Kipro turkų prezidento rinkimus laimėjo dialogo su Kipro graikais siekiantis Mustafa Akinčis

Kipro turkų prezidento rinkimus laimėjo dialogo su Kipro graikais siekiantis Mustafa Akinčis

Turkiškoje Kipro dalyje vykusius prezidento rinkimus laimėjo dialogo su salos graikais siekiantis buvęs sostinės meras Mustafa Akinčis (Mustafa Akinci), praneša agentūra AFP.

Už jį savo balsą atidavė 60,05 proc. rinkėjų. 67 metų centro kairės stovyklos kandidatas iš karto po savo pergalės agitavo už Kipro suvienijimą.

Įdomu tai, kai pirmąjį rinkimų ratą laimėjo ligšiolinis prezidentas Dervis Eroglu (Dervis Eroglu), surinkęs 28,2 proc. balsų. M. Akinčis, kuris rinkimų kovoje pirmiausiai žadėjo ryžtingus veiksmus kovojant su korupcija, su 26,9 proc. liko antras.

Sekmadienį vykusiame antrajame prezidento rinkimų rate, oficialiais duomenimis, dalyvavo 64 proc. rinkėjų.

M. Akinčio dabar laukia derybos dėl etniškai pasidalijusio Kipro suvienijimo. Pokalbiai turėtų atsinaujinti gegužės mėnesį.

"Jei atėjo permainų metas, niekas negali jo sulaikyti", - po pergalės kalbėjo M. Akinčis. Vienoje Kipro sostinės aikščių jo pergalę šventė šimtai žmonių.

Patyręs politikas M. Akinčis 1975 metais pirmą kartą buvo išrinktas į parlamentą, o nuo 1976 iki 1990 metų buvo sostinės meras. 1993-iaisiais jis vėl pateko į parlamentą. Be to, jis keliskart yra buvęs vyriausybės narys.

Kipro graikų prezidentas Nikosas Anastasiadis (Nicos Anastasiades) pasveikino M. Akinčio pergalę, pavadindamas ją "daug žadančia mūsų bendros tėvynės plėtrai". Abu politikai jau sekmadienį kalbėjosi telefonu.

Kipras yra padalytas nuo 1974 metų Kipro graikų pučo ir tada įvykusios Turkijos invazijos. 1983 metais paskelbtą Šiaurės Kipro Turkų Respubliką pripažįsta tik Ankara. Kipro Respublika 2004-aisiais prisijungė prie ES ir tapo euro zonos nare. Tarptautinės teisės požiūriu visa sala yra ES narė.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder