Šeštadienį Palangoje jau 20-ąjį kartą skambėjo folkloro šventės "Jorė" sutartinės. Šiemet pirmą kartą prie folklorų ansamblių prisijungė ir Žemaitijos tautodailininkai - J. Basanavičiaus alėjoje visą savaitgalį vyks "Žemaičių amatų dienos".
Žvarbokas pajūrio vėjas šeštadienį nesutraukė daug smalsuolių į J. Basanavičiaus alėją. Tačiau tie, kurie neišsigando vėsoko oro turėjo puikią progą ne tik savo akimis išvysti, bet ir patys pabandyti kaip senoviniu būdu nulieti vaško žvakę, išskaptuoti medinę kaukę. Salsuoliams buvo įdomu pasižiūrėti kaip kalviai iš įkaitintos geležies kala pasagas, ar kaip šaunios Žemaitijos audėjos audžia drobes. Vyrai mielai matavosi sunkų metalinį senovės kario šalmą...
"Kadangi Lietuvos tautodailininkų sąjunga šiemet švenčia 45-metį, ta proga nusprendėme per "Jorės" šventę suorganizuoti tautodailininkų mugę. Tačiau tai daugiau edukacinis renginys, nes jo tikslas, kad žmonės galėtų susipažinti su įvairių Žemaitijos regionų tautodailininkais bei patys pabandytų minkyti molį, skaptuoti medį, ar austi juostas", - pasakojo Palangos kultūros centro direktoriaus pavaduotojas Nerijus Stasiulis.
Į mugę suvažiavo per 100 amatininkų iš daugelio Žemaitijos regionų. Jie išsirikiavo per visą J. Basanavičiaus alėją. Čia vakarop vyko ir tradicinės folkloro šventės "Jorė" dalyvių eitynės.
Pasigrožėję puikiais žemaičių tautodailininkų darbais palangiškiai ir miesto svečiai gūžėjo į Palangos parką klausytis folklorinių ansamblių. Žinia, folklorinė šventė "Jorė" Palangoje rengiama jau 20 metus, tad šiemet ši šventė jubiliejinė.
"Jei pavasario folkloro šventę rengiame per Jurgines, tuomet ją taip ir vadiname. Tačiau, kadangi šiemet Jurginės buvo per Didyjį šeštadienį, teko šventę nukelti. Pavadinimas "Jorė" kilęs iš senosios tradicijos, kai lietuviai švęsdavo pavasario šventę. Ji susijusi su atgimimstančia žaluma", - pasakojo renginio organizatorė, folkloro ansamblio "Mėguva" vadovė Zita Baniulaitytė.
Tačiau ir per šiemetinę šventę nebuvo atsisakyta Jurginėms būdingų pramogų su žirgais Dobilo gyvenvietėje.
"Senais laikais palangiškiai varydavo žirgus apie Birutės kalną ir tikėdavo, kad tuomet jo niekas nevogs. Žinoma, mes nepretenduojame atkurti to kas buvo prieš daugelį metų, bet taikome šventę prie šių dienų. Svarbiausia, kad žmonėms būtų linksma", - sakė Z. Baniulaitytė.
Pasak jos, "Jorė" nėra masinė šventė tačiau vylėsi, kad šiemet prie šventės prisijungęs jomarkas padarys šventę dar gražesne ir patrauklesne.
"Turime minčių kaip šią šventę padaryti dar populiaresne, bet tam reikia daugiau lėšų. Beje, planuojame, kad 2013 metais "Jorės" šventė peraugs į tarptautinį festivalį ir vyks ne vieną, o net kelias dienas", - planais dalijosi Z. Baniulaitytė.
Rašyti komentarą