Operuotų pacientų slauga - svarbi gydymo dalis

Operuotų pacientų slauga - svarbi gydymo dalis

Operacinės slaugytojų darbas tarsi nematomas, bet labai svarbus. Klaipėdos universitetinės ligoninės Anesteziologijos-reanimacijos skyriuje (su operacine) dirba visas būrys aukštos kvalifikacijos slaugytojų ir jų padėjėjų.

Visam šiam slaugytojų būriui vadovauja vyriausioji slaugos administratorė Laura Bartkienė su vyresniosiomis slaugytojomis Zita Timinskiene ir Lina Valečkiene.

"Operacinėje darbas yra specifinis, joje gali dirbti bendrosios praktikos slaugytojos, įgijusios operacinės slaugytojos ar anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytojos kvalifikaciją", - akcentavo L. Bartkienė.

Pasak jos, operacinėje dirbančios slaugytojos yra tikros savo darbo profesionalės, jos išmano anatominius ir fiziologinius žmogaus ypatumus, patologinės anatomijos pagrindus, gyvybei pavojingas būkles, ir kaip tinkamai į jas reaguoti.

Čia dirbančios slaugytojos yra puikiai įvaldžiusios operacinės slaugos procesą, aseptikos - antiseptikos principus ir metodus, operacijos eigą, nejautros rūšis, chirurginių instrumentų bei įrangos pavadinimus, jų paskirtį, veikimo ir naudojimo principus, chirurginės siuvamos medžiagos rūšis ir jų panaudojimą, desmurgijos pagrindus, higienos normų reikalavimus, profesinės etikos principus.

Trys slaugos etapai

Anot L. Bartkienės, operacinės slaugytojos teikia chirurginę slaugą, kurią sudaro trys etapai: priešoperacinė, operacinė ir pooperacinė. Operacinėje dirbančios slaugytojos dalyvauja dviejuose chirurginės slaugos etapuose - operacinės ir pooperacinės slaugos.

Operacinė slauga - tai specialioji slaugos praktikos rūšis, apimanti slaugytojų darbą sterilioje aplinkoje.

"Operacijos metu pacientui slaugą kartu teikia dvi slaugytojos: operacinės slaugytoja ir anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytoja", - sakė L. Bartkienė.

Operacinės slaugytoja parengia operacijai reikalingą įrangą ir instrumentus, vadovauja paciento paguldymui ant operacinio stalo tokioje padėtyje, kuri techniškai patogiausia operuoti atitinkamus organus ar kūno dalis, išsaugant jo intymumą ir orumą.

Taip pat, pasak L. Bartkienės, operacinės slaugytoja rūpinasi paciento saugumu operacijos metu, seka operacijos eigą ir kvalifikuotai instrumentuoja įvairių operacijų metu pagal chirurgijos rūšis.

Anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytoja paruošia įrangą anestezijai, taip pat priemones, reikalingas gyvybiškai svarbioms organizmo funkcijoms palaikyti, pasitinka pacientą prie operacinės durų, prisistato, identifikuoja paciento tapatybę ir nuveža į operacinę. Parenka kompensacines slaugos priemones užtikrinti tinkamai paciento padėčiai, kuri nesukeltų raumenų ir sąnarių tempimo bei išsaugotų odos vientisumą operacijos metu.

Anestezijos slaugytoja, anot L. Bartkienės, puikiai žino anestezijos rūšis, pagrindinius medikamentus, jų farmakodinamiką. Anestezijos metu ji stebi bei vertina žmogaus gyvybinių rodiklių dinamiką, stebėjimo duomenis registruoja anestezijos lape, apie pokyčius nedelsiant praneša gydytojui anesteziologui - reanimatologui, atlieka gydytojo paskirtas gydymo ir slaugos procedūras.

Pasak L. Bartkienės, operacinėje yra atliekamas ir dar vienas chirurginės slaugos etapas - pooperacinė slauga.

"Po operacijos pacientas perkeliamas į pooperacinę intensyvaus sekimo palatą, kurioje pacientas stebimas, kol visiškai atsistato jo gyvybinės funkcijos: kvėpavimo dažnis, sąmonė, kraujotaka, pulsas, taip pat malšinamas skausmas.

Pooperacinis periodas yra gana sudėtingas ir reikalauja įgūdžių, patyrimo ir žinių apie pacientą. Labai svarbu pastebėti ankstyvąsias komplikacijas ir jas pašalinti", - pabrėžė vyriausioji slaugos administratorė.

Susikalba žvilgsniais

"Operacinėje dirbančios slaugytojos turi gebėti profesionaliai atlikti dviejų etapų slaugą, greitai reaguoti į besikeičiančią situaciją, dirbti komandoje. O komandinio darbo rezultatas - paciento gerovė. Kai reikia, susikalbame be žodžių, vien žvilgsniais", - sakė dideliam slaugytojų būriui vadovaujanti L. Bartkienė.

Ji pasidžiaugė, kad operacinės slaugytojų komandoje yra nemažai siekiančių aukštojo slaugos mokslo, labai patyrusių slaugytojų, dirbančių čia jau ne vieną dešimtį metų, kurios yra pavyzdys jaunoms slaugytojoms. Štai jau 35-erius metus ligoninės operacinėje dirbanti slaugytoja Vida Silkauskienė sakė mylinti savo darbą, nors jis labai atsakingas, įtemptas, sunkus tiek fiziškai, tiek psichologiškai.

"Labiausiai šiame darbe patinka tai, kad nuolat mokomės, nes ateina naujos technologijos, dirbame su naujausia aparatūra, keičiasi reikalavimai, todėl nestovime vietoje", - sakė V. Silkauskienė, viena iš labiausiai patyrusių operacinės slaugytojų.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder