Kaip Lietuvoje susipina žiniasklaida, milijonų paveldėtojai ir teisė

Kaip Lietuvoje susipina žiniasklaida, milijonų paveldėtojai ir teisė

Lietuvoje niekam ne paslaptis, kad su valdžia slaptais ryšiais susijusi žiniasklaida sudaro su ja itin galingą, šališką ir pilietinės visuomenės raidai bei demokratijai pavojingą tandemą. Tačiau galimos ir kitos šalių demokratijoms pavojingos sąsajos. Tarkime, kai egzistuoja slapti valdžios, jai palankios žiniasklaidos ir nusikalstamo pasaulio tripusiai naudingi ryšiai.

Tai vadinama mafijos klasika. Tačiau galima apsieiti ir be klasikos. Dar vienas galimas demokratinėje valstybėje nepageidautinas ryšys - kai teisėsaugininkai ir verslininkai pajungia jiems dėl kažkokių priežasčių itin klusnią žiniasklaidos priemonę tenkinti jų neskaidrius, su oficialia valstybės teisėsauga nesusijusius, veikiau asmeninius, interesus.

2019 m. rugpjūčio 9 d. nuo sunkios ligos numirė „Marijampolės pieno konservų“ savininkas ir valdybos pirmininkas Raimondas Karpavičius. Turėjęs apie 70-110 mln. Eur turto.

Keturis mėnesius prieš savo mirtį R.Karpavičius antrą kartą susituokė.

Vedė „Marijampolės pieno konservų“ marketingo vadovę Aistę Grybauskienę. Prieš vestuves R.Karpavičius pakeitė savo testamentą ir sūnui Rokui Karpiui bei pirmajai žmonai Audronei Karpavičienei nepaliko nė cento.

Tiesa, su pirmąja žmona verslininkas juridiškai buvo seniai išsiskyręs, tačiau liko susietas atnaujinta bažnytine santuoka. R.Karpavičiaus turto paveldėtojais po lygiai tapo jo antroji žmona A.Grybauskienė-Karpavičienė ir brolis Henrikas Karpavičius.

Dėliojasi įdomi mozaika

Oponentai galėtų sakyti, - o kas mums darbo? Kas kaip nori, taip savo turtus ir padalina. Juolab kai vienintelis sūnus - seniai pilnametis.

Tačiau pirmoji R.Karpavičiaus žmona ir sūnus įtaria, jog pasisavinant milijonieriaus R.Karpavičiaus turtą jo žmona Aistė neapsiėjo be neleistinos Kauno ekspolicininkų ir policininkų pagalbos.

O taip pat atvirai buvo palaikoma „Diena Media News“ atstovaujamos žiniasklaidos.

Motinos ir sūnaus įtarimai sustiprėjo, kai Kaune dėl galimai korupcinių ryšių ir galimai neleistino reikalų teisėsaugos institucijose tvarkymo buvo sulaikytas, o vėliau suimtas kaunietis advokatas Šarūnas Mickevičius.

Anksčiau dirbęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyboje (FNTT) Kaune ir iš jos per „kadrų valymą“ išprašytas buvusio FNTT vadovo, o dabar Joniškio rajono mero Vitalijaus Gailiaus.

Olava STRIKULIENĖ: "Viešai žiniasklaidoje paskelbus, jog suimtas advokatas yra „Diena Media News“ akcininko Mindaugo Mickevičiaus vyresnysis brolis, ėmė dėliotis labai įdomi mozaika".

Patyrinėkime. „Diena Media News“ leidžia laikraščius „Kauno diena“, „Klaipėda“, „Vilniaus diena“, popierines ir interneto versijas.

Straipsniuose plika akimi matyti, jog nuo pat prasidėjusios kovos dėl R.Karpavičiaus testamento „Diena Media News“ palaiko antrąją R.Karpavičiaus žmoną Aistę.

Ir vis primena R.Karpavičiaus sūnaus R.Karpio buvusius gyvenimo klystkelius. Bandoma pabrėžti, koks verslininkas buvo vienišas. Kaip pirmoji šeima juo nesirūpino. Vyras tapo laimingesnis tik sutikęs savo būsimąją antrą žmoną.

Gal tai tiesa. Tačiau kodėl „Diena Media News“ leidėjai daugiau dėmesio skiria Aistei nei Audronei?

O „Lietuvos ryto“ leidėjai elgiasi atvirkščiai? Palaikoma R.Karpavičiaus šeima. Mes remsimės tik faktais.

Itin paslaugūs Kauno policijos ir žiniasklaidos šulai

O jie tokie. A.Grybauskienė anksčiau buvo Kauno senamiesčio draugijos vadovė.

Organizavusi ne vieną Kauno senamiesčio verslus bei turizmą atgaivinusį renginį. Už tai A.Grybauskienė „Kauno dienos“ skaitytojų buvo išrinkta Metų kauniete 2015.

Energinga moteris per savo veiklą įgijo daug naudingų pažinčių. Bendravo su Kauno miesto savivaldybės politikais, įskaitant ir tuometinį vicemerą, o dabar prezidento Gitano Nausėdos patarėją Povilą Mačiulį.

Na, ir kas? Energinga moteris, besistengianti atgaivinti Kauno senamiestį, privalėjo palaikyti gerus santykius ne tik su miesto vicemerais, bet ir merais.

Todėl mus labiau turėtų dominti kitokia, galbūt praktiškesnė ir kaunietiškesnė, A.Grybauskienės pažintis.

Tai pažintis su advokato Š.Mickevičiaus broliu Mindaugu. „Diena Media News“ akcininku bei kito akcininko komanditoriumi.

Galbūt todėl „Diena Media News“ leidiniai taip atvirai dabar palaiko buvusią „Metų kaunietę“.

Vien iš asmeninių simpatijų? Galbūt. Bet kodėl tos visai nekaltos asmeninės simpatijos susipina su kauniečiais kriminalistais.

Negi ir jie simpatiją pajuto? Tik kam? Ar gražiajai našlei A.Grybauskienei-Karpavičienei, ar savo kolegai M.Mickevičiaus vyresniajam broliui advokatui Šarūnui?

Kad ir kaip būtų, 2019 m. liepos 21 d., likus tik kelioms savaitėms iki R.Karpavičiaus mirties, Ispanijos Tenerifės kurorte apsireiškė du vos ne svarbiausieji Kauno apskrities Vyriausiojo policijos komisariato (VPK) šulai.

Šio VPK viršininkas, tėvystės atostogų išėjęs Darius Žukauskas, du kartus pripažintas šalies Metų sekliu.

Kartu su D.Žukausku į Tenerifę atvyko jo pavaldinys, Kauno apskrities VPK Kriminalinės policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos vadovas Giedrius Skladas.

Kartu su neeiliniais kauniečiais kriminalistais atvyko ir advokatas Giedrius Danėlius. (Gal tik sutapimas, bet G.Danėlius kaip ir kitas advokatas Š.Mickevičius taip pat turėjo problemų su Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).

Tačiau grįžkime į Tenerifę. Visi trys (G.Danėlius, G.Skladas, D.Žukauskas) nudrožė į R.Karpavičiaus bendrovei priklausiusią vilą ir pareikalavo, kad gyventojai ją per dvi dienas apleistų.

Šią saviveiklišką kauniečių akciją sustabdė Ispanijos policija.

Kodėl taip stengėsi?

Kyla klausimas. Negi tokie aukšti dabar jau buvusieji Kauno policijos pareigūnai gaišo ir taip rizikavo savo profesine reputacija bei karjera Tenerifėje už dyką? Ir kas juos įkalbėjo taip keistokai teisine prasme elgtis?

Juolab kai mūsų šalies jurisdikcija Ispanijoje negalioja. Juolab kai abudu pareigūnai ne antstoliai, o ir antstoliams ten dar nebuvo ką veikti.

Olava STRIKULIENĖ: "Negi gražiai paprašė A.Grybauskienė-Karpavičienė? Tiesiog nudrožė į Kauno apskrities VPK ir paprašė? Ar perdavė R.Karpavičiaus prašymą?"

Tačiau Lietuvoje, juolab Kaune, ne tik gražiai paprašytas komisaras, bet ir gražiai paprašytas policijos inspektorius nepuls aklai vykdyti ne savo širdies damos užgaidų.

O ir verslininkai savo privačius prašymus linkę perduoti per pažintis, per tarpininkus. Galimai vyrus į Tenerifę išgynė kitokie ryšiai?

Tarkime, ankstesni darbiniai. Buvęs FNTT Kauno valdybos vadovo pavaduotojas, o dabar korupcija įtariamas advokatas 48 metų Š.Mickevičius yra jau buvusio Kauno apskrities VPK viršininko 49 metų D.Žukausko beveik bendraamžis.

Tai pačiai Kauno policijos aukštų pareigūnų kartai priklausė ir 43 metų G.Skladas. Gal vienas tarpininkavo, o kiti du prašymą ar užsakymą vykdė?

Kad ir kaip būtų, nei D.Žukauskas, nei G.Skladas policijos sistemoje jau nedirba. O į Tenerifės vilą vyko ne su advokatu Š.Mickevičiumi, bet su Kaune gimusiu advokatu - 44 metų Giedriumi Danėliumi.

Pastarasis yra dirbęs Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriuje, Kauno miesto apylinkės prokuratūroje, o nuo 2004 m. tęsė prokuroro karjerą Vilniuje, Klaipėdoje ir vėl Vilniuje.

Jau būdamas advokatu.

Būtų labai keista, jog visi aukščiau paminėti kauniečiai teisininkai nebūtų pažįstami. Juolab kai Kauno apygardos bei ankstesnės apylinkės prokuratūros pastatus nuo Kauno apskrities VPK pastato skiria tik apie 100 metrų.

Olava STRIKULIENĖ: "Gal vykdant toli gražu ne teisinę akciją Tenerifėje, Š.Mickevičius sąmoningai pasiliko už kadro? Galbūt".

Pirmajai R.Karpavičiaus šeimai atstovaujantis advokatas Arturas Jušinskis sakė neturintis tiesioginių įrodymų, kad pareigūnų kelionę į Tenerifę inicijavo advokatas Š.Mickevičius: „Tiesioginių įrodymų neturiu.

Jei konsultavo, tai ne oficialiai, bet kaip šešėlinis asmuo. Nepykite, neturiu prokuroro leidimo, yra tam tikros teisinės taisyklės. Pateikėme tam tikrus dokumentus teisininkams ir jie spręs.“

Teko pasiteirauti advokato G.Danėliaus, kas finansavo jo ir dar dviejų policijos pareigūnų kelionę į Tenerifę?

G.D.: „Tiksliai neatsimenu.“

O.S.: „Ar pažįstate advokatą Šarūną Mickevičių?“

G.D.: „Žinau, bet nepažįstu.“

O.S.: „Kaip galėjo būti, jei jūs Kaune dirbote prokuratūroje, o Š.Mickevičius dirbo FNTT Kaune?“

G.D.: „Aš dirbau Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriuje, o jis FNTT darbo nekontroliuoja.“

O.S.: „O kas jums pasiūlė į Tenerifę kartu pasiimti Kauno policijos aukštų šulų kompaniją? Juk tokie aukšti šulai nei iš šio, nei iš to į privačias „zadanijas“ nebėgioja?“

G.D.: „Tikrai šitų dalykų neatsimenu.“

O.S. „Gal važiavote į Tenerifę kaip Aistės Karpavičienės atstovas?“

G.D.: „Šiaip čia jūs ne visiškai esate teisi. Tuo metu man reikėjo atstovauti juridiniam asmeniui. Registruotam Ispanijos Karalystėje.“

Advokatas A.Jušinskis teigė, taip pat pastebėjęs, jog „Kauno diena“ R.Karpavičiaus testamento istorijoje aiškiai žaidžia tik į vienus vartus. Palaiko antrąją žmoną.

Kad ir kaip būtų, geri ryšiai visada naudingi. Ne tik su paveldėjusiais milijonus. „Kauno dienos“ skelbtuose 2017 metų kaunietės rinkimuose dalyvavo ir tuometinė Kauno apskrities VPK Ekonominių nusikaltimų tarnybos valdybos viršininkė Rima Zieniuvienė.

„Diena Media Group“ galimai norėjo prisitraukti dar vieną naudingą, įtakingą asmenį?

Kontroliuojantį ne bet ką, o ekonominius nusikaltimus?

Tiesa, R.Zieniuvienė šių rinkimų nelaimėjo, o vėliau dėl kyšininkavimo skandalo, į kurį įsivėlė ne ji, bet jos pavaldinys, buvo perkelta į kitą komisariatą.

Moteris šiuo metu dirba Kauno rajono savivaldybėje.

Sidebar placeholder