Pagėgiai biudžetą lopys skolintais pinigais

Pagėgiai biudžetą lopys skolintais pinigais

Nors metai dar tik prasidėjo, tačiau nemažai europinių projektų vykdančios Pagėgių savivaldybės vadovai jau suka galvą, iš kur gauti pinigų biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimams. Beveik 600 tūkst. litų tikimasi pasiskolinti iš valstybės, kuri pati pagėgiškiams skolinga beveik 400 tūkst. litų.

Pagėgių valdžioje esantys politikai leido savivaldybės administracijai paimti 570 tūkst. litų trumpalaikę paskolą iš valstybės biudžeto.

Šiuos pinigus žadama skirti laikinam pajamų trūkumui padengti. Didžioji jų dalis (435,2 tūkst. litų) bus panaudoti mokant atlyginimus savivaldybės biudžetinių įstaigų darbuotojams.

Likę 134,8 tūkst. litų bus sumokėti kaip socialinio draudimo įmokos.

Valstybės biudžeto pagalbos Pagėgių savivaldybei prireikė, nes nevykdomas jos šių metų biudžeto pajamų surinkimas.

Per du pirmuosius metų mėnesius į savivaldybės biudžetą (be valstybės biudžeto lėšų) įplaukė 1,2 mln. litų.

Tai tėra 12,3 proc. planuojamų šių metų pajamų (9,8 mln. litų). Norint šį planą įvykdyti, per sausio ir vasario mėnesius reikėjo surinkti 16,67 proc. metinių pajamų.

Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis neslepia, kad finansinė savivaldybės padėtis nėra gera. Tačiau tikina, kad su panašiomis problemomis susiduria kiekvienų metų pradžioje.

„Pirmasis metų ketvirtis visada būna sunkesnis. Tik paskutinį ketvirtį pradedami mokėti žemės ir turto mokesčiai. Mūsų verslas yra žemės ūkio, ūkininkai žmones samdo ne šaltuoju metų laiku, o vasarą ir rudenį. Tada ir padidės įplaukos į savivaldybės biudžetą. Mes ne tik patys nesurenkame savo dalies mokesčių, bet ir iš valstybės negauname mums skirtų lėšų. Valstybė šiuo metu mums skolinga iki 400 tūkst. litų. Aš jau pats skambinau į Finansų ministeriją, kuri mums vėluoja pervesti pinigus“, - sakė V.Komskis.

Pagėgių savivaldybė pirmą kartą atsidūrė tokioje sunkioje padėtyje, kai jau metų pradžioje prašo valstybės paskolinti pinigų.

Mero teigimu, finansinė našta prislėgė ir dėl daugybės vykdomų Europos Sąjungos finansuojamų projektų, nes prie jų tenka prisidėti ir savomis lėšomis.

„Šiuos europinius projektus reikia užbaigti. Mes negalime vėluoti sumokėti rangovams. Pinigų yra numatyta ir dar įvairiems projektams. Mūsų biudžetas sudarytas, kad vos galą su galu suduriame. Ne paslaptis, kad didžiulę įtaką padarė ir daro bankrutavusiame Ūkio banke likę mūsų 3 mln. litų. Ir rudenį savivaldybė išgyvens ne patį geriausią laikotarpį. Bet, manau, išgyvensime“, - netryško džiaugsmu, bet ir santūraus optimizmo neprarado V.Komskis.

Kol kas atlyginimai Pagėgių savivaldybės biudžetinių įstaigų darbuotojams nevėluoja. Nors perspektyva ir nėra pati šviesiausia, tikimasi, kad to pavyks išvengti.

„Aišku, yra mokesčių surinkimo į biudžetą planai. Tačiau ne visada jie sudaromi atsižvelgiant į realias sąlygas. Prieš kelerius metus viena didelė įmonė automatizavo savo gamybos procesą ir dabar keturi robotai atstoja 60 žmonių. Iš karto sumažėjo ir mokami mokesčiai. Sumažino verslininkai atlyginimus ir iš karto tai atsiliepė biudžeto surinkimui“, - sakė V.Komskis.

Šiuo metu bendra Pagėgių savivaldybės skola siekia apie 700 tūkst. litų.

Iš 60 šalies savivaldybių per pirmuosius du mėnesius nuo metinio pajamų plano vykdymo neatsiliko ir minėtus 16 proc. visų metinių pajamų surinko tik penkiolika.

Bendras visų savivaldybių vidurkis siekia 15,5 proc. Tačiau yra ir tokių, kurios surinko vos 11 proc.

Teigiama, kad daliai šalies savivaldybių metinį pajamų planą gali pavykti įgyvendinti tik 65-70 proc. ir nesulaukus metų pabaigos pritrūkti pinigų atlyginimams bei kitoms būtinoms reikmėms.

Sidebar placeholder