Čekijos Senatas neleido moterims savo pavardžių rašyti naujoviškai

Čekijos Senatas neleido moterims savo pavardžių rašyti naujoviškai

Čekijos Senatas padėjo tašką ginče dėl to, kaip turėtų skambėti ir būti rašomos moterų pavardės. Jis atmetė įstatymo projektą dėl naujos netradicinės jų rašymo sistemos įvedimo.

Pagal tradiciją, išduodant dokumentus pilnametystės sulaukusiai arba pavardę pakeitusiai moteriai, jos pavardė turi baigtis raide „a“ arba priesaga „-ova“. Pavyzdžiui, jeigu vyro pavardė Novakas, tai pono Novako žmona pase ir kituose dokumentuose turi būti vadinama ne kitaip kaip „ponia Novakova“. Ilgaamžė tradicija visas pavardes skirstė į „vyriškas“ ir „moteriškas“. Vyriškos galėjo baigtis tiek balse, tiek priebalse, o moterims nebuvo jokių variantų.

Priebalse besibaigianti „vyriška“ pavardė į Čekijos pilietės pasą galėjo būti įrašyta tiek dviem atvejais: jeigu jos santuoka buvo įregistruota užsienyje arba jeigu ji iki Čekijos pilietybės suteikimo buvo kitos valstybės pilietė.

Pasiūlymą, leidžiantį „poniai Novakovai“ tapti „ponia Novak“, jei ji to nori, pateikė dešiniosios Pilietinės demokratų partijos deputatai.

2011 metais surengto sociologinio tyrimo duomenimis, 82 procentai čekų yra prieš tai, kad moterims būtų leista gauti „vyriškas“ pavardes, net jei jos šito labai nori.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder