Kava tarp jaunimo tapo įvaizdžio dalimi

Kava tarp jaunimo tapo įvaizdžio dalimi

Lietuvos gyventojus labiausiai tonizuoja kava. Gerdami kavą tiek suaugusieji, tiek paaugliai gauna ir daugiausiai kofeino, rodo pirmą kartą šalyje atliktas kofeino turinčių produktų vartojimo tyrimas.

Vilniaus universiteto (VU) visuomenės sveikatos instituto atlikto tyrimo duomenimis, paaugliai ir suaugusieji daugiausia kofeino gauna su kava - 70 proc. šios medžiagos paaugliai suvartoja gerdami kavą, suaugusieji iš kavos gauna 80 proc. viso suvartojimo kofeino. Žymiai nuo kavos pagal gaunamą kofeino kiekį atsilieka arbata: nors jos išgeriama maždaug tiek pat kiek kavos, paaugliai su ja gauna apie 16 proc., o suaugusieji - apie dešimtadalį viso kofeino. Energiniai gėrimai paauglių kofeino racione užima 9 proc., tarp suaugusiųjų - 4,5 proc., dar mažiau užima kolos tipo gėrimai.

Trys populiariausi kofeino turintys produktai tarp paauglių ir tarp suaugusiųjų yra šokoladas, kava ir arbata. Absoliuti dauguma paauglių vartoja šokoladą (94 proc.), šiek tiek mažiau - arbatą (67 proc.) ir panaši dalis - kavą (64 proc.). Tarp suaugusiųjų šie produktai pagal vartojimo paplitimą išsidėsto kitaip: vyrauja kava (84 proc.), o šokoladas ir arbata keliais procentais nusileidžia.

Pasak VU Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto profesoriaus Rimanto Stuko, suaugusiųjų favoritas yra plikoma kava, kurios vidutiniškai išgeriama 61 puodelis per mėnesį, tačiau tarp paauglių populiaresnės kapučino, latė kava ar kava su pienu. Paaugliai ir suaugusieji daugiausia kofeino gauna su kava, tačiau pagal suvartojamą kofeino kiekį nuo kitų šalių nesiskiriame.

"Nuo 100 iki 600 mg kofeino gali paspartinti mintis bei pagerinti bendrą organizmo budrumą. Daugiau negu 2000 mg kofeino per dieną sukelia nemigą, raumenų drebulį ir padažnėjusį kvėpavimą", - penktadienį žurnalistams pristatydamas tyrimą nurodė R. Stukas. 1 puodelis kavos turi apie 100 mg kofeino.

Tyrimo duomenimis, energinių gėrimų, kolos ir kakavos produktai tarp paauglių populiaresni nei tarp suaugusiųjų. Beveik du trečdaliai paauglių ir kas ketvirtas suaugusysis vartoja kolos tipo gėrimus. Ketvirtadalis paauglių ir perpus mažiau suaugusiųjų vartoja kakavą, mažiau kaip trečdalis paauglių ir 8 proc. suaugusiųjų vartoja energinius gėrimus. 70 proc. paauglių nurodė apskritai šių gėrimų negeriantys, penktadalis - paragaujantys bent kartą per mėnesį, o dešimtadalis - bent kartą per savaitę. Europos šalyse energinius gėrimus vartoja apie du trečdalius paauglių (67 proc.), o Lietuvoje vartojančiųjų šiuos gėrimus yra apie 29 proc.

Pagal gaunamą kofeino kiekį Lietuva atitinka Europos vidurkį. Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, 2 puodeliai kavos per dieną nekelia įrodytos rizikos sveikatai. Kiek asmeniui per parą priklauso gerti kavos, esą priklauso nuo bendros organizmo būklės, kitų produktų vartojimo. Rekomendacijų, nuo kokios amžiaus pradėti gerti kavą, nėra, tačiau mokiniams kavos gerti nerekomenduojama.

Tačiau VU profesorius atkreipė dėmesį į pastaraisiais metais tarp jaunimo populiarėjančią kavinių madą arba kavą išsinešimui, gerti kavą jaunimui tapo madinga.

"Kai darėme tyrimą, aš ir maniau, kad bus taip, kad tikrai vaikai, paaugliai vartoja daug kavos, nes dabar tapo kone įvaizdžio dalimi einant iš ryto - mes matome ir studentus, ir mokinius - jau nešasi tą puodelį arba tą puodelį termosiuką. Kai tu eini su tuo indeliu, o jau jeigu dar kažkoks gražesnis, esi kažkoks šaunesnis. Dar atkreipiau dėmesį į tai, kad puodeliai didėja. Dabar nauji aparatai (kavos - ELTA) su žymiai didesniais puodeliais, anksčiau buvo mažesni. Būtent, ko gero, tų aparatų ir jaunimui gan patrauklų kavinukių masto didėjimas irgi skatina kavos vartojimą ir, pažiūrėkite, praktiškai priartėjo prie suaugusiųjų, ko anksčiau tikrai nebuvo. Visur aparatai stovi, galima kavos nusipirkti ir jaunimui, tai kaip įvaizdžio dalis", - sakė prof. R. Stukas.

Anot jo, tai lemia, nes jaunimas nenori atsilikti nuo naujovių, nori žengti koja kojon su jomis. Kavos vartojimą viešose vietose esą galėtų išstumti tik kita vykusi alternatyva. VU Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto profesorius priminė laikus, kai Lietuvoje atsirado mineralinis vanduo mažuose buteliukuose, kas iš pradžių buvo vertinama neigiamai, ar atšvaitai, kuriuos dabar prie prabangios rankinės segi moterys.

"O čia, jeigu tu eini, nešiesi kavą... Taigi tą kavą gali ir namuose išgerti, bet ne, tu eini. Na, kiek užtruks kavos išgėrimas? Išgėrei ir viskas, o čia iš lėto, procesas, visi mato.... Arba sėdi kavinėje, bendrauji. Reiškia, štai tokia formuojasi jaunimo kultūra", - svarstė pašnekovas.

Anksčiau tyrimai apie kavos vartojimą nebuvo atlikti, tad, anot tyrimo autorių, tai apsunkina kavos vartojimo palyginimą. Kita vertus, medikas nedrįso teigti, kad jaunimo kavos gėrimas viešose vietose mažina jos gėrimą namuose.

Skaičiuojama, kad suaugusysis per mėnesį vidutiniškai išgeria 66, o paauglys - 29 puodelius kavos. Tarp pastarųjų tiek vaikinai, tiek merginos kavos išgeria panašiai. Tuo tarpu moterys vidutiniškai per mėnesį išgeria 10 kavos puodelių daugiau nei vyrai.

Lietuvos gyventojas per mėnesį vidutiniškai išgeria 13 puodelių kakavos, 10 skardinių (0,25 l) energinių gėrimų, suvalgo 8 plyteles (100 g) šokolado, 4 litrus kolos tipo gėrimų ir 6 puodelius karšto šokolado.

Panašius tyrimus apie kofeino vartojimą planuojama atlikti ir ateityje.

Tyrimo metu buvo apklausti 12-74 metų amžiaus 1109 respondentai. Tyrimas atliktas praėjusių metų pabaigoje, kas galėjo turėti įtakos kolos tipo gėrimų suvartojimui, nes įprastai šių gėrimų daugiau suvartojama šiltuoju metų laiku.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder