Prieš Olimpiadą aktyvėja kova su dopingu

Prieš Olimpiadą aktyvėja kova su dopingu

Artėjant Londono olimpinėms žaidynėms, įvairios su draudžiamų preparatų vartojimu kovojančios organizacijos didina sportininkų priežiūrą.

Pasak Lietuvos antidopingo agentūros, akylai stebimi ir šalies olimpinės rinktinės kandidatai, praneša LTV „Panorama“.

Londono olimpinėse žaidynėse ir po jų vyksiančioje Parolimpiadoje planuojama atlikti rekordinį dopingo testų skaičių – 6250. Tai maždaug 600 mėginių daugiau nei 2008-aisiais Pekine.

Pasak Lietuvos antidopingo agentūros direktorės, kova su draudžiamų preparatų vartojimu vyksta nuolat, o prieš olimpines žaidynes skiriamas didesnis dėmesys galimiems olimpiečiams.

Planuojama dopingo testus atlikti bent 70 proc. Lietuvos olimpinės rinktinės narių.

„Šiuo metu mes dar netestuojame pilnu pajėgumu olimpinės rinktinės. Šiai dienai yra padaryta apie 20 testų. Tas vyksta nuosekliai, ir daugiausiai testų bus daroma jau liekant mažiau laiko iki olimpinių žaidynių, kada liks maždaug vienas mėnuo. Šiais metais bus daug dėmesio skiriama ne tik standartinei šlapimo dopingo kontrolei, bet ir kraujo dopingo kontrolei, tam, kad nepatektų sportininkai, naudojantys kraujo perpylimus ar augimo hormonus, daug dėmesio bus skiriama eritropoetino vartojimui“, – teigė Lietuvos antidopingo agentūros direktorė Ieva Lukošiūtė-Stanikūnienė.

„Padidėjo augimo hormonų vartojimo atvejų, bet vis tiek karaliauja anaboliniai steroidai ir stimuliatoriai. Gal kartais net daugiau sportininkai dėl aplaidumo pavartoja ar vaistų, ar maisto papildų per neapsižiūrėjimą, ar narkotinių medžiagų, kurios priskiriamos prie stimuliatorių“, – pastebėjo ji.

Pasak I. Lukošiūtės-Stanikūnienės, modernius draudžiamus preparatus kurianti juodoji rinka kartais žingsniu lenkia antidopingo laboratorijas, todėl sportininkų testai saugomi net septynerius metus, kad, atsiradus naujiems draudžiamų preparatų radimo metodams, būtų galima įrodyti sportininko kaltę.

Savo nuožiūra testuojamų sportininkų sąrašus sudarinėjanti Lietuvos antidopingo agentūra, kaip ir tarptautinės organizacijos, akyliau stebi vadinamų rizikos sporto šakų atstovus.        

„Pavyzdžiui, sunkioji atletika, lengvoji atletika visada patenka į rizikos sporto šakas, todėl šių šakų sportininkai yra testuojami daugiau nei, pavyzdžiui šaudymo, kur nėra tokios tikimybės, kad bus naudojamas dopingas“, – teigė Lietuvos antidopingo agentūros direktorė.

Jau kurį laiką kovoti su draudžiamų preparatų vartojimu visame pasaulyje padeda specialiai sukurta ADAMS sistema. Aukšto meistriškumo sportininkai internete turi nurodyti treniruočių vietą ir laiką bei vieną valandą per dieną, kada iš anksto neįspėję pas juos gali atvykti antidopingo agentūrų specialistai. Jeigu sportininko nurodytoje vietoje nėra, jam gresia įspėjimas. Šiam pažeidimui pasikartojus tris kartus – diskvalifikacija.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder