Ona Mitalienė: "Mūsų ligoninėje pacientas yra saugus"

Ona Mitalienė: "Mūsų ligoninėje pacientas yra saugus"

Pastaruoju metu daug kalbama apie slaugytojų vaidmenį sveikatos apsaugos sistemoje. Šiandien apie šios profesijos ypatumus kalbamės su aukštojo slaugos mokslo Lietuvoje pradininke, KUL vyriausiojo gydytojo pavaduotoja slaugai Ona Mitaliene.

Kaip manote, kodėl šalies slaugytojos vis dažniau išvyksta laimės ieškoti svetur?

Pas mus tokios problemos nėra. Mūsų ligoninėje slaugytojos visada buvo lygiavertės gydytojų partnerės, o ne jų tarnaitės, kaip gal yra kitose gydymo įstaigose. Labai daug kas priklauso nuo įstaigos vadovo prof. Vinso Janušonio požiūrio į slaugą. Pirmiausia slaugytojos vertinamos už profesionalumą. Mūsų ligoninėje - labai maža kadrų kaita, o slaugytojos gauna vienus didžiausių atlyginimų Lietuvoje. Apie 40 slaugos specialisčių ligoninėje dirba nuo įstaigos atidarymo dienos 1976 metais, daugelio kitų stažas trunka ne po vieną dešimtmetį. Klaipėdos universitetinėje ligoninėje dirba per 700 slaugos specialistų. Slaugytojų komandai vadovauja 45 slaugos administratorės. Galiu tik pasidžiaugti, kad slaugytojos dirba praktiškai be klaidų. Visas darbo procesas yra surašytas nuo A iki Z, belieka tik šio pareigybinio "kodekso" laikytis - žingsnis po žingsnio. Kaip sutikti pacientą, kaip atlikti įvairias procedūras ir pan. Mano tikslas yra taip sustyguoti visą slaugos kolektyvą, kad grotų lyg orkestras - negali būti nė vieno, prastai atliekančio savo partiją.

Ar daug dėmesio ligoninėje skiriama slaugytojų profesionalumui stiprinti?

Slaugos funkcijos šiuo metu yra labai plačios - medicina sparčiai žengia į priekį, todėl ir slaugos specialistės privalo neatsilikti nuo naujovių. Slaugytojų kvalifikacijai kelti ligoninės vadovai skiria išties labai daug dėmesio. Slaugytojo darbas yra labai sudėtingas, todėl jį turi atlikti kvalifikuotas specialistas, mokantis kuo daugiau funkcijų. Pavyzdžiui, per 300 slaugytojų kartu su gydytojais baigė skubiosios pagalbos kursus. Juk esant ekstremaliai situacijai, kai reikia gelbėti žmogaus gyvybę, gydytojas ir slaugytojas turi suprasti vienas kitą be žodžių. Dar prieš dvejus metus pradėjome mokyti slaugytojas teikti paslaugas diabetu sergantiems pacientams, mat nuo šių metų liepos 1-osios įsigalios nauja tvarka dėl diabetinės pėdos priežiūros ir kt. Reanimacijos - skubiosios pagalbos sektoriuje dirbančios slaugytojos išmokytos atlikti skubią inkstų dializę - tokių specialisčių turime 10. Pernai rudenį pradėjome psichologijos kursus slaugytojoms, kurie tęsiasi ir dabar. Stengiamės, kad jos kuo daugiau išmoktų. Todėl pas mus "gaisrų" nebūna, visada yra išmokytų specialistų rezervas. Jei kuri darbuotoja suserga, vietoje jos operacinėje arba prie diagnostikos aparatų stoja kita.

Kas svarbiausia slaugytojo darbe?

Svarbiausias yra pacientas. Visas slaugos personalas puikiai žino, kad pacientas visada yra teisus. Nors kartais pacientai būna neteisūs, bet slaugytojui būtina situaciją išspręsti taip, kad žmogus nepasijustų neišklausomas ar kad jo poreikiai ignoruojami. Tik atvykęs į ligoninę pacientas turi pasijusti laukiamas lyg namuose - pasitinkame jį su šypsena ir šilta arbata. Stengiamės žmogui padėti atsipalaiduoti nuo įtampos, jį padrąsinti. Pasitinkant pacientą viskas svarbu: šypsena, rankos paspaudimas, žvilgsnis, pokalbis. Švenčiame visi kartu šventes: kartu per Užgavėnes blynus valgome, o per šv. Velykas margučiais dalijamės...Manau, kad pacientai mūsų ligoninėje išties jaučiasi saugūs ir gerbiami.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder