Šyšos teršėjams ruošiamas apynasris

Šyšos teršėjams ruošiamas apynasris

Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas žada panaikinti šių metų pradžioje “Biofuture” bendrovei atnaujintą Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (TIPK) leidimą, jeigu Šilutės bioetanolio gamintojai per nustatytą laiką nepateiks teisingų duomenų apie įmonėje naudojamo vandens balansą. Be šio leidimo įmonė negalėtų tęsti biodegalų gamybos.

Šilutės rajono aplinkos apsaugos agentūroje iniciatyvinės grupės Šyšos upei ginti nariai susitiko su AB “Biofuture” kompleksiniam patikrinimui vadovaujančiu Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento (KRAAD) direktoriaus pavaduotoju Alfredu Šepštu. Susitikimo metu buvo kalbama apie rugsėjo pradžioje šios įmonės Šyšos upėje sukeltos ekologinės nelaimės tyrimą ir priemones, kurių prieš vieną didžiausių Šilutės aplinkos teršėjų imasi KRAAD.

Pirminiais skaičiavimais, anot A. Šepšto, rugsėjo pradžioje iš AB “Biofuture” į Šyšą kartu su gamybos įrenginiams aušinti panaudotu upės vandeniu per kelias dienas galėjo ištekėti apie 10 tonų antrinio spirito gamybos produkto – taip vadinamo fuzelio, kuriam skaidantis vandenyje buvo sunaudotas beveik visas jame ištirpęs deguonis. Todėl Šyšos upėje tūkstančiais gaišo žuvys ir kiti hidrobiontai.

Žala gamtai vis dar skaičiuojama. Tačiau, A. Šepšto teigimu, jau dabar aišku, kad ji gali siekti vieną milijoną litų.

Šilutės rajono apylinkės prokuratūroje dėl šio įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Pastaruoju metu dažniau nei paprastai tikrinama, kokį vandenį “Biofuture” išleidžia į Šyšos upę. Rugsėjo pabaigoje prie išleistuvų paimtame vandenyje – mėginiai buvo tiriami Jūrinių tyrimų centro laboratorijoje – vėl buvo aptikta nežymiai padidėjusi biocheminė tarša.

A. Šepštas informavo, jog KRAAD pateikė AB “Biofuture” reikalavimą, kad visuose savo išleistuvuose įrengtų automatinius prietaisus, kurie nuolat tirs į upę išleidžiamą vandenį, fiksuodamas net menkiausią taršą.

KRAAD, anot departamento direktoriaus pavaduotojo, taip pat žada panaikinti šių metų pradžioje bioetanolio įmonei atnaujintą TIPK leidimą, jeigu per nustatytą laiką – per mėnesį nuo reikalavimo įteikimo – bendrovė nepateiks teisingų duomenų apie įmonėje naudojamo vandens balansą. Be šio leidimo bendrovė negalėtų tęsti gamybinės veiklos.

“Biofuture” valdybos pirmininkas Artūras Listavičius antradienį “Balticum” televizijai tvirtino, kad aplinkosaugininkų reikalavimai įmonei sunkiai pakeliami. Todėl esą bendrovei gali tekti stabdyti gamybą ir išleisti į gatvę per 90 darbuotojų.

AB “Biofuture” gamybos įrenginiams aušinti panaudotas Šyšos vanduo atgal į upę išleidžiamas pro du vamzdžius. Tiek pat išleistuvų skirta nevalytoms paviršinio vandens nuotekoms iš įmonės teritorijos į upę ištekėti.

Nors pagal šiuo metu Lietuvoje galiojančius reglamentus paviršinio vandens valymo įrenginių ir uždaros gamybos įrenginių aušinimo sistemos “Biofuture” bendrovė neprivalo turėti, Šilutės iniciatyvinė grupė Šyšos upei ginti būtent to ir reikalauja.

Savo kreipimąsi dėl Šyšos upės teršimo gamybinėmis nuotekomis su reikalavimu nedelsiant imtis priemonių, kad “Biofuture” būtų iš viso uždrausta naudoti upės vandenį, o visi į Šyšą išvesti vamzdžiai būtų nukreipti į miesto magistralinius nuotekų tinklus, su gyventojų parašais (per 1 620) iniciatyvinė grupė jau išsiuntė prezidentei, Seimo pirmininkei, ministrui pirmininkui, kitiems aukštiems valstybės pareigūnams. Viena kreipimosi kopija įteikta Šilutės rajono savivaldybės tarybos pirmininkui, merui Virgilijui Pozingiui.

"Šilutės ETA žinios"

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder