Parnidžio kopa velkasi naują rūbą

Parnidžio kopa velkasi naują rūbą

Viena Nidos vizitinių kortelių vadinama garsioji Parnidžio kopa su Saulės laikrodžiu šį turistinį sezoną lankytojus pasitiks kitokia. Neseniai demontuota visų mėgstama medinė regykla bus pakeista naujų konstrukcijų apžvalgos aikštele, o ateityje planuojama išardyti ir medinius laiptus, vedančius į kopos viršūnę nuo Tylos slėnio.

„Tie laiptai jau susidėvėję, jais lipti itin nepatogu, per statu. Kitoje vietoje bus nutiestas visiškai naujas pėsčiųjų takas su laiptais. Gegužę ant kopos atsiras nauja regykla. Jau pastatyti ir labai patogūs, specialios formos relaksaciniai suoliukai.

Tačiau labiausiai akį traukia pasikeitęs kraštovaizdis: iškirtus pušis atsivėrė plačiausia panorama į Parnidžio kraštovaizdžio draustinį ir Grobšto rezervatą“, – „Lietuvos žinioms“ pasakojo Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) direktorė Aušra Feser.

Beje, tiek regyklos, tiek naujų suoliukų pastatymas parko direkcijai nieko nekainuos, nes bus panaudotos saugomos teritorijos lankytojų paaukotos lėšos.

Daugiau patogumo

Apie 50 metrų virš jūros lygio iškilusi Parnidžio kopa, stūksanti į pietus nuo Nidos kurorto, yra labiausiai lankomas smėliakalnis visoje Kuršių nerijoje. Patekti ant jos galima keliais būdais: asfaltuotu (pritaikytu ir automobiliams) keliu pro dailininkų koloniją arba keliaujant pėsčiomis nuo marių pusės.

Šiuo metu prie Saulės laikrodžio atėję žmonės greičiausiai nustemba, nes jau nebėra itin mėgstamos medinės apžvalgos aikštelės, nuo kurios atsiverdavo kvapą gniaužiantys vaizdai. Toje vietoje pūpso didelis pliko smėlio kalnas.

"Terasa buvo pastatyta prieš aštuonerius metus. Medinės konstrukcijos susidėvėjo, supuvo, tad regykla gadino estetinį vaizdą. Gegužę bus sumontuota nauja apžvalgos aikštelė.

Prasidėjus oficialiam turistiniam sezonui žmonės ir toliau galės grožėtis panorama toje pačioje vietoje. Jų lauks ir daugiau staigmenų: į vakarus nuo regyklos jau pastatyti ypatingos formos, dar relaksaciniais vadinami suoliukai.

Ant jų labai patogu sėdėti, nes yra specialūs išlenkimai nugarai atsiremti, kojoms pasidėti“, – vardijo A. Feser. Tiek regyklos, tiek naujų suoliukų pastatymas parko direkcijai nieko nekainuos, nes bus panaudotos saugomos teritorijos lankytojų paaukotos lėšos.

Žiemą baigus įgyvendinti miškotvarkos projektą tiek ant Parnidžio, tiek papėdėje, pilkųjų kopų masyve, buvo iškirsta nemažai vaizdą gožusių pušų. „Dabar atsivėrė daug didingesnė panorama, puikiai atskleidžianti kopų masyvus.

Anksčiau tos pušys ne tik naikino pačias kopas, vertė jas mišku, bet ir lankytojams neleido mėgautis tikruoju kraštovaizdžiu, kuris yra viena svarbiausių nacionalinio parko vertybių“, – aiškino nidiškė.

A. Feser pasidžiaugė, kad turistams svarbią infrastruktūrą ant Parnidžio pavyko sukurti pačių keliautojų lėšomis. „Savanoriškai galima pirkti parko lankytojo bilietą: dienai jis kainuoja 1 eurą, mėnesiui – 5 eurus, ir tai yra finansinė parama saugomai teritorijai. Pernai surinkome apie 14 tūkst. eurų.

Šie pinigai bus panaudoti būtent patogesnei turistinei infrastruktūrai kurti. Taip savanoriška žmonių parama konkrečiais darbais grįžta jiems atgal. Ant Parnidžio kopos viršūnės, ties atodangomis bus įrengtos ir savotiškos smėlį „gaudančių“ žabtvorių salelės“, – kalbėjo KNNP vadovė.

Dar vienas didelis darbas lauks rudenį: planuojama visiškai išardyti medinius laiptus, vedančius ant kopos viršūnės nuo Tylos slėnio. Jie itin statūs, mažiausiai dešimties metų senumo, nepatogūs kopti senyvo amžiaus ar fiziškai mažiau ištvermingiems žmonėms. Senoji medinė apžvalgos aikštelė ant Parnidžio kopos jau demontuota.

Vietoj jos iki vasaros pradžios bus pastatyta nauja konstrukcija.

Deniso Nikitenkos nuotrauka

„Nuo vietos, kur slėnyje yra vadinamasis Neringos krėslas, naujas takas suks į vakarus. Laiptai ant Parnidžio ves aukštyn lanku, o ne tiesiai ir statmenai kaip anksčiau. Todėl žmonėms bus nestatu ir daug patogiau lipti.

Be to, pakeliui jie galės grožėtis Tylos slėnio ir Kuršių marių panorama, stabtelėti, prisėsti ant suoliukų aukštumoje. Šią vasarą dar teks naudotis senaisiais laiptais“, – teigė A. Feser.

Reikšmė – išskirtinė

Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ direktorė Edita Lubickaitė patikino, kad Parnidžio kopos reikšmė tiek vietiniams, tiek keliautojams yra didžiulė.

„Kai esi Nidoje, tiesiog privalai aplankyti šį objektą. Žmonės ir pėsčiomis, ir automobiliais, ir autobusais plūsta prie Saulės laikrodžio. Žinoma, skatiname rinktis alternatyvą – nesinaudoti mašinomis, žygiuoti pėsčiomis.

Gerai, kad nuo Tylos slėnio ant kopos ves naujas takas ir laiptai, nes senieji labai nepatogūs, varginantys, jais kopiant ir vaizdo nėra“, – „Lietuvos žinioms“ sakė ji. Turizmo specialistės įsitikinimu, po tvarkybos darbų Parnidis taps dar įdomesnis ir labiau lankomas.

„Vien ta atsivėrusi panorama į galingus kopų masyvus jau ko verta! Nauji suoliukai, regykla tėra mažytės detalės, kuriančios pridėtinę vertę. Reikia įvertinti ir aplinkybę, kad pasigrožėti vaizdais ant Parnidžio vežamos aukščiausio lygio Neringos svečių delegacijos: nuo prezidentų iki ambasadorių“, – tikino E. Lubickaitė.

Ši kopa pastaruoju metu išties sulaukia daug dėmesio. 2018-aisiais čia pastatytas paminklas (Klaudijaus Pudymo skulptūra „Prieš vėją“) filosofui Jeanui Pauliui Sartre’ui.

Tais pačiais metais Prancūzijos ambasados Lietuvoje iniciatyva atidengtas memorialinis suoliukas-skulptūrinė kompozicija, skirta prancūzų karo belaisviams Kuršių nerijoje atminti. 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder