STT atsidūrė tarp kūjo ir priekalo

STT atsidūrė tarp kūjo ir priekalo

STT vyrukai atsidūrė nepavydėtinoje situacijoje: dėl Gedvydo Vainausko bylos juos talžo „Lietuvos rytas“, o dabar užsipuolė „Kauno diena“ su „Klaipėda“, kurių akcininko Mindaugo Mickevičiaus brolis advokatas Šarūnas Mickevičius suimtas korupcijos byloje. STT vadovas Žydrūnas Bartkus su agentais atsidūrė tarp kūjo ir priekalo?!

Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) ir Generalinei prokuratūrai atliekant plataus masto ikiteisminį tyrimą dėl korupcinių veiklų, teismas leido 10 parų suimti kaunietį advokatą Šarūną Mickevičių.

Iš viso šioje byloje figūruoja 11 asmenų - vienas Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) tyrėjas, trys prokurorai, advokatas ir dar šeši privatūs asmenys.

Bene didžiausią susidomėjimą sukėlė buvusio Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovo, dabar Joniškio rajono mero Vitalijaus Gailiaus LRT laidoje pasakytas faktas, kad advokato Š.Mickevičiaus brolis Mindaugas Mickevičius yra bendrovės „Diena Media News“ vienas akcininkų.

 

Dienraščių „Kauno diena“ ir „Klaipėda“akcininko Mindaugo Mickevičiaus brolis advokatas Šarūnas Mickevičius suimtas korupcijos byloje.

 

Dienraščių „Kauno diena“ ir „Klaipėda“akcininko Mindaugo Mickevičiaus brolis advokatas Šarūnas Mickevičius suimtas korupcijos byloje.

Anot generalinio prokuroro Evaldo Pašilio, ikiteisminis tyrimas, kuriame figūruoja ir advokatas Š.Mickevičius, buvo pradėtas gavus duomenų, kad galimai buvo aptarinėjami neviešinami duomenys Ūkio banko turto iššvaistymo bylose.

Kaip žinoma, vienu metu „Diena Media News“ (leidžianti „Kauno dieną“, „Klaipėdą“ ir karantino metu sustabdytą „Vilniaus dieną“) buvo pavaldi ir labai paklusni Ūkio banko įkūrėjui, o dabar Rusijoje gyvenančiam Vladimirui Romanovui.

Kartu su dar 12 asmenų prokuratūros kaltinamam iššvaisčius Ūkio banko turtą. Byla jau perduota teismui.

Dar viena su Ūkio banku siejama byla dar tiriama. O 2010 m. gegužę su Ūkio banko investicinės grupės (ŪBIG) vadovu, dar niekuo nekaltinamu, V.Romanovu siejama bendrovė „Baltijos įmonių finansai“ iš koncerno „Hermis Capital“ įsigijo 50,15 proc. „Diena Media News“ akcijų.

Net ir tada, kai V.Romanovas pasislėpė Rusijoje, jo įtaka „Diena Media News“ nedingo. Į bendrovę perėjo dirbti V.Romanovo įmonėse dirbusi Angelė Dementavičiūtė.

 

 

Buvęs "Ūkio" banko vadovas Vladimiras Romanovas nuo teisingumo ir atsakomybės pasislėpė Maskvoje. 

Moteris, 2011 m. valdžiusi tik 4,7 proc. „Diena Media News“ akcijų, tapo šios bendrovės valdybos pirmininke ir tik vėliau iš bendrovės pasitraukė. A.Dementavičiūtės neliko ir bendrovės akcininkų sąraše.

Kadrų valymas su pasekmėmis

Tačiau būtų kažkiek keista ir visiškai nekaunietiška, jei buvę Ūkio banko darbuotojai, kuriems gresia teismai, nesistengtų per asmenines pažintis išsiaiškinti banko pinigų iššvaistymo bylos smulkmenų. Galimai tokių reikalingų pažinčių paieška galėjo buvusius V.Romanovo žmones suvesti ir su M.Mickevičiaus broliu Š.Mickevičiumi?

Šis teisininkas vienu metu buvo FNTT Kauno skyriaus vadovo Kęstučio Žuromsko pavaduotojas.

Kai tuometinis FNTT vadovas V.Gailius pradėjo „kadrų valymą“, Š.Mickevičiui 2011 m. kovo 1 d. teko iš FNTT išeiti. Savo pažįstamo nepavyko užtarti ir tuometiniam Valstybės saugumo departamento (VSD) direktoriaus Gedimino Grinos pavaduotojui Romualdui Vaišnorui. V.Gailius matyti Š.Mickevičių FNTT vis vien nepanoro.

 

 

Pažintimis garsėjantis Kauno advokatas Šarūnas Mickevičius galėjo prieiti prie į kolegų rankas pakliuvusių prokurorų ir, kaip tarpininkas, pasirūpinti, kad įvairiuose ikiteisminiuose tyrimuose būtų priimami reikiami sprendimai, pavyzdžiui, panaikintas turto areštas.

Tad Š.Mickevičius, deleguotas jaunalietuvių, iš pradžių išėjo dirbti į Kauno savivaldybės įmonę „Kauno gatvių apšvietimas“. Šiai įmonei jau vadovavo buvęs FNNT Kauno vadovas K.Žuromskas.

V.Gailius apie savo buvusį pavaldinį K.Žuromską atsiliepė palankiai. O kaip V.Gailius apibūdintų Š.Mickevičių? Telefonu kalbinamas V.Gailius buvo daug nekalbesnis nei TV laidoje:

„Atėjęs vadovauti FNTT (2010 m. liepa - aut. past.), priėmiau sprendimą reorganizuoti tarnybą, kad darbas vyktų sklandžiai, ir atsisveikinome su tais, kurie kitaip žiūrėjo į darbą. Ne iš pareigūno priesaikos pozicijų.

Vėliau tokia tvarka vėl sugrįžo. Rezultatą matome“.

Kokia tvarka?

„Kai bandoma pasinaudoti įvairiomis pažintimis, protekcijomis, - atsakė V.Gailius. - Jis (Š.Mickevičius - red. past.) nėra tiek reikšmingas žmogus, kad apie jį domėčiausi. Buvo atleistas iš FNTT, nes kitaip žiūrėjo į darbą.“

Bausmės ilgai laukti neteko. V.Gailius, ignoravęs buvusio VSD vadovo pavaduotojo R.Vaišnoro prašymą palikti Š.Mickevičių FNTT, gerokai nukentėjo.

2011 m. lapkritį žiniasklaidai buvo nutekinta informacija, jog Vyriausybė ketina nacionalizuoti komercinį banką „Snoras“. VSD pateikė prezidentūrai ir Generalinei prokuratūrai pažymą, jog informaciją neva galėjo nutekinti FNTT vadovo V.Gailiaus pavaduotojas Vytautas Giržadas.

Savo pavaldinį užstojęs V.Gailius kartu su V.Giržadu 2012 m. vasarį prarado savo postus. FNTT ėmė vadovauti Kęstutis Jucevičius.

 

 

Kęstutis Jucevičius.

Nors teismas abu pareigūnus grąžino į tarnybą, V.Gailius nutarė pasukti į politiką. R.Vaišnorą iš VSD atleido dabartinis VSD vadovas Darius Jauniškis.

TV laidoje V.Gailius buvo daug atviresnis:

„Pono K.Jucevičiaus vadovavimo FNTT laikotarpiu tas, mano nuomone, rytietiškas vietininkų regionuose aspektas prisikėlė, nes visi tie, kurie atleisti, tapo reikalų tvarkytojais.“

TV laidos vedėja Nemira Pumprickaitė:

„Norite pasakyti, kad Kauno teisėsaugos struktūros yra susivijusios į tokį neskaidrų ryšių, įtakų, draugysčių kamuolį, į kurį įtraukusios ir žiniasklaidą?“

V.Gailius: „Visų pirma, ir mūsų istorijoje ėjo kalba apie grupiokų ir kursiokų įtaką ir galimybes. Tiek buvęs FNTT vadovas Kęstutis Jucevičius, tiek Š.Mickevičius, tiek R.Vaišnoras yra kursiokai iš milicijos mokyklos laikų, ir matėme, į ką išsivystę.“

Iš kreditorių - į akcininkus

Š.Mickevičius nuo 2013 m. dirba advokatu. O, anot V.Gailiaus, reikalų tvarkytoju.

2013 metus verta įsidėmėti. Prieš beveik 7 metus buvo įkurta bendrovė „ILADA“, kurios savininku tapo Š.Mickevičiaus jaunesnysis brolis Mindaugas.

Bendrovės veikla - nuosavo arba nuomojamo turto nuoma ir eksploatavimas.

Bet kaip susieti „ILADĄ“ su „Diena Media News“? Ogi taip. 2014 m. gruodžio 1 d., jau bankrutavus Ūkio bankui, Vilniaus apygardos teisme buvo iškelta skolomis aplipusios „Diena Media News“ restruktūrizavimo byla.

2019 m. liepą su kreditoriais buvo atliktos abipusių skolų užskaitos, taikos sutartys. Tarp antros eilės kreditorių įrašyta „ILADA“. Jai „Diena Media News“ iš viso turėjo grąžinti 407 830,44 euro.

Paskutinė suma - 70 tūkst. eurų išmokėtina iki 2022 m. gruodžio 31 d.

Sąmoninga, į tolesnes perspektyvas žvelgianti investicija? Įsteigi bendrovę. Jai įsiskolina ankstesnių savininkų, o ypač V.Romanovo ir 21 proc. PVM tarifo nualinta žiniasklaida.

Mainais gauni žiniasklaidos akcijų?

2019 m. duomenimis, „Diena Media News“ turi šiuos akcininkus - 65 proc. akcijų valdo UAB „Sunra“, 30,1 proc. - M.Mickevičius ir 4,7 proc. - Vytautas Stankus. (Anksčiau tiek akcijų valdė A.Dementavičiūtė).

Bendrovės valdybą sudaro Mindaugas Mickevičius, Tadas Širvinskas ir finansų ekspertas Džeraldas Daukša.

Ankstesniais metais taip pat turėjęs „Diena Media Group“ akcijų. O dabar vėl žiūrime į „Diena Media News“ kreditorių sąrašą, kuris pateiktas restruktūrizavimo byloje.

Tarp II grupės kreditorių - ir viešoji įstaiga „Idėjų realizavimo centras“, kurios vadovas Dž.Daukša.

Tas pats Dž.Daukša dabar vadovauja „ILADAI“. Ji ir didžiausia „Diena Media News“ akcininkė „Sunra“ registruotos Kaune tuo pačiu adresu Perkūno alėjoje. Kai kurie „Diena Media News“ II ir III eilės kreditoriai likę tik su inicialais.

Pvz., Š.M., M.M. O teisininkų grupė, kuriai „Diena Media News“ buvo skolinga, įsikūrusi advokato Š.Mickevičiaus biuro kaimynystėje. Tame pačiame name. Kęstučio g. 41-1a ir Kęstučio g.41-1.

Temos pasikeitė

Kai Lietuvoje, o ypač Kaune visi pažįstami, visai natūralu, kad vieni dirba advokatais, kiti leidžia laikraščius ir bičiuliaujasi. Tačiau visada lieka mintis, jog kažkas už oficialių akcininkų stovi.

Aišku, tai tik spėlionės, bet, pasikeitus savininkams, pakito „Kauno dienos“ turinys, kurį perspausdindavo „Klaipėda“, „Vilniaus diena“.

Dar 2013 m. dienraštis labai aršiai puolė vieną garsią kauniečių - verslininkų ir politikų - šeimą.

Atėjus dabartiniams akcinininkams, ankstesnė isterija baigėsi. Aprašinėjami kultūriniai, istoriniai renginiai, įvairios meno rūšys. Aštriausios temos - automobilių susidūrimai Kauno gatvėse.

Dėl dabartinės Lietuvos ir Kauno miesto valdžios laikomasi veikiau neutralios pozicijos. Akcininkas M.Mickevičius savo feisbuko paskyroje džiūgauja su gimtadieniu pasveikinęs prezidentą Valdą Adamkų, pabendravęs su režisieriumi Vytautu V.Landsbergiu.

 

 

Dalyvavęs Gitano Nausėdos inauguracijoje. Na, ir šiaip džiūgauja aplankęs parodą ar pasiklausęs operos.

Kas galėtų už šio kultūringo asmens stovėti?

 

 

Tuometinis Valstybės saugumo departamento direktoriaus Gedimino Grinos pavaduotojas Romualdas Vaišnoras. Eltos nuotr.

 


 

Naujausiame korupcijos tyrime figūruoja 11 asmenų, tarp jų suimtas ir advokatas Šarūnas Mickevičius. Stasio Žumbio nuotr.

Sidebar placeholder