„Tai – unikali galimybė poilsiautojams įsiamžinti su jais, nes paprastai aktoriai, pasipuošę atkurtais XX amžiaus pradžios rūbais, nesifotografuoja. Šeštadienį minėsime Birutės parko dieną, todėl bus padaryta išimtis. Renginį vainikuos koncertas po atviru dangumi, o pagrindinė tema – senoji Palangos fotografija“, – LŽ sakė kurorto Kultūros centro renginių režisierė Aušra Latonienė.
Vaizdingame parke lankytojus pasitiks dešimt su senąja fotografija susijusių instaliacijų, bus pristatyta ir Jolantos Klietkutės išleista knyga apie pirmuosius pajūrio fotografus Pauliną Mongirdaitę ir Igną Stropų.
Sulaužys taisyklę
Birutės parko diena tarsi vainikuos visą Palangos vasaros sezoną ir bus paskutinis akcentas prieš ramų kurortinį rudenį.
„Kasmet organizuodami Birutės parko dieną stengiamės papasakoti apie tai, kas būdinga tik Palangai ir ko niekur kitur nėra. Poilsiautojai gali iš arti, plačiau susipažinti su mūsų miestelio istorija. Jau nebe pirmą sezoną po gražųjį parką ketvirtadieniais vaikščiojo ir nebylūs personažai, tarsi atkeliavę iš XX amžiaus pradžios. Tai ir senieji grafai, jų šeimos nariai, tarnai, garsusis sodininkas“, – pasakojo A. Latonienė.
Ji prisipažino, kad neretai iš parko lankytojų tekdavo sulaukti pastabų, kad su prašmatnius kostiumus vilkinčiais aktoriais negalima nusifotografuoti.
„Personažai – nebylūs, todėl nebendraudavo su praeiviais, tik vaikščiodavo, žaisdavo, gerdavo kavą. Stengiamės parodyti, kad parkas – gyvas, tačiau nenorime, jog aktoriai virstų savotiškais klounais, su kuriais visi puola fotografuotis. Vis dėlto šeštadienį, Birutės parko dieną, bus padaryta išimtis – lankytojai nuo 13.30 val. iki 16.30 val. galės su personažais įsiamžinti“, – sakė renginių režisierė.
Personažai ne tik kelia nuostabą turistams, bet ir sukelia kuriozinių situacijų. Gintaro muziejaus darbuotojai LŽ yra pasakoję, kaip viena pagyvenusi palangiškė net priėjo prie grafo ir jo paprašė pinigų savo poezijos knygai išleisti. O negavusi norimo atsakymo nuskubėjo į muziejų skųstis, kodėl grafas su ja nebendravo...
Birutės parke bus ir XVIII amžiaus autentiška karieta, papuošta Tiškevičių herbu. Keturkinkis istorinis lando perduotas Palangai iš Lietuvos dailės muziejaus fondų, o panašių karietų šalyje yra vos kelios. Tad lankytojai galės nusifotografuoti ir keturkinkiame lando.
Dėmesys fotografijai
Jubiliejiniam renginiui organizatoriai neatsitiktinai pasirinko fotografijos temą: šiemet sukanka 150 metų nuo pirmosios Lietuvos ir pajūrio fotografės moters P. Mongirdaitės gimimo (1865).
Ši moteris Palangoje 1889 metais atidarė savo fotografijos saloną, intensyviai fiksavo anuomečio kurorto vaizdus, ten gyvenančius, poilsiaujančius žmones ir greitai pelnė grafų Tiškevičių dėmesį. Jie samdė P. Mongirdaitę kaip savo šeimos fotografę, todėl išliko nemažai unikalių kadrų iš Tiškevičių dvarų, parkų Kretingoje bei Palangoje, jų šeimos gyvenimo akimirkų.
„P. Mongirdaitės darbų paroda vyks parko sodininko namelyje prie centrinio įėjimo. O prie pagrindinio tako bus išdėstyta 10 instaliacijų. Tai bus savotiškos skirtingos fotoateljė nuo XX amžiaus pradžios iki naujausių laikų. Juk seniau žmonės itin vertino fotografiją, kiekviena šeima, atvykusi į kurortą, norėdavo įsiamžinti. Šeštadienį bus galima tai padaryti po atviru dangumi įrengtose specialiose erdvėse su jūros fonais ir kitais akcentais“, – pasakojo A. Latonienė.
Norintieji galės papozuoti ir fotomenininkui Gintui Kavoliūnui, kuris parko lankytojus fotografuos ir jau po 15 minučių pradžiugins senoviniu būdu padaryta nuotrauka. Jis pademonstruos ir daugeliui nežinomą, tačiau įdomią nuotraukų darymo techniką.
Pavakare, 17 val., Birutės parko lankytojai Gintaro muziejuje galės išvysti teatralizuotą J. Klietkutės knygos „Pirmieji pajūrio fotografai: Paulina Mongirdaitė, Ignas Stropus“ pristatymą.
„Šiemet sukanka 150 metų nuo P. Mongirdaitės ir 130 metų nuo I. Stropaus gimimo, todėl simboliška, kad mano knyga pasirodė dabar. O P. Mongirdaitė išties nusipelno daug dėmesio, nes ji buvo pirma Palangos ir Kretingos fotografė, už jos darbus senesnių fotografijų tiesiog nėra. Moteris ne tik dirbo studijoje, bet ir fiksavo gatves, pastatus, erdves, todėl dabar turime išlikusios daug neįkainojamos ikonografinės medžiagos. 500 egzempliorių tiražu išleistoje knygoje panaudota beveik 600 senųjų fotografijų, žemėlapių, kitokių iliustracijų“, – LŽ sakė knygos autorė J. Klietkutė.
18.30 val. parko rotondoje vyks baigiamasis Palangos orkestro vasaros sezono koncertas.
Rašyti komentarą