Vietoj Gargždų autobusų stoties išdygs dar vienas prekybos centras?

Vietoj Gargždų autobusų stoties išdygs dar vienas prekybos centras?

Nors Gargždai yra tituluojami viena patraukliausių vietų gyventi, tačiau pasitinkantis stoties vaizdas tam prieštarauja. Apgriuvusi, savo amžių atgyvenusi stotis jau daug metų gadina pažangaus ir modernaus miesto įvaizdį.

Senas piktžaizdes gydyti užsimojo pavasarį postus užėmusi naujoji Klaipėdos rajono savivaldybės valdžia. Bėda ta, kad UAB „Stotis“ turi ne vieną šeimininką, tad tenka ieškoti kompromisų. Tikėtina, bus išsaugota ne tik stoties funkcija, bet atsiras ir dar vienas prekybcentris.

Savivaldybė akcijas privatizuos

UAB „Stotis“ interneto svetainėje skelbiama, kad Klaipėdos rajono savivaldybė turi 51,84 proc. akcijų, UAB „Plungupė“ – 46,48 proc., ir po 0,84 proc. du pavieniai asmenys. 

Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Audronė Balnionienė akcentavo, kad nors Savivaldybė turi didžiąją dalį akcijų, tačiau svarbiems sprendimams priimti reikia daugumos, kurios Savivaldybė neturi. 

„Intensyviai bendraujame su bendraturčiais. Yra du variantai: arba randame bendrą sutarimą ir atiduodame savo akcijų dalį su įsipareigojimu išsaugoti stoties funkciją, arba jie gali parduoti Savivaldybei savo akcijas. Tačiau šis variantas nelabai svarstomas, nes nėra numatyta lėšų nei akcijų įsigijimui, nei investicijų į tos teritorijos sutvarkymą“, – sakė A. Balnionienė.

Priminsime, jog Klaipėdos rajono savivaldybės taryba dar gegužės pabaigoje vykusiame Tarybos posėdyje nusprendė pritarti Savivaldybei priklausančio UAB „Stotis“ 51,85 proc. akcijų paketo privatizavimui. 

Administracijos Turto valdymo skyriaus vedėjas Audrius Kampas informavo, kad šiuo metu yra laukiama Vyriausybės nutarimo dėl privatizavimo objekto. Po to bus atliekamas vertinimas, sudaroma privatizuojamo objekto pardavimo programa ir skelbiamas aukcionas. Jis turėtų įvykti maždaug prieš šv. Kalėdas.

 

Apgriuvusi, savo amžių atgyvenusi stotis jau daug metų gadina pažangaus ir modernaus miesto įvaizdį. 

Keleiviai neliks nepavežti

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Gytis Kasperavičius informavo, kad stotis galėtų būti minimalus statinys su 60 kv. m laukimo zona ir stoginėmis autobusams. Dabar niekas didelių stočių nebestato.

Anot vyriausiojo rajono architekto, bendraturčiai siūlo, kad dabartinės stoties vietoje galėtų atsirasti prekybos centras, o stotį būtų galima perkelti. Svarstoma, kad stotis galėtų atsirasti dabartinėje taksi automobilių stovėjimo aikštelėje. 

„Nagrinėtos alternatyvos ir kitoje gatvės pusėje – sklype šalia „Trevenos“, tačiau stinga vietos. Kitas variantas stotį įrengti už naujojo prekybos centro, arčiau UAB „Gargždų komunalinės paslaugos“, tačiau ir šiuo atveju masyviems autobusams būtų sudėtinga apsisukti ir pan.“, – dėstė G. Kasperavičius. 

Tiek jis, tiek vicemerė akcentavo, kad yra noras, jog stotis būtų matoma tik įvažiavus į miestą, kad žmonėms nereiktų klaidžioti.

Galvosopis dėl automobilių stovėjimo

Iš nagrinėtų variantų kol kas realiausias – stočiai išnaudoti taksi automobilių stovėjimo aikštelę šalia daugiabučių. Anot A. Balnionienės, 3–6 taksi automobiliai turėtų tilpti ir galimai būsimoje stoties teritorijoje. 

„Įdomus sutapimas, jog istoriniai duomenys rodo, kad anksčiau ten buvo muitinės pastatas“, – užsiminė Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas G. Kasperavičius.

Stoties įrengimo šioje aikštelėje pirminę vizualizaciją Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Justas Ruškys pateikė socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje. 

Teirautasi žmonių nuomonės. 

Ieva Jonušaitė atkreipė dėmesį į automobilių statymo problemą: „Jau dabar prie gyvenamųjų namų labai daug automobilių, grįžusieji namo neranda, kur pasistatyti.“ 

Panaši ir Albinos Ananjevos nuomonė: „Idėja tikrai nebloga, tačiau gąsdina automobilių apkrova <...>. Ar nebus amžinas „kamštis“, net nekalbu apie ten gyvenančiuosius.“ 

Marius Mockus teiraujasi, kam apskritai toje vietoje reikalingas prekybos centras. Ar ne naudingiau miestui stovėjimo aikštelė? „Juk ir taip tame kvartale yra 3 prekybos centrai. Nukentės ir eismo saugumas, ir „kamščiai“ susidarys <...>“, – rašo jis.

Kol kas vis dar svarstomi įvairūs variantai, kaip spręsti automobilių statymo problemą. 

Prie planuojamo prekybos centro, preliminariais skaičiavimais, atsirastų apie 140 automobilių stovėjimo vietų, taip pat svarstomos galimybės išplėsti automobilių stovėjimo galimybes greta esančiose teritorijose. 

„Automobilių statymo vietų nesumažės šiame kvartale, priešingai, jų turėtų būti daugiau. Kol kas nebevyksta diskusijos, braižomi brėžiniai, modeliuojami įvairūs variantai. Mūsų tikslas – pagražinti šią miesto dalį, spręsti problemas kompleksiškai“, – užtikrino A. Balnionienė.

UAB „Stotis“ ir UAB „Plungupė“ vadovas Modestas Grumblys „Bangai“ teigė, jog kol kas tėra derybų pradžia: „Rašymas šakėmis ant vandens. Yra daugybė teritorijos plėtojimo variantų, o kuris bus įgyvendintas, dar neaišku. Jūs sužinosite pirmieji.“

 

Gargždų autobusų stoties projektiniai pasiūlymai© Organizatoriai

Komentarai

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos Liberalų sąjūdžio frakcijos, Ekonomikos ir biudžeto komiteto pirmininkas Nerijus Galvanauskas: 

„Stotis nepuošia Gargždų savo išore ir vidumi, nėra realu sukaupti lėšų esminiam remontui, nes įmonė balansuoja ties nuostolių riba dėl kiekvienais metais mažėjančio pravažiuojančių autobusų srauto. Svarbiausia, kad Savivaldybė nėra vienintelė stoties akcininkė bei yra priversta lipti iš balos, į kurią pateko prieš daugiau nei 10 ar 15 metų.

Diskutuoti dar 15 metų su stoties bendraturčiais, kuris kaltesnis, nebeturime laiko ir privalome išjudėti iš mirties taško. 

Pritariu pristatytai stoties bendraturčių vizijai. Jiems privatizavus Savivaldybės akcijas, būtų pastatytas prekybos centras, prie kurio būtų įrengta apie 140 parkavimo vietų, o stoties funkcija iškelta kitur. 

Stoties pastatas būtų pastatytas šalia dabartinės taksi aikštelės, kurioje būtų įrengtos kelios vietos autobusams sustoti. 

Savivaldybės interesas – be moralinio dabartinės stoties vaizdo pagerinimo, naujų darbo vietų sukūrimo, konkurencijos bei įvairovės padidėjimo tas, kad prekybos centro plėtotojai turi pastatyti naują mažesnį stoties pastatą, sutvarkyti artimiausių P. Cvirkos g. daugiabučių prieigas ir teritoriją priešais UAB „Gargždų komunalinės paslaugos“, įrengti dvigubai ar trigubai daugiau parkavimo vietų negu jų prarasime taksi aikštelėje. 

Plėtotojai taip pat turėtų raštiškai įsipareigoti gyventojams leisti laikyti automobilius prekybos centro parkavimo aikštelėje nuo 19 ar 20 val. pernakt.

Savivaldybei savo lėšomis tvarkyti stotį reikėtų tik labai kraštutiniu atveju, nes vien Gargžduose labiau sutvarkyti reiktų kultūros namus, tris nerenovuotus vaikų darželius, „Vaivorykštės“ gimnaziją, muziejų, daugiabučių namų kiemus ir daugybę gatvių.

Aišku, laukia dar daug biurokratinių procedūrų: privatizavimo sąlygų ruošimas, aukcionas ir viskas gali sustoti kiekviename iš šių žingsnių, tačiau nieko nedaryti būtų nuodėmė, nes visos valdančios ir nevaldančios partijos prieš rinkimus žadėjo, kad sutvarkys Gargždų stotį!“

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos pirmininkės pavaduotojas, Ekonomikos ir biudžeto komiteto narys Jonas Dromantas: 

„Jau prieš kokį dešimtmetį toje vietoje buvo planų dėl prekybos centro. Manau, kita „Stoties“ akcininkų pusė nori tiesiog pigiai nusipirkti Savivaldybės akcijas. 

Dar gegužės 30 d. Tarybos posėdyje vyko balsavimas dėl Savivaldybės akcijų privatizavimo, vienintelis balsavau prieš. 

Sprendimo projekte buvo informuota, jog Savivaldybei tenkanti akcijų paketo nominalioji vertė siekia apie 12,6 tūkst. eurų. Nesąmonė parduoti pusvelčiui. 

Savivaldybė turi „nenusiplauti“, o dalyvauti šios teritorijos vystyme, ieškoti investuotojo, statyti ten pastatą (kad ir prekybos centro) bei užtikrinti stoties funkcionavimą. 

Dabar argumentuojama, jog bus sudėti saugik­liai ir stoties funkcija liks. Kaip buvęs elektrikas galiu pasakyti, kad saugikliai dažniausiai nudega, ir Turto fondui nerūpi stoties veikla. 

Einama lengviausiu keliu: parduosim, o po to reikalausim, dėsim saugiklius. Man nepatinka. Nauja valdančioji dauguma opozicijos net nekviečia į pasitarimus, mes tik po to sužinom...“

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder