Tolumoje – vos matomų karo laivų siluetai. Nuo jų atsiskiria mažyčiai taškeliai – tai greitaeigiai kateriai, kurie jau po kelių minučių priartėja prie paplūdimio ir palieka kovinių narų desantą. Jų paskirtis yra išvalyti perimetrą ir paruošti nusileidimo vietą žvalgams. Su sunkia ekipiruote ir ginklais rankose šie vyrai pasiekia krantą ir netrukus tyliai išnyksta kopose.
Neilgai trukusią tylą perskrodžia sraigtasparnių gausmas. Iš Lietuvai priklausančių dviejų Mi-8 virvėmis ant žemės nusileidžia specialiai apmokyti žvalgai, turintys įsitvirtinti užimamoje teritorijoje iki atvyks pagrindinės pajėgos.
Jų nelengvai misijai į pagalbą skuba tiesiai iš Jungtinių Amerikos valstijų atskridę bombonešiai B-52, kuriems kuro atsargas teko pildytis ore virš Atlanto vandenyno. Jų skrydis pažeme paskelbia startą pagrindinei misijai - „BALTOPS“ pratybų metu pirmą kartą Lietuvos istorijoje vykdomam karių išsilaipinimui krante.
Laivų siluetai artėja ir tampa aiško, jog tai Lenkijos kariuomenės „Liublino“ klasės desantiniai laivai „Poznan“ ir „Krakov“. Kiek tolėliau lieka visai operacijai vadovaujantis „USS Normandy“ kreiseris.
Atsivėrusiais laivų trapais į vandenį rieda amfibijos, kuriose – jungtinės lietuvių ir žymiųjų amerikiečių jūrų pėstininkų pajėgos. Jų sklandžiai organizuotu paplūdimio užėmimu pasibaigė vienos didžiausių pratybų visame Baltijos regione. Dvylikos šalių (ir ne tik NATO) pastangų prireikė, jog šį reginį išvystų Lietuvos valdžios atstovai ir žiniasklaida.
Dalyvių informavimu besirūpinantis krašto apsaugos ministerijos Viešųjų ryšių kapitonas Artūras Milkintis atskleidė, jog už efektingos „BALTOPS“ operacijos slypi ištisas filmų vertas scenarijus. Baltijos regionas, padalintas į keturias dalis, tapo nuožmiu mūšio lauku – nedraugiškai nusiteikę išgalvotos Suland valstybės kovotojai okupavo Arcadia šalį (kuri apima Lietuvą, Latviją ir Estiją) ir atsisako pasiduoti. Todėl skandinavai iš Nordland ir draugiškieji lenkai iš Neuland skuba savo kaimynams į pagalbą.
„Pagrindinė karių misija – stabilizuoti padėtį išgalvotame „Blue sea“ regione. Priešiškai šaliai stengiamės pritaikyti ginklų judėjimo embargą, užtikrinti saugią laivybą Baltijos jūroje ir kovoti prieš Arcadia šalies pajūryje įsikūrusius teroristų būrius.
Išsilaipinimas sausumoje yra tik pirmoji misijos dalis. Sėkmingai ją įveikę, kariai keliaus į šalies gilumą ir užims pagrindinę teroristų mokymų bazę“, - vaizdžiai pratybų scenarijų pasakojo kapitonas A. Milkintis.
Kelias valandas vykusią operaciją atidžiai stebėjo prezidentė Dalia Grybauskaitė, o jai kompaniją palaikė krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė bei kariuomenės vadas Arvydas Pocius, po pratybų džiaugęsis jų sklandumu.
„Sudėtingiausia yra koordinuoti skirtingų valstybių veiksmus. Tačiau „BALTOPS“ operacijos metu mums puikiai pavyko su tuo susidoroti ir man asmeniškai neteko girdėti apie iškilusias kliūtis“, - teigė A. Pocius.
Rašyti komentarą