Kanadoje policininku persirengęs užpuolikas nušovė 16 žmonių

Kanadoje policininku persirengęs užpuolikas nušovė 16 žmonių

Kanadoje policininku persirengęs užpuolikas savaitgalį nušovė 16 žmonių, siautėdamas vienoje Naujosios Škotijos provincijos gyvenvietėje, kol galiausiai buvo nukautas teisėsaugos pareigūnų po 12 valandų trukusių gaudynių, sekmadienį pranešė federalinė policija.

Šios šaudynės, kaip manoma, yra didžiausias tokio pobūdžio nusikaltimas per šalies istoriją.

Tarp nužudytųjų kaimiškoje Portapikės gyvenvietėje, esančioje maždaug už 100 km į šiaurę nuo provincijos sostinės Halifakso, buvo viena policijos pareigūnė. Keli kūnai buvo rasti prie vieno namo ir jo viduje; policija nurodė, kad išpuolis prasidėjo toje vietoje.

Lavonų taip pat buvo rasta kitose vietose.

Išpuolis prasidėjo vėlai sekmadienį. Pasak pareigūnų, šaulys tikriausiai tikslingai pasirinko savo pirmąsias aukas, bet vėliau pradėjo žudyti nesirinkdamas. Be to, toje apylinkėje buvo padegti keli namai.

Įtariamasis – 51 metų Gabrielis Wortmanas (Gabrielis Vortmanas) – slapstėsi nuo šeštadienio vakaro, kai policijai buvo pranešta apie šaudymą Portapikėje. Vyras vyras dalį laiko gyvendavo šiame miestelyje.

Pareigūnai nurodė, kad šaulys vienu metu dėvėjo policijos uniformą, o jo mašina atrodė kaip Kanados karališkosios raitosios policijos (RCMP) patrulių automobilis.

Policija iš pradžių paskelbė suėmusi G. Wortmaną vienoje degalinėje Enfilde šalia Halifakso, bet vėliau pranešė, kad jis buvo nukautas pareigūnų.

RCMP atstovas Danielis Brienas (Danielis Brajenas) patvirtino, kad įtariamasis nužudė 16 žmonių. Tarp jų buvo konsteblė Heidi Stevenson (Heidi Stivenson) – dviejų vaikų motina, teisėsaugoje dirbusi 23 metus. Dar vienas pareigūnas buvo sužeistas.

Ginkluoto smurto išpuoliai Kanadoje daug retesni negu kaimyninėse Jungtinėse Valstijose; šalyje šaunamųjų ginklų kontrolė daug griežtesnė.

Didžiausios ankstesnės šaudynės Kanadoje įvyko 1989 metais, kai užpuolikas nušovė 14 studenčių Monrealio politechnikos kolegijoje.

„Tai, kas klostėsi praeitą naktį iki šio ryto, yra nesuvokiama, ir daugelis šeimų patyrė mylimo žmogaus netektį“, – per „Facebook“ parašė RCMP Naujosios Škotijos padalinio vadovas komisaro pavaduotoja Lee Bergerman (Li Bergman).

„Tai apima ir mūsų pačių RCMP šeimą. Su didžiuliu liūdesiu pranešu jums, kad netekome konstablės Heidi Stevenson, 23 metus policijoje dirbusios veteranės, nužudytos šį rytą, reaguojant į incidentą su aktyviu šauliu“, – pabrėžė ji.

Pasak L. Bergman, dar vienas policininkas buvo sužeistas ir išvežtas į ligoninę, bet jo būklė pavojaus gyvybei nekelia.

Dienraštis „National Post“ nurodė, kad viena iš aukų buvo pradinės mokyklos mokytoja. Leidinys rėmėsi šios moters sesers „Facebook“ žinute.

„Įtariamojo paieškos baigėsi šį rytą, kai įtariamojo buvimo vieta buvo nustatyta. Ir galiu patvirtinti, kad jis mirė“, – per spaudos konferenciją sakė RCMP vyriausiasis inspektorius Chrisas Leatheris (Krisas Leteris).

Padegti namai

Vykstant gaudynėms RCMP keliomis žinutėmis per tviterį perspėjo, kad įtariamasis nėra policininkas, ir perspėjo, kad tas vyras laikomas „ginkluotu ir pavojingu.

„Pirminės įtariamojo paieškos nuvedė į kelias vietas tose apylinkėse, įskaitant pastatus, kurie buvo padegti“, – per spaudos konferenciją sakė Ch. Leatheris.

Kitas policijos atstovas sakė, kad įtariamasis buvo nukautas reaguojant policininkui, bet išsamesnės informacijos nepateikė.

Nepriklausoma Reagavimo į rimtus incidentus komanda (SIRT), tirianti kai kuriuos įvykius, susijusius su provincijos policija, nurodė „tirianti [incidentą], kai vienas vyras Enfilde buvo nušautas RCMP pareigūnų“.

SIRT pranešime sakoma, kad šis incidentas įvyko Enfilde netoli Halifakso oro uosto ir kad per jį pareigūnai panaudojo savo tarnybinius ginklus.

„Įtariamasis buvo rastas negyvas įvykio vietoje“, – nurodė agentūra.

Policija sakė kol kas nežinanti nusikaltimo motyvų. RCMP komisarė Brenda Lucki (Brenda Laki) sakė visuomeniniam transliuotojui CBC, kad „šiuo metu“ nėra jokių užuominų, jog išpuolio paskatos galėjo būti teroristinės.

„Sakyčiau, kad jis atrodo, bent jau iš dalies, labai atsitiktinio pobūdžio, – pažymėjo Ch. Leatheris. – Esame neįtikėtinai kruopštaus ir sudėtingo tyrimo, visam laikui pakeitusio nesuskaičiuojamą daugybę gyvybių, ankstyvajame etape.“

Premjero Justino Trudeau (Džastino Triudo) pranešime sakoma, kad jis „buvo nuliūdintas sužinojęs apie beprasmišką smurtą Naujojoje Škotijoje“, taip pat linkima sužeistiesiems visiškai pasveikti.

„National Post“ citavo Portapikės gyvenvietei Kolčesterio savivaldybės taryboje atstovaujantį Tomą Taggartą (Tomą Tagartą), sakiusį, kad vietos žmonės yra prislėgti sielvarto.

Jis sakė, kad ši gyvenvietė yra „padalinys miškuose, kur žmonės palei pakrantę turi akro (0,4 ha) dydžio sklypus“, ir kad G. Wortmanui ten priklausė trys namai.

„Absoliučiai neįtikėtina, kad tai galėjo įvykti mūsų bendruomenėje. Nebūčiau niekada net susapnavęs, kad tai būtų galėję čia nutikti“, – pridūrė T. Taggartas.

Redaktorius Raimondas Čiuplys

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder