"Lituanicos" gabentas laiškas - ir Klaipėdoje

"Lituanicos" gabentas laiškas - ir Klaipėdoje

Į "Vakarų ekspreso" redakciją atėjęs Kostas Jocys atsinešė originalų, mašinėle rašytą laišką, kurį iš Niujorko į Kauną turėjo parskraidinti S. Dariaus ir S. Girėno pilotuojama "Lituanica", sudužusi 1933-iųjų liepos 17-ąją.

Nors skrydis baigėsi tragiškai, tačiau laiškas adresatę Liudoviką Jocienę Endriejave pasiekė tais pačiais 1933 m.

Jos anūkas K. Jocys šį laišką tebesaugo kaip giminės relikviją. Kada jis buvo įteiktas močiutei, vyras nežino.

"Greta močiutės namų sau būstą lipdžiusiam girininkui labai patiko vokas su pašto ženklu. Jį girininkas ir iškaulijo iš jos. O ant voko tikriausiai buvo ir Lietuvos pašto antspaudas, kada šitas ir kiti į Lietuvą iš Amerikos "Lituanicos" gabenti laiškai pasiekė mūsų valstybės paštą",- sakė jis.

Ką rašė?

Ant gero popieriaus su "Lituanicos" įspaudu K. Jocio teta Barbora Pocius, gyvenusi Niujorke, Brukline, 1933 m. gegužės 29 d. žemaitiška tarme rašė (tekstas redaguotas - Aut. past.):

"Brangi mamyte, turiu garbę tamstai pranešti, kad šitą laišką persiunčiu oro laivu, tik paukščio galybe varomu. Mamyte, jeigu gausi šitą laišką, nenumesk. Šitas laiškas yra pirmučiausias pasaulyje, kuris lekia aeroplanu per jūras iš Amerikos tiesiog į Kauną. Dėl to prašau, kad tą laišką nenumestum. Jeigu tamstai nebereikalingas, atiduok kitam. Bet kito tokio laiško į Lietuvą niekas nebeatveš. Tas yra pirmučiausias laiškas, atlėkęs į Lietuvą iš Amerikos.

Mūsų Didvyriai savo gyvastį aukoja. Sako, ar mes jūrose nusileisim, ar Kaune, vis tiek lėksim per jūras. Sako, - mes Lietuvai garbę atiduosim. Ar žūsim, patys nežinom. Bet savo darbą turim nuveikti. Per jūras lėks du, abudu jauni ir gabūs lietuviai, pasižadėję Lietuvai garbę atiduoti.

Mes, amerikiečiai, linkėsime jiems laimingos kelionės ir rengiam jiems išleistuves. Jeigu kada sugrįš, sutiktuvės bus du sykius didesnės, ir mes jų lauksim su aukšta pagarba.

Mylima mamyte. Labai ačiū už laiškus, kuriuos esu gavusi nuo tamstos. Nepyk, nedaviau greito atsakymo, nes neprisirengiau parašyti laiško.

Mamyte, aš noriu pranešti tamstai, kad mudvi su Kurauskiene siuntėme paketą drabužių. Tame pakete yra vienas kvartūgas (prijuostė). Jame užrišome 11 dolerių. Penki doleriai yra mano, prašau priimti. Šeši doleriai yra Kurauskienės. Penki doleriai - tamstai, vienas doleris - koplyčios statybai. Prašau atiduoti.

Kurauskienė tamstai duoda labas dienas ir linki geros sveikatos.

Mamyte, jeigu gausi šitą laišką, duok mums greitą atsakymą ir parašyk, kokią dieną gavote. Aš noriu žinoti, ar ilgai laiškas keliaus. Su pagarba Barbora Pocienė."

Laiškus išsiuntinėjo

Vytauto Didžiojo karo muziejuje esančios "Lituanicos" ekspozicijos kuratorė Dalė Naujalienė pasakojo, kad po katastrofos nepažeistas maišelis su laiškais, kurių buvo 983, labai greitai, per kelias dienas, buvo pargabentas į Lietuvą.

"Pašte jie buvo suantspauduoti ir išsiuntinėti pagal adresus", - sakė pokalbininkė.

Muziejaus ekspozicijoje yra demonstruojami keturi tokie laiškai, tačiau jų turima ir daugiau.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder