FIFA nerimauja dėl plintančio piktnaudžiavimo vaistais nuo skausmo

FIFA nerimauja dėl plintančio piktnaudžiavimo vaistais nuo skausmo

Vyriausiasis FIFA medicinos pareigūnas teigia, kad „piktnaudžiavimas“ vaistais nuo skausmo kelia grėsmę futbolininkų karjerai ir ilgalaikei sveikatai.

Jiri Dvorakas nustatė, kad beveik 40 proc. žaidėjų per Pasaulio futbolo čempionatą 2010-aisiais vartojo vaistus nuo skausmo prieš kiekvienas rungtynes.

Artėjant Europos futbolo čempionatui, J. Dvorakas ragina atkreipti dėmesį į šią problemą, praneša BBC.

FIFA medikų komanda per 2010 metų pasaulio čempionatą paprašė rinktinių gydytojų pateikti sąrašą medikamentų, kuriuos žaidėjai vartoja prieš kiekvienas rungtynes.

Ankstesni tyrimai, atlikti per tarptautinius turnyrus, parodė, kad dauguma žaidėjų naudoja didelius vaistų nuo skausmo ir nesteroidinių vaistų nuo uždegimo kiekius.

Tačiau tyrimo iš Pietų Afrikos Respublikos duomenys, neseniai paskelbti leidinyje „British Journal of Sports Medicine“, atskleidžia dar didesnius medikamentų vartojimo mastus.

39 proc. žaidėjų prieš kiekvienas rungtynes naudojo vaistus nuo skausmo.

Skirtumai tarp šalių labai ryškūs – kai kuriose komandose kiekvienam žaidėjui per rungtynes duodama trijų skirtingų rūšių medikamentų.

Skelbiama, kad daugiausiai vaistų, tenkančių vienoms rungtynėms ir vienam žaidėjui, sunaudoja komandos iš Pietų ir Šiaurės Amerikos.

„Manau, kad galime naudoti žodį „piktnaudžiavimas“, nes mastas yra tiesiog per didelis. Nelaimei, egzistuoja tendencija medikamentų vartojimą didinti. Į visa tai turėtume žiūrėti labai rimtai ir klausti, kas už to slypi“, – kalbėjo J. Dvorakas.

Ekspertai pažymi, kad profesionaliame sporte vaistų nuo skausmo vartojimas gali būti ypač pavojingas. Intensyviai sportuojant, pavyzdžiui, žaidžiant futbolą, žaidėjo inkstai nuolat smarkiai apkraunami, taigi stiprūs vaistai juos gali lengviau pažeisti.

J. Dvorakas įsitikinęs, kad pagrindinis veiksnys, lemiantis, jog futbole naudojama daugiau vaistų nuo skausmo – komandos gydytojų patiriamas spaudimas greičiau grąžinti traumas patyrusius žaidėjus į aikštę.

„Komandos gydytojai, dauguma jų, jaučia spaudimą grąžinti žaidėjus į aikštę. Jei jie užtrunka per ilgai, gali netekti darbo“, – tvirtino jis.

Buvęs Vokietijos futbolininkas Jensas Nowotny iš patirties žino, kad spaudimą patiria visi.

„Sunku, kai kas nors iš klubo ateina ir sako, kaip svarbu, kad žaistum, kad komandai ir klubui tavęs reikia. Tai tavo sprendimas, tačiau aplinkinių žmonių spaudimo negali ignoruoti. Gydytojai taip pat patiria spaudimą“, – teigė jis.

Kiti mokslininkai sutinka, kad FIFA tyrimo rezultatai verčia sunerimti.

Pasaulio antidopingo agentūros akredituotos antidopingo laboratorijos Kelne direktoriaus pavaduotojas Hansas Geyeris teigė: „Tai nerimą keliantis signalas. Mes šioje srityje bendradarbiavome su FIFA ir galime patvirtinti jų duomenis.“

„Iš FIFA tyrimų matome, kad dažnai sportininkai skausmą malšinančius vaistus naudoja kaip prevencinę priemonę. Jie nori apsisaugoti nuo skausmo, kuris gali kilti. Tačiau bėda ta, kad jei išjungti perspėjimo sistemas, saugančias tavo audinius, gali negrįžtamai audinius sugadinti“, – tvirtino jis.

Anot J. Nowotny, futbolininkai labiau už viską nori žaisti. Jei esi traumuotas ir žaisti negali, tai reiškia, kad kažkas kitas žais vietoj tavęs, o savos vietos gali ir neatgauti. Jo požiūriu, žaidėjai pasirengę padaryti bet ką, kad liktų aikštėje.

„Tai darbo dalis. Galbūt būtų geriau vaistų nuo skausmo nevartoti, neignoruoti kūno signalų, raginančių sustot, tačiau tai darbo dalis, o mes uždirbame krūvą pinigų – tai verslo dalis“, – kalbėjo jis.

Nesteroidinių vaistų nuo uždegimo naudojimas kelia grėsmę ne tik inkstams ar kepenims. Nerimą kelia ir jų poveikis širdžiai.

„Beveik visi nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo turi pašalinį poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai, o kuo ilgiau vaistai naudojami, tuo grėsmė auga. Geriausia tokius vaistus vartoti tada, kai nurodyta – gydyti stiprų skausmą ar uždegimą“, – teigė Stuartas Wardenas iš Indianos universiteto.

„Tačiau šalutinis poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai priklauso nuo kitų rizikos faktorių ir naudojamų vaistų tipo“, – pridūrė jis.

Tačiau J. Dvorakui nerimą kelia ne tik vyresnio amžiaus sportininkai, bet ir jaunimas.

„Futbolas turi atsipeikėti, nes vyresniuosius mėgdžioja ir jaunimas. Nustatėme, kad rungtynėse, kur dalyvauja žaidėjai iki 17 metų, nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo piktnaudžiauja 16–19 proc. sportininkų. Tai man kelia dar didesnį nerimą“, – kalbėjo jis.

„Turime pakeisti požiūrį. Tai kultūrinis reiškinys, nes medikamentai yra taip lengvai prieinami“, – pridūrė FIFA atstovas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder