Kūno vaizdas: ką nori - tą matai

Kūno vaizdas: ką nori - tą matai

Noriu akcentuoti tai, jog kiekvieno mūsų kūno vaizdas yra sudėtinis ir jam nuolat daro įtaką daugybė faktorių. Aš kalbu apie šeimyninį gyvenimą ir šeimos vertybes. Apie mokyklą, kurioje mokotės, apie darbovietę, kurioje dirbate. Apie draugų ir bendraamžių nuomonę, kultūrinį pagrindą. Ir visi čia išvardyti dalykai padeda formuoti unikalų savo kūno vaizdą.

Būnant grupėje "Mango", mano kūno vaizdui įtaką darė visi aplinkiniai žmonės. Visi, kurie galėjo kalbėti, išskyrus mane. Aš pamenu visus įvykius, visus sutiktus žmones, visas išsakytas nuomones, tik nepamenu savęs. Manęs ten tiesiog nebuvo.

Dabar viskas kitaip. Žiūrėdama į senas fotografijas, aš negaliu patikėti, jog tuo metu apie save galvojau kaip apie storulę, netinkančią scenai. Nuostabą kelią ir tai, jog tuo metu absoliučiai negalvojau apie fizinę savo sveikatą. Išlikti lieknai buvo vienintelis tikslas, pateisinantis bet kokias priemones. Dabar man svarbiausia būti sveikai, žvaliai, kupinai energijos ir nepamiršti meilės sau.

Sunku buvo susitaikyti, kad sergu nervine bulimija ir ją pažaboti. Nemažiau nelengva buvo pradėti matyti save veidrodyje ir pačiai nuspręsti, kaip aš atrodau ir ko aš noriu iš savo kūno. Pirmiausia pradėjau komplimentus sakyti pati sau, o vėliau pradėjau mokytis išgirsti gerus žodžius apie mane iš kitų žmonių.

Primindama, jog kiekvieno mūsų kūno vaizdui įtaką daro daugybė faktorių, noriu tokiam faktoriui prilyginti neseniai mano gyvenime atsiradusį žmogų. Pirmą kartą aš tikrai išgirdau ir priėmiau jo išsakytus gražius žodžius apie mano išvaizdą. O kad suprastumėte, koks buvo ilgas kelias mano pasveikimo link, išduosiu, jog tuos gražius žodžius aš išgirdau vos prieš septynias dienas...

Paaugliai "nyksta"

Noriu atkreipti dėmesį į visiems gerai žinomą tiesą, jog mūsų kūno vaizdas nėra pastovus. Jis keičiasi kartu su amžiumi, patirtimi ir bendra savijauta. Pastaruoju metu Lietuvoje, kaip ir daugelyje Vakarų šalių, idealizuojamas tik jaunas, stiprus, raumeningas, o jeigu tai moteris - dar ir ypač liesas kūnas.

Liesumo manija daugiausiai žalos padaro paaugliams: iškreipia jų kūno vaizdo suvokimą, sukelia nepasitenkinimą savo kūnu ir depresiją, skatina dietų vaikymąsi ir piktnaudžiavimą sportu, valgymo sutrikimų atsiradimą.

Todėl VU Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedra 1999-2001 metais atliko tyrimą, kurio tikslas - nustatyti, kaip per pastarąjį dešimtmetį pakito Lietuvos paauglių kūno stambumas, kaip bręstančios mergaitės vertina savo kūną ir kas lemia kūno vaizdo formavimąsi brendimo laikotarpiu.

Tyrimo rezultatai parodė, jog klaidingas savo kūno vertinimas ir nepasitenkinimas juo itin akivaizdus antrąją brendimo fazę, o požiūriui į savo kūną daug reikšmės turi draugai ir jaunimo žurnalai.

Taigi paauglių žurnaluose reikėtų spausdinti daugiau normalaus svorio manekenių ir kitų merginų nuotraukų, nepropaguoti lieso kūno kaip idealaus, nesiūlyti dietų, neskiepyti minties, kad kiekviena paauglė gali būti liesa, nes tas pats tyrimas parodė, kad Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį paauglės tapo lieknesnės.

Pabaigai...

Vieną dieną mes galime žiūrėti į veidrodį ir jaustis puikiai, o kitą kartą - jau nebebūti tokie patenkinti savimi. Svarbiausia patiems kontroliuoti savo kūno vaizdą ir ramiai, neklausant pašalinės nuomonės, nuspręsti, ką su juo daryti.

Neseniai mano gyvenime atsirado žmogus, ir pirmą kartą aš tikrai išgirdau bei priėmiau jo išsakytus gražius žodžius apie mano išvaizdą. Kad suprastumėte, koks buvo ilgas kelias mano pasveikimo link, išduosiu, jog tuos gražius žodžius aš išgirdau vos prieš septynias dienas.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder