Valdančiųjų taktika: gąsdink vaidindamas gelbėtoją

Valdančiųjų taktika: gąsdink vaidindamas gelbėtoją

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai" komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius BUTKEVIČIUS.

- Prancūzijos sostinėje Paryžiuje kultūros darbuotojai okupavo teatrus, o visoje Vakarų Europoje į gatves išeina vis daugiau protestuotojų, nepatenkintų karantino suvaržymais, kuriuos žmonės vis garsiau vadina absurdiškais ir beprasmiškais. Kaip manote, ar atšilus orams valdžios pajėgs sulaikyti žmones karantinuose? Ar tai neprasiverš gatvių riaušėmis bei dar drastiškesnėmis pasipriešinimo formomis?

- Visais laikais karantinavimas bei įvairiausi suvaržymai iššaukdavo žmonių pasipriešinimą ar netgi maištus. Tai būdavo visaip vadinama: maro maištai, choleros maištai ir t.t. Tame nieko naujo, jeigu trumpai peržvelgsime žmonijos istoriją.

Tačiau problema, kad šiais laikais valdantysis elitas, kuris gyvena prabangiai ir bijo, kad jų gyvenimėliai bus sulaužyti, yra pasiruošęs visus karantinuoti bei kitiems žmonėms sulaužyti gyvenimus, kad tik patys išgyventų. Ir dauguma žmonių tai puikiausiai jaučia bei supranta.

Būtent ši priešprieša yra daug gilesnė, nei banali kova prieš suvaržymus. Iš esmės tai yra kova prieš žmones, kurie savo asmeninius interesus iškelia aukščiau visuomenės interesų, todėl yra pasiruošę apgaudinėti visuomenę, pateikdami jai „baisią", tačiau jų dozuojamą informaciją, kad tik patys galėtų jaukiai jaustis.

Kiekvienam skaitytojui siūlau atkreipti dėmesį: kasdien matome kokį nors vadinamojo elito atstovą, televizijos ekranuose išdidžiai demonstruojantį savo snukį be kaukės, kai iš kitų reikalaujama tas kaukes nešioti... Tokiuose vaizduose ir slypi maišto užuomazgos...

- Kad ir kaip būtų, Rytų Europoje protestuojama kur kas kukliau arba išvis neprotestuojama. Kodėl vakariečiai aktyvesni už rytiečius?

- Todėl, kad Rytų Europoje žmonės ilgą laiką buvo totalitarinių sistemų įkaitai, todėl į įvairius maištus ar protestus žiūri atsargiai.

Tas, kas gali įsivaizduoti, kuo jam baigsis maištavimai kokios Baltarusijos ar Rusijos kalėjimuose, ar netgi tie, kas prisimena, kaip į mus šaudė prie Lietuvos parlamento valdant dviem bobelėms - šie žmonės visada sau užduoda klausimą: kas svarbiau - tavo akys bei sveikata ar tiesiog pamėginti kažką demonstruoti?... Ir atsakymas - akivaizdus...

- Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, demonstruodamas nerimą dėl suintensyvėjusių karinių veiksmų Rytų Ukrainos teritorijose, pradėjo ieškoti naujų kontaktų su Rusijos valdžia ir mėgina organizuoti naują Minsko formato susitikimą. Tuo metu iš fronto linijos kasdien pranešama apie naujas aukas. Kas ten iš tikrųjų vyksta?

- Padėtis Ukrainoje dabar smarkiai paaštrėjusi, mano žiniomis, yra rimtų susidūrimų Gorlovkos rajone, yra abipusių aukų. Manau, tiek ši situacija, tiek ir pats konfliktas yra naudingas Ukrainos ir Rusijos vadovams, kaip visuomenės dėmesį nukreipiantis faktorius.

Ukrainoje bręsta daugybė vidinių konfliktų: po kelių dienų pasirodys naujas dokumentinis filmas apie Ukrainos prezidento administracijos išdavystę, kai priešui buvo išduota ukrainiečių karinės žvalgybos rengta operacija, o pagrindinis kaltinamasis šiame filme yra Ukrainos prezidento biuro vadovas Andrejus Jermakas...

Prezidento V.Zelenskio ir A.Jermako santykiai yra tokie, jog pastarojo išmetimas būtų visiems gana skausmingas... Todėl Ukrainoje dėl šios vidinės situacijos dėmesio nukreipimas gali būti puikiai panaudotas konflikto Rytų Ukrainoje metu, o Rusijoje tai aktualu, kadangi vyrauja masė vidinių problemų su JAV ir Europos sankcijomis, todėl visa tai gali būti „kamufliuota" konflikto paaštrėjimu.

- Pranešama, kad visiems Baltarusijoje sėdintiems opozicionieriams, įskaitant ir Lietuvos globotinės Sviatlanos Cichanouskajos vyrui, jau pateikti kaltinimai ir, atrodo, kad visa ta publika sėdo ilgam. Tuo pat metu pranešama, kad Minske bei kituose miestuose atšilus orams vėl bus organizuojami protestai prieš valdžią. Kokios šių protestų perspektyvos? Ar egzistuoja potenciali galimybė, kad šįkart gali pavykti?

- Akivaizdu, kad naujieji protestai, jeigu apskritai prasidės, bus silpnesni, negu tie, kurie jau buvo. Pirmiausia dėl to, kad visi žmonės suvokia, jog protestuotojų yra per mažai, kas buvo aišku visiems, išskyrus keletą niekšelių - Maskvos mylėtojų, sėdėjusių Lietuvos užsienio reikalų ministerijoje...

Žinoma, ši situacija niekur nenuves. Daugybė žmonių, anksčiau dalyvavusių protesto akcijose, yra skaudžiai represuoti, o kiti mato šių represijų rezultatus ir suvokia, jog aukotis negaunant jokio rezultato yra tiesiog beprasmiška ir kvaila.

Todėl dar kartą akcentuosiu: ponas Linas Linkevičius turėtų mokėti visiems nukentėjusiems rimtas kompensacijas iš savo asmeninės kišenės, nes, vaidindamas didelį europietį, iš tikrųjų buvo naudojamas kaip antis-vilioklė medžioklėje...

Be to, kaip mes ir prognozavome, pirmieji baltarusiškų naftos produktų kroviniai jau keliauja per rusiškus uostus, todėl niekšelius, organizavusius šią Lietuvos galimybių vagystę, žinoma, reikia teisti.

- Armėnijos kariuomenės vadas vėl pareikalavo šalies premjero Nikolo Pašiniano atsistatydinimo. Nors būtent premjeras pasiūlė bene logiškiausią išeitį iš politinės aklavietės: siūlė organizuoti pirmalaikius rinkimus ir pasitikrinti, ką remia tauta. Kokios yra tikrosios kariuomenės vadovybės intencijos?

- N.Pašinianas yra pokyčių šauklys, pokyčių, kurie išvestų Armėniją iš ilgamečio „Pax Rossiana" glėbio Užkaukazėje. Armėnijos kariuomenė buvo organizuota Rusijoje mokslus baigusių karininkų pagrindu, kurie iš esmės yra tam tikras priedėlis prie Rusijos politikos ir šios šalies ginkluotųjų pajėgų.

Todėl tai, kas vyksta, yra be jokios abejonės suderinta su Kremliumi, o šių akcijų tikslas yra pasistatyti Rusijai palankų asmenį Armėnijos valdžioje. Pakeitus N.Pašinianą, neišvengiamai kils konfliktinė situacija su Azerbaidžanu, o tai Armėnijai uždarys bet kokio vystymosi galimybes. Žinoma, Rusijai į tai nusispjaut, kaip ir tiems iš rusiškos rankos valgantiems kariškiams...

- Vis garsiau sklinda kalbos apie tai, kad Kinija ketina atsiimti Taivaną jėga, o šiomis dienomis prie salos priplaukė ir amerikiečių karinis lėktuvnešis. Ar gali ten kilti rimtesnis konfliktas? Ar kinai tikrai pasirengę Taivano problemą išspręsti jėga?

- Manau, kinai tiki, jog Džo Baideno administracija nebus tokia greita ir efektyvi, jiems pradėjus karo veiksmus ar hibridines operacijas Taivano atžvilgiu, negu tai būtų buvę Donaldo Trampo administracijos atveju.

Tačiau dabartinės situacijos analizė rodo, jog Dž.Baidenas nėra toks priklausomas tik nuo savo sūnelio gautų kiniškų išmokų. Tai, ką mes vadiname „gilumine valstybe" Jungtinėse Valstijose, jis puikiai suvokia, jog Kinijos įtakų sulaikymo faktorius yra pats svarbiausias, norint išsaugoti JAV lyderystę pasaulyje.

Taigi, dabar svarbūs vidiniai JAV santykiai. Aš prognozuočiau, jog Dž.Baidenas bus priverstas taikyti spaudimą Kinijai, galbūt netgi didesnį, nei taikė D.Trampas.

- Tuo metu JAV Kongresas patvirtino ekonomikos gelbėjimo planą, kurio vertė siekia net 1,9 trilijono dolerių... Ką reiškia tokių sumų atspausdinimas ir išmetimas į rinką? Kaip tai gali paveikti pasaulio ekonomikas bei žmonių gyvenimus?

- Šiam „gelbėjimui" dar nė neprasidėjus, nekilnojamojo turto kainos šoktelėjo į viršų 40 proc. ir viso to kitaip, negu infliacijos sukėlimu, pavadinti negalima. Žinoma, šie išmesti pinigai yra pagrindinis masalas, kuris verčia ir mūsų valdžią, nesilaikant jokios sociologinės logikos, pateikinėti vis labiau gąsdinančius skaičius apie „kovido" infekcijos grėsmes, nes iš tų trilijonų maždaug 2 milijardai yra laukiami, kaip „nubyrantys" ir Lietuvoje...

O tada ši trijų bobelių valdžiukė užsiims minėtų milijardų dalijimu, juo labiau kad tokį „gelbėjimą" organizuoja ir Briuselis. Visas infekcijos „bumas", kuris yra nuolat dirbtinai palaikomas, skirtas tam, kad šie žmogeliai turėtų argumentus gauti tuščiai spausdinamiems pinigams, kuriuos galėtų dalinti, vaidinant „gerąją" visais besirūpinančią valdžią.

Apie tai, kad tie, kurie dalina, paprastai nenuskriaudžia ir savęs, visiems aišku. Bet blogiausia, kad bedalindami jie kažkiek pasiliks ir sau. Blogiausia, kad Lietuvos ekonomika jau dabar stipriai kenčia ir nukentės dar labiau, o smulkusis ir vidutinis verslas jau atsidūręs ant sunaikinimo ribos.

Todėl pasakyti galima tik viena: šie ponai, kurie užsiims pinigų dalybomis, tikrai nėra patriotai - jiems svarbiausi yra jų asmeniniai bei išlikimo valdžioje klausimai. Todėl jie ir toliau rūpinsis tik šiomis dalybomis ir ignoruos situaciją, kuri susiklostys Lietuvoje po pandemijos, t.y. naująją masinės emigracijos bangą...

Raktažodžiai
Sidebar placeholder