Skonio reikalas: ką reiškia žodis "restoranas"?

Skonio reikalas: ką reiškia žodis "restoranas"?

Herkaus Manto gatvėje įsikūręs restoranas "Žemaitija Jack" tikrai nusipelnė aukštų įvertinimų - ir dėl skanių dienos pietų, ir dėl supančios aplinkos bei aptarnavimo, bet prie šios maitinimo įstaigos pavadinimo prikabintas žodis "restoranas" privertė šįkart pamąstyti, kokių meniu sudarymo ir aptarnavimo standartų turėtų laikytis maitinimo įstaiga, jog ji išties garbingai galėtų save vadinti restoranu.

Vakar "Žeimatija Jack" pietums siūlė šaltibarščius (5 Lt), daržovių su kiaulienos kukulaičiais sriubą (3,5 Lt), užkeptą daržovėmis menkę su bulvių koše (11 Lt), makaronus su kumpiu ir sūriu (10 Lt), lietuvišką karbonadą su fri bulvytėmis ir grybų padažu (12 Lt). Taip pat visi pietaujantieji nemokamai vaišinti stalo vandeniu.

Išsirinkau daržovių sriubą ir karbonadą. Abiejų patiekalų porcijos nemažos, pats maistas tikrai skanus. Tiesa, karbonado paviršius buvo padengtas aliejaus plėvele, nors manau, kad kone kiekviena virėja žino mažą gudrybę, kaip po kepimo ant mėsos paviršiaus likusius riebalus galima greitai ir paprastai pašalinti.

Maistas patiektas greitai. Kainos, kaip miesto centre, ne pačios didžiausios. Be didesnių priekaištų ir erdvi, virš judrios Herkaus Manto gatvės "pakibusi" lauko terasa. Aptarnavimas taip pat geras ir malonus.

Viskas išties būtų nuostabu bei pagirtina, jei, mano nuomone, kalbėtumėme apie maitinimo įstaigą, tarkim, pavadintą ne restoranu, o kavine.

Taip, pasaulyje nėra vieningų restoranams taikomų aptarnavimo ar meniu sudarymo standartų. Kiekviena įstaiga juos dažniausiai nusistato pati, orientuodamasi į vieną ar kitą klientą bei vadovaudamasi šalyje jau nusistovėjusiomis viešojo maitinimo tradicijomis. Atsakyti į klausimą, kas yra restoranas, nepadės ir dabartinės lietuvių kalbos žodynas, kur rašoma, kad "restoranas yra ištaiginga valgykla su svaigalais, muzika ir pramogomis".

Asmeniškai man restoranas asocijuojasi su daug aukštesniais aptarnavimo bei maisto gamybos standartais, nei būtų galima tikėtis tradicinėje maitinimo įstaigoje, pavadintoje kavine. Nesvarbu, ar kalbėtumėme apie dienos pietus, ar apie vakarienę. Tad natūraliai vakarykščių dienos pietų metu kilo klausimai: ar restorane prie sriubos būtų patiekta jau kiek apdžiūvusi įprasta duona? Ar padavėja, atnešusi indą su stalo vandeniu, neįpiltų vandens į stiklinę, o tik padėtų indą ant stalo? Ar gerame restorane servetėlės jums būtų atneštos jau tik po to, kai suvalgėte sriubą, o prieskoniai iki jūsų stalo be atskiro prašymo taip ir neatkeliautų visų pietų metu? Ar restorane vietoj prie vieno ar kito patiekalo derančio vyno taurės verčiau būtų siūloma už akcijinę kainą įsigyti alaus bokalą? Galų gale kokie patiekalai turėtų būti patiekiami restorane - standartiniai, gaminami beveik visose aplink įsikūrusiose maitinimo įstaigose, ar įmantresni?

Smulkmenos - pasakys dažnas. Taip, galbūt. Tačiau taip nesinorėtų, jog dėl šių smulkmenų po daugelio metų pertraukos Klaipėdoje atsigaunanti "restoraninė" kultūra vėl subanalėtų.

Įvertinimas - 4 šaukštai

Maistas - 4 šaukštai
Aptarnavimas - 4 šaukštai
Aplinka - 4 šaukštai

INFORMACIJA

Dienos pietūs (15,5 Lt)

* Daržovių su kukuliais sriuba (3,5 Lt)


* Lietuviškas karbonadas su fri bulvytėmis ir grybų padažu (12 Lt)

V. V.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder