D.Grybauskaitė nepasikeitė nuo partinės mokyklos laikų
Prezidentei yra tekę tikslinti savo biografiją ir ne kartą aiškintis dėl to, ar nebuvo susijusi su KGB, dėl darbo Vilniaus aukštojoje partinėje mokykloje. „Vakaro žinios“ susisiekė su buvusiais D.Grybauskaitės studentais ir paprašė pasidalyti atsiminimais apie tai, kokia dėstytoja buvo būsimoji prezidentė.
Reikli ir principinga
Buvęs Tauragės meras, ilgametis Tauragės savivaldybės tarybos narys Pranas Petrošius „Vakaro žinioms“ sakė puikiai prisimenantis jauną politikos ekonomikos disciplinos dėstytoją, lektorę D.Grybauskaitę. Jis neslepia, jog jau tuomet buvo matyti ryškiausi D.Grybauskaitės asmenybės bruožai.
„Buvo pareiginga, reikli ir principinga. Tokia pati, kokia yra ir dabar. Skirtumų neįžvelgiu“, - trumpai buvusią dėstytoją apibūdino P.Petrošius, iš politinės ekonomikos turėjęs 4 balų įvertinimą penkiabalėje sistemoje.
Beje, prieš egzaminą D.Grybauskaitė papildomai patikrindavo savo studentus, pritaikydavo „filtrą“. Prie egzamino būdavo prileidžiami tik tie, kurie pirmiausia atsakydavo į kelis dalyko klausimus. Tik atsakius teisingai, buvo leidžiama traukti egzamino bilietą.
P.Petrošius 1986 m. baigė partinę mokyklą ir nuo 1990-ųjų pradėjo dirbti Tauragės savivaldoje. Per šį laikotarpį su D.Grybauskaite politikui teko bendrauti ne kartą. „Nuo politikos niekuomet nebuvau atitrūkęs, tad ir D.Grybauskaitės politinę karjerą atsimenu nuo jos pirmųjų žingsnių.
Kiek vėliau su ja teko bendrauti kaip merui su finansų ministre. Nepasakyčiau, kad ji būtų išskirtinai kitokia. Bendraudavome dalykiškai. Nepajutau, kad ji mane pažintų, kaip savo buvusį studentą. Įprasta, kad jausmams ji daug reikšmės neteikia, visuomet labai dalykiška“, - sakė P.Petrošius.
Jis sakė nesistebintis it tuo, kad buvusi partinės mokyklos dėstytoja, tapusi šalies prezidente, tapo ir aršia Rusijos kritike. „Matyt, tokios yra jos nuostatos. Žinant jos tvirtą charakterį, manau, ji kalba nuoširdžiai. Jos vietoje kai kuriais atvejais aš būčiau diplomatiškesnis, bet gal taip atrodo, stebint iš šono. Reikia suprasti, kad tais laikais visur buvo ideologijos, net ir pradinėse mokyklose.
Aukštojoje partinėje mokykloje būdavo griežtesni reikalavimai nei kitur, tačiau nepasakyčiau, kad ši patirtis būdų kada nors man pakenkusi. Niekada to neslėpiau ir nesikračiau. Žinoma, kai esi socialdemokratas, kai kurie žmonės ir dabar laiko komunistu“, - svarstė P.Petrošius.
Išsiskyrė griežtumu
Jam antrino ir kita buvusi D.Grybauskatės studentė - dabar Šilutės rajono pieno gamintojų asociacijos pirmininkė Juzefa Tamavičienė. Ji „Vakaro žinioms“ pasakojo, kad studijuojant partinėje mokykloje buvo matyti, kad D.Grybauskaitė - griežta ir per daug arti aplinkinių neprisileidžianti.
„Aš visų dėstytojų bijojau vienodai. Tačiau tarp mūsų, jaunuolių, buvo ir tokių, kurie ieškodavo būdų „praslysti“. Tokiems žmonėms prieš D.Grybauskaitę pabaldavo veideliai ir kraujo lašas sustingdavo. Ji buvo dėstytoja, kuri nenusileisdavo jokiems reikalavimams ir visada laikydavosi savo nuomonės.
Tiesa, iki šiol kai kurių dalykų negalime suprasti. Kai mokėmės, buvo privaloma bendrauti rusiškai.
Ypač buvo sunku moterims, kurios rusiškai mokėsi tik vidurinėje. Net dalis profesorių iš Maskvos leisdavo kalbėti lietuviškai. Tačiau D.Grybauskaitė jokių išimčių nedarydavo, buvo griežta.
Keista, kad tuomet ji buvo kategoriška dėl rusų kalbos, o dabar kategoriška priešingai“, - pasakojo J.Tamavičienė, iš D.Grybauskaitės dėstomo dalyko irgi turėjusi 4 balų įvertinimą.
Nors Lietuvoje iki šiol tik svaidomasi kaltinimais, kas kam tarnavo Nepriklausomybės aušroje, buvusi partinės mokyklos studentė sako niekada neneigusi šios savo biografijos dalies. „Tada mes buvome jauni žmonės, nebūtinai atsakingai mąstėme apie tai, kur mus veda ir ar geru keliu eina valstybės valdžia. Jaunam žmogui dažniausiai rūpi dar visai kiti dalykai.
Gavau pasiūlymą įstoti ir stojau per daug negalvodama. Visi, kas tais laikais dirbo vadovaujantį darbą, buvome partiniai. Tai nėra nei paslaptis, nei naujiena. Neigiamų dėl to dalykų nemačiau.
O privalumai buvo akivaizdūs: partijos nariams nebuvo leidžiama nei pijokauti, nei paleistuvauti, nes tokie žmonės būdavo svarstomi už amoralų elgesį. Šiandien galimos kokios nori nuodemės ir jos netrukdo žengti pirmyn“, - pasakojo J.Tamavičienė.
Neslepia nuoskaudos
Ji neslėpė, kad tik artėjant 40-mečiui moteris galutinai galėjo susidėlioti visus reikalingus taškus ir permąstyti savo bei Lietuvos istoriją. J.Tamavičienė iki šiol sako jaučianti nuoskaudą dėl to, kad partinės mokyklos diplomai buvo paskelbti negaliojančiais.
„Buvo tokia santvarka ir mes dėl jos nebuvome kalti. Mums dėstė tie patys profesoriai, kaip ir kitose aukštosiose mokyklose. Be to, apie tai, kas vyksta mokyklose, nebuvo kalbama. Iš kur tas jaunuolis gali žinoti, jei šeimoje niekas nepolitikuoja ir nieko nepasakoja.
Tačiau prasidėjus Nepriklausomybei pas mane, tuomet profsąjungos pirmininkę, apsilankė vidurinės mokyklos mokytoja ir ėmė kaltinti, kaip neteisingai aš elgiuosi, esu komunistė, turiu klauptis ir žegnotis. Aš išklausiau jos ir pasakiau, kad esu mažiau kalta nei ji - mokytoja.
Juk būtent mokytoja, 25-eriais metais už mane vyresnė, seniai žinojo, koks tai laikmetis ir kas vyksta. Tačiau mums mokykloje apie tai nepasakojo“, - prisiminimais dalijosi moteris.
Todėl J.Tamavičienė tikina pasisakanti ir už KGB sąrašų išslaptinimą: „Taip turėtų būti, reikia galutinai aiškiai atskirti, kas yra kas. Manau, kad sistemoje dirbę žmonės turėtų būti vieši, ypač žinomi tie, kurie darė nusikaltimus. Aš niekada neslėpiau savo praeities, nes nejaučiu savo kaltės.
Jeigu mes būtume žinoję visą tiesą, nejau būtume stoję? Žinoma, ne. Kai buvo proga, išstojau iš partijos, buvau išrinkta į seniūnės pareigas. Vis sulaukdavau kokių komentarų, į kuriuos atsakydavau, kad gėdos dėl praeities nejaučiu. Jei žmonėms reikia, tegul jie žino, kad aš buvau Komunistų partijoje, jeigu jiems norisi, tegul nepamiršta to.
Pirmaisiais Nepriklausomybės metais net tarp savo žmonių teko atskirti, kurie yra prisidengėliai. Visko buvo. Yra žmonių, kurie moka manipuliuoti, prisitaikyti. Tai patys pavojingiausi žmonės visiems. “
Rašyti komentarą