Baimės akys didelės, ypač - mamų

Kūdikį imame auklėti, kai jis dar įsčiose. Jam gimus ugdomasis procesas suintensyvėja. Naujagimiui grojame klasikinę muziką, vienerių metukų mažylį vedame į muziejus, o po to dar dešimt metų tampome jį po` būrelius, baseinus, aerobiką ir t.t.

Kol mūsų atžalėlė mokosi solfedžio ar žaidžia tenisą, mes, valandų valandas sėdėdamos už durų, kuriame planus, kaip patekti į Tarptautinę vunderkindų asociaciją - juk jei ne šiandien, tai ryt jis turi tapti jos nariu iki gyvos galvos.

O iš tikrųjų...

... mokslininkai neturi duomenų, kad intensyvus kūdikio intelekto lavinimas duoda esminių rezultatų.

Bet šiuolaikinės visuomenės spaudimas - viską kuo anksčiau sužinoti - verčia ambicingus tėvus vos ne nuo gimimo mažylį mokyti skaityti. Mat jų vaikas turi būti "aukštumoje".

Pasak psichologų, tokia socialinė nuostata yra labiau žalinga nei naudinga ir gali sukelti nemalonių ir netikėtų padarinių.

Jeigu mažylis pradedamas mokyti per anksti, jis, užuot tapęs vunderkindu, nusivilia ir ima nepasitikėti savo jėgomis kaip tik tada, kai jo bendraamžiai susidomėję įsitraukia į mokslus.

II pavojus. Kova su mikrobais

Mamos yra apsigimusios sanitarės. Jos kovoja su visais galimais ligų sukėlėjais. Jų arsenale yra visko - ir baldų valymo priemonių, ir karnizų dezinfekavimo emulsijos...

Kol kūdikis griaužia tris kartus išvirintą barškutį, jos nepailsdamos šveičia namus.

Vakarop krenta iš nuovargio, tačiau motiniška širdis rami: du tys milijardai bakterijų sunaikinta.

Tačiau jos vėl krūptels, jei kas nors netoliese nusičiaudės - vaikas gali užsikrėsti!

Jei vienas iš atėjusių svečių staiga, o siaube, šniurkštelės nosimi, - amžiams bus įrašytas į juodąjį sąrašą ir niekada daugiau neperžengs šių namų slenksčio.

Nebent kitąkart ateitų su pažyma iš terapeuto.

O iš tikrųjų...

... gydytojai apskaičiavo, kad per metus vaikas persišaldo vidutiniškai šešis kartus.

Vadinasi, bet kuriuo laiku nuo 10 iki 15 proc. jūsų mažylio aplinkos vaikų yra infekcijos platintojai. Kaltininką nustatyti neįmanoma, nes virusas organizme apsigyvena dvi tris dienas anksčiau, nei atsiranda pirmieji simptomai.

Net gydytojas negali pasakyti, kada persišaldymas jau neužkrečiamas.

Vadinasi, jeigu vaikas gyvena ne barokameroje, jis sloga užsikrės daug kartų.

Daugeliu atvejų persišaldymas vaikams yra tik nemalonūs pojūčiai, o ne sunki liga. Žinoma, kol vaikas čiaudi ir kosti, reikia būti namuose. Nevertėtų eiti į svečius ir epidemijų metu.

III pavojus. Mandagumas - ne yda

Mamos galvoja, kad vaikas yra vienintelė būtybė žemėje, verta pasigėrėjimo, todėl labai bijo įžeisti jo trapų "Aš".

Motinos jausmus galima suprasti, tačiau aplinkiniams kartais sunku juos atskirti nuo elementaraus nemandagumo.

Pavyzdžiui, su kuo nors kalbatės rimta tema, o mažylis pokalbį nuolat pertraukia.

Užuot jam paaiškinusi, jog reikėtų palaukti, kol mama baigs sakinį, jūs energingai reaguojate: "Taip, taip, pupuli, ši morka yra oranžinė!" Neignoruoti mažylio - puiku, tačiau kaipgi dėl draugės?..

O iš tikrųjų...

... trukdyti ir pertraukinėti - natūrali vaiko elgsena. Mažylis dar negali suprasti etiketo prasmės, tačiau jį šito mokyti - galima ir reikia. Tai ne asmenybės prievarta, o elgesio norma.

Pradėkite nuo žodžio "atsiprašau". Kaskart vaikui prisiminus apie savo egzistavimą, jį pagirkite, o kai įsiterpia į jūsų pokalbį - paaiškinkite, kad jūs atsiprašote, bet dabar negalite su juo žaisti.

Jeigu planuojate susitikti su drauge, kurią seniai matėte, pasirūpinkite vaiko užimtumu ir nepamirškite jam padėkoti už kantrybę.

Atkreipkite dėmesį ir į savo elgesį, ar esate gero pašnekovo pavyzdys - ar nepuolate plauti indų kaip tik tada, kai pasakojimas apie Raudonkepuraitės nuotykius pačiame įkarštyje. Ir dar: jei vaikas nuolat pertraukinėja, tai gali būti ženklas, kad jam trūksta jūsų dėmesio.

Savo dieną susiplanuokite taip, kad turėtumėte laiko visaverčiam bendravimui su mažyliu.

Be šių dažniausiai pasitaikančių baimių, beveik visos mamos nerimauja, kad be jų niekas negali tinkamai nušluostyti vaikui nosytės, niekas nesugebės tinkamai jo aprengti ir pamaitinti...

Dėl to jos taip uoliai viską puola daryti pačios ir atsisako pagalbos.

Negana to, mamos, vos tik išėjusios iš namų, įsivaizduoja, kaip kenčia jų mažyliai, kol jų nėra šalia.

Tačiau vaikui svarbiausia jaustis saugiai - jam svarbu žinoti, kad jūs visada būsite su juo, o jau kelias valandas pabūti be mamos jis tikrai sugebės, tuo labiau kad pasaulyje yra auklių, išmanančių, kaip elgtis su vaikais.

Mamos sau taip pat turėtų skirti laiko, kad pailsėtų. Vaikams labiau patinka energinga ir linksma, o ne pervargusi mama.

Parengė Rima Latakytė

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder