Taksofonai - nykstanti paslauga

Taksofonai - nykstanti paslauga

Anksčiau aplinkinių dėmesio sulaukdavo žmogus, kalbantis mobiliuoju telefonu, o šiandien panašiai reaguojama į skambinantį iš taksofono būdelės. Taksofonai Klaipėdoje sparčiai nyksta, tačiau nuo visiško išnykimo juos saugo teisės aktai.

"Mobiliojo ryšio eroje taksofonai vis mažiau reikalingi, o ši paslauga - visiškai nuostolinga. Tačiau atsisakyti jos negalime - pagal kai kuriuos teisės aktus privalome eksploatuoti numatytą jų kiekį", - sakė bendrovės TEO LT atstovas spaudai Antanas Bubnelis.

Šešis kartus mažiau

1998-aisiais mėlynieji "Pulsar50" taksofonai pakeitė senuosius, kuriais skambinant už pokalbius reikėdavo atsiskaityti monetomis. 2002-aisiais Klaipėdoje buvo 650, o šiuo metu veikia beveik 100 taksofonų. Visoje Klaipėdos apskrityje jų yra beveik 150.

Taksofonai šiuo metu yra įrengti tose vietose, kur yra didžiausi žmonių srautai ir daugiausiai jais naudojamasi. Tai yra centrinės miestų gatvės, kurortai, įvairios įstaigos, pavyzdžiui, ligoninės, mokslo įstaigos.

Didžiausią populiarumą taksofonai buvo pasiekę maždaug prieš dešimtmetį. Tuo metu Lietuvoje jų buvo daugiau nei 7,5 tūkst. Praėjusių metų viduryje jų skaičius sumažėjo iki maždaug pusantro tūkstančio, o naudojimasis jais smuko dešimtimis kartų. Yra ir tokių taksofonų, iš kurių per mėnesį nėra paskambinama nė karto. Kaimiškose Lietuvos vietovėse tokių yra maždaug trečdalis.

"Pastaruoju metu nauji taksofonai nėra įrengiami ir jų tinklas nėra plečiamas. Taksofonai yra tik išlaikomi, stengiantis perkelti iš vietų, kur jie nėra naudojami, į populiaresnes. Iš taksofonų dažnai skambina turistai", - pasakojo A. Bubnelis.

Be to, TEO LT atstovas spaudai sako, kad taksofono, kaip technologinės atgyvenos, nurašyti nereikėtų.

"Pokalbių tarifai yra gana nedideli, skambučiai iš vieno taksofono į bet kurį kitą Lietuvoje yra nemokami, galima skambinti savo namų telefono sąskaita, yra ir daugiau paslaugų", - sakė A. Bubnelis.

Ieško turistai

Pasak Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro (TKIC) darbuotojų, pas juos į Turgaus gatvę užsukantys užsienio turistai dažnai teiraujasi, kur rasti taksofoną.

"Trūksta jų. Ir ne tik centre. Taksofonų labai sumažėjo, o paklausa tikrai yra", - sakė TKIC informacijos teikimo specialistas Artūras.

Anot jo, centre dažnas turistas įsigyja tarptautinio ryšio kortelę, su kuria iš taksofono ar kito fiksuoto ryšio telefono galima skambinti į bet kurią užsienio valstybę. Dažnai turistai naudojasi mobiliuoju telefonu. Tokiu atveju jiems siūloma įsigyti išankstinio mokėjimo kortelę, tačiau tai nėra patogu, ypač jei viešnagė Lietuvoje trunka vos keletą dienų.

Taksofonas labai praverčia, kai žmogui reikia pagalbos. Pavyzdžiui, jei pameta mobilųjį telefoną, o aplink nėra žmonių. Tokiu atveju galima naudotis ir nemokamo skambinimo paslauga.

Taksofonų kortelės, priklausomai nuo televienetų skaičiaus, šiuo metu kainuoja 9-30 litų. Vietiniai pokalbiai taksofonu kainuoja 18 ct/min, tarpmiestiniai - 49 ct/min.

Žurnalas "Forbes" buvo paskelbęs sąrašą profesijų ir daiktų, kuriuos po 10 metų bus galima išvysti nebent muziejuje. Tarp jų - ir taksofonai, tačiau kai kuriose valstybėse ši prognozė vargu ar išsipildys. Pavyzdžiui, JAV skambinimas taksofonais - vienas populiariausių. Be to, JAV verslininkams šovė paprasta, tačiau veiksminga idėja - jie klubuose ir kitose triukšmingose masinio susibūrimo vietose įrengė nuo triukšmo izoliuotas kabinas, kuriose ramiai galima pasikalbėti su pašnekovu.
Taksofonai itin populiarūs ir Prancūzijoje, kur skambinant iš jų, vietoj taksofono kortelės galima naudoti kreditinę.
 

KILNOJA. Anot bendrovės "Teo LT", taksofonus stengiamasi perkelti iš vietų, kur jie nėra naudojami, į populiaresnes.

Stasio ŽUMBIO ("Vakaro žinios") nuotr.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder