Protekcijų tvaikas NMA: S. Skvernelio ir valstiečių aplinkos žmonės įdarbinami be konkursų
Protekcijų tvaikas NMA: S. Skvernelio ir valstiečių aplinkos žmonės įdarbinami be konkursų

Prie Nacionalinės mokėjimo agentūroje (NMA) vairo stojus premjero Sauliaus Skvernelio buvusiam patarėjui Aleksandrui Muzikevičiui, šimtamilijoninę paramą dalijančioje įstaigoje prasidėjo procesai, keliantys abejonių dėl šios įstaigos skaidrumo.

Dar 2019-aisiais NMA pradėta reforma, pagal kurią visi darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, turėjo išsilaikyti egzaminus ir tapti valstybės tarnautojais.

Tačiau, kai įdarbinti prireikia S. Skvernelio ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos aplinkos asmenis, NMA vadovybė apeina įprastinę praktiką – reikalingi asmenys įdarbinami pagal darbo sutartis, nerengiant konkursų.

Praėjus vos kelioms savaitėms, kai A. Muzikevičius ėmė vadovauti NMA, šios institucijos Kaimo plėtros ir žuvininkystės paramos departamento vyriausiuoju specialistu tapo Jonas Pupius, prieš tai dirbęs tuometinio žemės ūkio ministro Giedriaus Surplio patarėju.

Taip pat 2019 m. lapkričio pabaigoje NMA Strateginio valdymo departamento patarėja tapo Vitalija Zumerienė, prieš tai vadovavusi Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) perkėlimo į Kauną projektui – fiasko patyrusiai Ramūno Karbauskio iniciatyvai. O pastarosiomis dienomis į instituciją grįžo Erika Viltrakienė, prieš keletą metų jau dirbusi NMA, tačiau vėliau tapusi sporto trenere.

Kaip nurodoma NMA tinklalapyje, E. Viltrakienė tapo NMA direktoriaus vyriausiąja patarėja. Prieš keletą savaičių Alfa.lt rašė, kad NMA direktoriaus pavaduotojas Jonas Valikonis ir direktoriaus vyriausiasis patarėjas Rapolas Klimčiauskas buvo iškraustyti iš savo kabinetų, pašalinti iš darbo grupių, jiems atimta teisė prisijungti prie NMA sistemos. Alfa.lt duomenimis, dabar neformaliai šiuos vadovus pakeitė be konkurso įdarbinti NMA naujokai.

Rodos, kad NMA naujų darbuotojų laukta išskėstomis rankomis – tiek J. Pupius, tiek V. Zumerienė buvo priimti nesurengus konkurso laisvoms pareigoms užimti ir įsidarbino pagal darbo sutartį, nors pagal NMA tvarką įstaigoje turėtų dirbti valstybės tarnautojai.

Be konkurso įdarbintas J. Pupius vos per kelis mėnesius sparčiai pakilo karjeros laiptais, nors pagal NMA nuostatus, kaip dirbantis pagal darbo sutartį, turėtų daugmaž dirbti tik techninio pobūdžio darbą.

 

Aleksandras Muzikevičius© Žemės ūkio ministerija

Į pareigas – be konkurso

Gauti darbą NMA – ne nusikaltimas. Tačiau keliai, kuriais V. Zumerienė ir J. Pupius atsidūrė NMA, kelia mažų mažiausiai klausimų dėl protekcionizmo.

Nuo 2019 m. pradžios apie 100 asmenų, NMA dirbusių pagal darbo sutartis, tapo valstybės karjeros tarnautojais, keli nespėję tapti valstybės tarnautojais 2019-ųjų pabaigoje atsisveikino su darboviete.

Tačiau įdarbinant J. Pupių ir V. Zumerienę naujoji tvarka NMA vadovybei buvo nė motais.

Taip pat, Alfa.lt šaltinių teigimu, iki šiol jokie asmenys NMA negalėjo būti įdarbinami be konkurso, nesant ypatingų atvejų – visuomet apie laisvas darbo vietas būdavo skelbiama internete, kandidatai vykdavo į pokalbius. Tačiau V. Zumerienė ir J. Pupius į užimamas pareigas buvo priimti nesurengus konkursų.

Taip buvo pašalintos potencialios kliūtys įdarbinant S. Skvernelio ir valstiečių aplinkos žmones – jei būtų surengtas konkursas, J. Pupiui ir V. Zumerienei būtų atsiradę kliūčių gauti darbą – reikėtų laikyti egzaminus, įrodyti savo pranašumą prieš kitus pretendentus. Šiuo atveju pasinaudota tuo, kad NMA vadovas gali be konkurso įdarbinti darbuotojus pagal darbo sutartį, jei pretendentas atitinka tam tikrus reikalavimus ir kvalifikacijas.

Kas leidžiama Jupiteriui...

Pagal darbo sutartį dirbantys asmenys gali dirbti tik techninio pobūdžio darbus, pavyzdžiui, protokoluoti posėdžius, rūšiuoti dokumentus, jiems nėra keliami tokie aukšti reikalavimai, kaip asmenims, atliekantiems viešojo administravimo funkcijas. Tačiau J. Pupiaus ir V. Zumerienės įtaka NMA pranoksta daugelio kitų čia dirbančių valstybės tarnautojų.

Ypač daug leista, anot šaltinių, J. Pupiui – jis dalyvauja NMA vadovybės pasitarimuose, projektų atrankos komitetuose, taip pat vizavo kitų asmenų parengtus A. Muzikevičiui skirtus dokumentus, nors pagal pareigybes galėjo vizuoti tik savo dokumentus.

Galiausiai praėjusių metų gruodžio pabaigoje J. Pupius, kaip ir kolegė V. Zumerienė, tapo strateginio valdymo departamento patarėju, konkursas į šias pareigas vėlgi nebuvo surengtas.

NMA: viskas teisėta ir gražu

Kodėl su S. Skverneliu ir valstiečiais susiję asmenys priimami dirbti NMA patylomis, nerengiant konkursų? Kodėl jie įdarbinami pagal darbo sutartis? Kodėl J. Pupius dalyvauja NMA vadovybės einamuosiuose susirinkimuose?

Šiuos ir kitus klausimus Alfa.lt bandė užduoti A. Muzikevičiui, tačiau NMA vadovas, prisiskambinus telefonu, buvo nekalbus. „Tik raštu“, – atkirto valdininkas, prašydamas atsiųsti jam klausimus.

Į A. Muzikevičiui skirtus klausimus atsakymus NMA vardu pateikė šios institucijos atstovė Reda Kerdokienė.

„Pagal NMA personalo skyriaus darbo tvarkos aprašą, kai pretendentas atitinka pareigybės aprašyme nurodytus specialius išsilavinimo, darbo patirties reikalavimus, NMA direktorius gali be atrankos pretendentą paskirti eiti darbuotojo, dirbančio pagal darbo sutartį, pareigas. Ši praktika Agentūroje nėra nauja.

Pagal darbo sutartis dirbantys darbuotojai nuo 2020 m. sausio 1 d. atlieka ne viešojo administravimo funkcijas. Jiems nėra keliami reikalavimai kaip valstybės tarnautojams, atliekantiems viešojo administravimo funkcijas“, – tokie atsakymai gauti paklausus, kodėl į J. Pupiaus ir V. Zumerienės darbo vietas nebuvo surengti konkursai ir kodėl apskritai šie asmenys buvo priimti pagal darbo sutartį.

Paklausus, kodėl J. Pupius dalyvauja įvairiuose pasitarimuose, nors iš esmės yra techninio pobūdžio darbuotojas, buvo gautas NMA atsakymas, kad J. Pupius gali vykdyti ir ekspertinio bei analitinio pobūdžio užduotis.

„Pagal darbo sutartis dirbantys darbuotojai gali vykdyti techninio, ekspertinio, analitinio pobūdžio užduotis. Nė vienas jūsų įvardijamas darbuotojas neatlieka viešojo administravimo funkcijų“, – teigia NMA.

J. Pupiaus paskyrimas į departamento patarėjus taip pat pagrindžiamas tuo, kad NMA vadovas galėjo į šias pareigas be atrankos skirti darbuotoją, dirbantį pagal darbo sutartį. Gautuose atsakymuose taip pat rašoma, kad J. Pupius neskirsto darbų kitiems ir neduoda nurodymų, o visuose susitikimuose dalyvauja analitiniais tikslais.

Sidebar placeholder