Narkomanijos prevencija
Medikams kone kasdien tenka reanimuoti nepilnamečius, apsinuodijusius psichotropinėmis medžiagomis ar svaigiaisiais gėrimais.
Kad apsaugotų jaunimą nuo prapulties, Klaipėdos visuomenės sveikatos centro (VSC) specialistai vieną po kitos rengia švietėjiškas akcijas. Jose moksleiviams ne tik skaitomos paskaitos apie narkotikų daromą žalą, bet ir diskutuojama narkomanijos ir AIDS prevencijos tema.
Vaikai egzaminavo lektorius
Neseniai baigėsi visą mėnesį uostamiesčio profesinėse mokyklose trukusi akcija "Mokyka be narkotikų". Tokio pobūdžio renginys šiose mokyklose organizuojamas kasmet.
Kelis dešimtmečius narkomanijos ir AIDS prevencijos srityje dirbanti VSC gydytoja Dalia Jurgaitienė akcentavo, kad šiemet akcijoje, kurios metu perskaityta per 30 paskaitų, dalyvavo itin daug moksleivių - per pusę tūkstančio.
Viena priežasčių, kodėl jaunimas veržėsi į pamokas, - jas vedė gydytojai.
"Kad sužinotume, ar jaunimui įdomios VSC gydytojų skaitomos paskaitos, po kiekvienos jų mokyklų socialiniai darbuotojai iš vaikų rinko raštiškus atsiliepimus, - pasakojo D. Jurgaitienė. - Vaikai egzaminavo lektorius, o ne šie juos. Daugumos moksleivių atsiliepimai puikūs, jie tokių paskaitų norėtų daugiau ir dažniau. Tai rodo, kad gydytojų skaitomos paskaitos apie narkotikų daromą žalą augančiam organizmui, kai gilinamasi į biochemiją, t.y. toksinį poveikį smegenims, kepenims, inkstams, psichikai ir kt., jaunimui yra itin patrauklios."
Jaunimas atsivėrė
D. Jurgaitienės pastebėjimu, dažniausiai moksleiviai per paskaitas pateikdavo šiuos klausimus: ar labai pavojinga marichuana? Kuo pavojingi "ratai" (taip vadinami amfetaminai ir ekstazis)? Mergaites domino, ar narkotikai gali pakenkti būsiemiems jų vaikams.
"Svarbiausia, kad jaunimas mums buvo atviras, - pabrėžė VSC gydytoja. - Mat jie prašė specialistų patarti, kaip atsispirti narkotikų pasiūlai ir ką daryti, jei draugas jau įklimpo. Nustebino moksleivių susidomėjimas šiomis paskaitomis - visiška tyla per pamoką, o pradėjus su jais bendrauti - rimti klausimai. Tai byloja, kad jaunimui iš tikrųjų "skauda" dėl šios problemos.
Prieš dvejus metus, kai buvo gvildenamos tos pačios temos, moksleiviai, išgirdę skambutį pertraukai, pašokdavo ir dumdavo iš klasės. Šiemet pasilikdavo net per pertrauką, prašydami dar vienos paskaitos.
Mokyklose, kur tokia galimybė atsirasdavo, antros pamokos gale ar per pertrauką moksleiviai pildydavo anonimines anketas. Stebino šių moksleivių geranoriškumas ir nuoširdumas, atsakinėjant į klausimus - gana tiesmukiškus ir net intymius."
Anketose būdavo užpildytos visos grafos ir net išdėstyta asmeninė nuomonė. "Moksleiviai iš lektoriaus tikisi, kad per jį atsakingi asmenys iš anketų sužinotų, į kokius spąstus yra patekęs šiandieninis jaunimas, - komentavo D. Jurgaitienė. - Mūsų vaikai prašo, kad narkomanijos problema kuo greičiau būtų pradėta spręsti valstybės mastu."
Anketavimo rezultatai
Akcija pavyko, tačiau anketavimo rezultatai nenudžiugino VSC specialistų - mat apie 40 proc. moksleivių yra bandę kokius nors narkotikus.
"Užkietėjusių narkomanų nepavyko atskleisti - didžioji dalis moksleivių nurodė, kad narkotikus išbandė tik vieną ar du kartus, - situaciją komentavo D. Jurgaitienė. - Nemaža dalis jaunuolių prisipažino dažnai vartojantys "žolę" (kanapes). Vaikinai dažniau rūko marihuaną, o merginos bando psichostimuliatorius - "ratus" ir įvairias kitas tabletes, kurių net pavadinimo nežino."
Pasak VSC specialistės, dauguma vaikinų narkotikus vartoja ne todėl, kad šie jiems patiktų ar jie jau būtų priklausomi. "Jiems tai yra tiesiog mados reikalas, noras įsitvirtinti tarp bendraamžių, vadinančių save "kietais", - paaiškino medikė.
"Kai jūra iki kelių"
D. Jurgaitienė akcentavo, kad vaikus reikia gelbėti ne tik nuo narkomanijos, bet ir alkoholizmo. "Atrodo, kad mūsų jaunimas be svaigalų nebemoka leisti laisvalaikio, - konstatavo gydytoja. - Profesinių mokyklų moksleiviai alkoholio vartoja labai daug, nes pasiekia stadiją "girtam jūra iki kelių". O tuomet vakarėlio pratęsimui kas nors parūpina ir narkotikų.
Eksperimentavimas su narkotinėmis medžiagomis yra pavojingas, nes niekas negali pasakyti, po kelintos suktinukės su marihuana ar po kurios tabletės atsiras priklausomybė ir kelio atgal jau nebebus".
Vienas esminių visą mėnesį vykusios akcijos uždavinių ir buvo įrodyti, kad informacija apie narkotikus, perteikta specialistų, profesinių mokyklų aukėtiniams yra patraukli ir reikalinga. Tačiau tam, kad tokių akcijų būtų daugiau, reikalinga ir miesto valdžios parama.
Jūratė MAZAJEVA
Rašyti komentarą