G. Jacka kirto romane jį aprašiusiam V. Čepui

G. Jacka kirto romane jį aprašiusiam V. Čepui

Buvęs politikas Vytautas Čepas nėrė į kriminalistiką – knygoje „Siena“ aprašęs mįslingų žmogžudysčių istoriją sulaukė žaibiškos reakcijos. Romano veikėjas verslininkas Gediminas Jacka rašytoją apkaltino melu.

Aktyvus sąjūdininkas, dviejų kadencijų Seimo narys V.Čepas pasukęs į literatūrą jau išleido aštuonias knygas.

O viena jų – erotinis romanas „Vienišų moterų gyvenimas“, kuriame, be kita ko, vaizduojama ir lesbiečių meilė, įplieskė skandalą.

Panašaus likimo, regis, gali sulaukti ir naujausias V.Čepo kūrinys, kriminalinis romanas „Siena“, kuriame susipina tikroviškais faktais pagrįstos istorijos ir kūrėjo vaizduotės žaismas.

Psichologijos mokslų daktaras V.Čepas, sovietmečiu spėjęs padirbėti ir milicijoje, šio romano bendraautoriumi vadina buvusį parlamentarą, diplomatą, Kovo 11-osios Akto signatarą Egidijų Bičkauską.

Šis kadaise aršiai su organizuotu nusikalstamumu kovojęs teisėsaugininkas dabar yra advokatas.

V.Bičkauskas – vienas pagrindinių V.Čepo romano herojų.

Pasakodamas apie šiurpius nusikaltimus autorius perteikia jo požiūrį ir jausmus, advokato akimis žvelgia į faktus ir situacijas, analizuoja nuosprendžius, sugriovusius trijų jaunų vyrų gyvenimus, – jie nuteisti kalėti iki gyvos galvos.

Kurhauzo valdytojui – bėdos

Prieš keliolika metų V.Bičkauskas susidūrė su vadinamąja pajūrio verslininko Gedimino Jackos byla.

Buvęs Palangos kurhauzo bendraturtis pateko į teisėsaugos nemalonę – įtarta, jog jis labiausiai kaltas dėl to, kad dalis istorinio pastato kurorto centre virto degėsių krūva.

Maža to, G.Jacką prislėgė kaltinimai dėl vienos žmogžudystės Telšiuose – ten neaiškiomis aplinkybėmis nušautas buvęs jo verslo partneris Hiliarijus Sasnauskas, pravarde Lerukas.

Sunkia liga sergantis G.Jacka buvo suimtas ir uždarytas į belangę.

Pasklido gandai, kad jis susidėjo su nusikaltėliais, slepia savo praeitį. Telšiai virto banditų miestu – Žemaitijos Čikaga.

G.Jacką į bėdą įklampino jį ir H.Sasnauską pažinojęs Kauno nusikalstamo pasaulio šulas Jonas Bielskis, pravarde Senelis.

Sutikęs bendradarbiauti su teisėsauga jis pranešė, kad G.Jacka jo paprašęs surasti žmogų, kuris už atlygį nužudytų Telšių verslininką.

Prisipažino žudę žmones

J.Bielskis tyrėjams atskleidė ir daugiau paslapčių – pasak jo, kruviną užsakymą įvykdė į Telšius atvykęs žinomas Šiaulių banditas, dažnas psichiatrijos gydyklų pacientas Saulius Skėrys.

Narpliojant H.Sasnausko nužudymo bylą buvo suimtas J.Bielskis ir dar keturi sunkiais nusikaltimais įtariami veikėjai – S.Skėrys, jo sūnus Andrius Skėrys, Markas Kardišauskas ir Šarūnas Juodžbalis.

Patekę už grotų M.Kardišauskas ir Š.Juodžbalis prisipažino Šiauliuose nužudę ir apiplėšę dvi moteris nepalikdami jokių pėdsakų.

Jie dar papasakojo, kaip Kaune nušovė su Daktarų gauja konkuravusį šešėlinio pasaulio veikėją Ramūną Kuzminą, pravarde Ramaškė.

Du suimtieji tyrėjus vedžiojo už nosies – prisipažindavo dalyvavę žudynėse, o vėliau viską neigdavo.

Paskui išsižadėjo parodymų, aiškino save ir kitus apkalbėję, nes to esą prašė kriminalistai mainais už švelnesnes bausmes, sotesnį gyvenimą už grotų.

Kitomis neatskleistomis žmogžudystėmis apaugusi G.Jackos byla nagrinėta kone 13 metų.

Sulaukė griežtų bausmių

V.Čepas savo romane atskleidė ne vieną absurdišką situaciją. Pasirodo, M.Kardišauskas ir Š.Juodžbalis net varžėsi dėl mirtino šūvio – ir vienas, ir kitas papasakojo, kaip Laisvės alėjos kieme paleidę kulką į R.Kuzminą, nors tai galėjo padaryti tik vienas žmogus.

Viskas baigėsi tuo, kad A.Skėrys, M.Kardišauskas ir Š.Juodžbalys už tris žmogžudystes buvo nuteisti kalėti iki gyvos galvos.

J.Bielskis pasiųstas į kalėjimą penkeriems metams, o G.Jackai, sietam tiktai su H.Sasnausko nužudymu, byla buvo nutraukta dėl senaties.

Iki šimto tomų išsiputusioje G.Jackos byloje kaltinimai dėl sunkių nusikaltimų pateikti trylikai asmenų, bet už grotų atsidūrė tik keturi. S.Skėrys vėliau mirė Laisvės atėmimo vietų ligoninėje.

Baigus ilgą tyrimą teismų maratonas dar tęsėsi apie dešimt metų.

Visuose posėdžiuose dalyvavęs G.Jacka suskaičiavo per tą laiką teisiamųjų suolą trynęs daugiau kaip 400 kartų.

Ilgas teismų maratonas

V.Čepas susipažino su E.Bičkausko pateiktais įvairių teismų instancijų nuosprendžiais, kasaciniais skundais, apeliacijomis, publikacijomis, nuteistųjų laiškais, pats su jais bendravo kalinimo įstaigose.

„G.Jackos byla primena gyvenimo surežisuotą absurdo dramą – kriminalinio romano siužetas jau buvo parengtas“, – teigė rašytojas.

Bylą nagrinėjęs Vilniaus apygardos teismo teisėjas Zenonas Birštonas buvo nušalintas po to, kai darbo metu buvo pastebėtas išgėręs. Lietuvos apeliacinio teismo kolegijos pirmininkas Ryšardas Skirtunas sulaikytas paėmęs 30 tūkst. litų kyšį.

Valstybės kaltinimą reiškęs prokuroras Aleksandras Kazakovas irgi buvo nušalintas nuo teisminio proceso nagrinėjimo dėl šališkumo – paaiškėjus, kad jis bendravo su P.Bielskiu.

Rezonansinę bylą iš naujo nagrinėjo naujos teismų kolegijos.

Atsipeikėjęs M.Kardišauskas dievagojosi nieko nenužudęs, jam netgi buvo leista pasisakyti per televiziją, tačiau šaukštai jau buvo po pietų – apsimelavusiu vyru jau niekas nebetikėjo.

Strasbūras skundus atmetė

Keičiant teismų kolegijas, nuolat nagrinėjant nuteistųjų skundus klampus procesas išsitęsė iki begalybės, bet kokie protingi bylos nagrinėjimo terminai buvo viršyti su kaupu, tačiau niekam tai nerūpėjo.

„Nemanau, kad teisėjams užteko kantrybės perskaityti viską, kas surašyta bylos tomuose“, – kalbėjo vienintelis nuo pradžios iki pabaigos visuose posėdžiuose dalyvavęs E.Bičkauskas.

Lietuvos aukščiausiasis teismas, palikęs galioti ankstesnį nuosprendį, A.Skėriui, M.Kardišauskui ir Š.Juodžbaliui anksčiau skirtos laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės nepakeitė.

A.Skėrį gynęs E.Bičkauskas jo skundą perdavė Europos žmogaus teisių teismui, tačiau nieko nepešė.

Jis, kaip ir Š.Juodžbalio apeliacija, buvo atmestas be jokių komentarų.

Lietuvos pašto kanalais į Strasbūrą siųsti M.Kardišausko dokumentai adresato kažkodėl nepasiekė.

E.Bičkauskas yra įsitikinęs, kad žmogžudystėmis apkaltinti vyrai nuteisti kalėti iki gyvenimo pabaigos nepelnytai, neišgliaudžius visų painios bylos aplinkybių.

Reikalaus uždrausti tiražą?

Kriminalinis trileris „Siena“ jau pristatytas Klaipėdoje ir Vilniuje.

Bibliotekose per susitikimus su skaitytojais V.Čepas sulaukė ne tik pagyrimų, bet ir pastabų, perspėjimų, netgi grūmojimų.

„Kodėl jūs rašote neteisybę – J.Bielskis mane reketavo, visaip šmeižė, banditai rengėsi pakišti po velėna.

Jie įvardyti teismuose, o aš, apkaltintas nebūtais nusikaltimais, šioje knygoje minimas kaip žmogžudystės užsakovas“, – piktinosi šią savaitę į knygos pristatymą Klaipėdoje atėjęs G.Jacka.

Jis netgi pagrasino, kad reikalaus uždrausti leidyklos „Tyto alba“ išleistos knygos tiražą.

„Gal aš ir kvailas, bet nieko nebijau. Tegul teisia, knygoje cituoju ne iš piršto laužtus, o autentiškus dokumentus, prisimenu tyrėjus, kurių išvadomis vadovavosi teisėjai.

Publikuojamos nuorodos, tad nepatiklūs skaitytojai patys galės susirasti medžiagą ir ją perskaityti.

Neminint tikrųjų šios bylos veikėjų pavardžių, bylos medžiaga ir faktais pagrįsta mano knyga nieko nesudomintų – būtų nuobodi ir bevertė“, – aiškino V.Čepas.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder