Nobelio savaitė: paaiškėjo pirmieji laureatai

Nobelio savaitė: paaiškėjo pirmieji laureatai

Nobelio savaitė pirmadienį prasidėjo fiziologijos ir medicinos premijos laureato paskelbimu Švedijos sostinėje. Šių metų Nobelio medicinos ir fiziologijos premijos laureatais tapo Jamesas P. Allisonas ir Tasuku Honjo. Mokslininkai apdovanoti už atradimus vėžio terapijos srityje, pirmadienį pranešė Stokholmo Karolio instituto Nobelio komitetas.

Fizikos ir chemijos laureatai paaiškės atitinkamai antradienį ir trečiadienį, o penktadienį, spalio 5-ąją, Osle bus įvardytas taikos premijos laureatas. Naujasis Alfredo Nobelio (Alfred Nobel) atminimui skirtos ekonomikos premijos, kurią įsteigė Švedijos bankas, laureatas bus paskelbtas spalio 8-ąją Stokholme.

Šios Nobelio savaitės ypatumas yra tai, kad mes nesužinosime literatūros premijos laureato vardo - jis paaiškės 2019 metais, nes Švedijos akademija, skirianti šį apdovanojimą, gegužės mėnesį nusprendė atidėti nugalėtojo paskelbimą dėl to, kad jos narių skaičius sumažėjo, o pasitikėjimas ja „visame pasaulyje smuko“. Tokį sprendimą organizacija priėmė dėl ją ištikusio seksualinės prievartos skandalo.

Nobelio premija - vienas garbingiausių tarptautinių apdovanojimų, ji kasmet skiriama už įžymius mokslo atradimus, išradimus, taip pat indėlį į kultūrą arba visuomenės plėtrą. Ji taip pavadinta savo steigėjo, švedų inžinieriaus, chemiko, išradėjo ir pramonininko Alfredo Nobelio garbei.

1895 metais savo testamentu jis įpareigojo įsteigti fondą, kurio palūkanos kasmet turi būti dalijamos į penkias lygias dalis ir įteikiamos tiems, kurie įnešė didžiausią indėlį fizikos, chemijos, fiziologijos arba medicinos, literatūros ir taikos stiprinimo srityse. Laureatus renka Švedijos karališkoji mokslų akademija, Karolio institutas, Norvegijos parlamentas ir Švedijos akademija. Premija įteikiama kasmet nuo 1901 metų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder