džiaugsimės. Tačiau iš praktikos visi suprantame, kad tokių žmonių visiškai mieste neliktų, yra mažai tikėtina“, – galimą ateities perspektyvą apžvelgė Savivaldybės administracijos direktorė.

Rajono taryba taip pat yra priėmusi sprendimą miesto šventėje neleisti prekiauti alkoholiniais gėrimais po 16 val. Yra manančių, kad šį draudimą nesunku „apeiti“. „Tokių situacijų būna, tačiau tai – ne masinis reiškinys. Gauname tokių pranešimų, todėl policijos pareigūnai renka informaciją ir aiškinasi detales. Vis dėlto prekiaujantieji alkoholiu nėra linkę rizikuoti, nes jiems taikomos pakankamai griežtos sankcijos – gali netekti licencijos“, – kalbėjo R. Kačinas.

Savivaldybė dėl apribojimo kol kas neketina nieko keisti, kaip ir įvesti naujų. „Kol kas nematome, kad kažką reikėtų keisti. Kiek girdėjau iš seniūnės ir žmonių, šis sprendimas yra pasiteisinęs.

Nors pasigirsta tokių nuomonių, kad žmonės sugalvoja, kaip „apeiti“ draudimus,vis dėlto yra matoma tendencija, kad renginių metu mažėja girtaujančių“, – apibendrino J. Girdvainė.

Už alkoholio vartojimą viešoje vietoje gali būti skiriama bauda nuo 30 Eur iki 140 Eur. Jį padarius pakartotinai, – bauda nuo 140 Eur iki 240 Eur.Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder