V. P. Andriukaitį puola farmacininkų samdiniai

V. P. Andriukaitį puola farmacininkų samdiniai

Prieš sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio pradėtas reformas susivienijusių privačių medicinos įstaigų pusėn netikėtai perbėgo ir pacientų atstovai. Ministro tai nestebina, mat pacientų sąjungos ir jų vadovai, kuriuos išlaiko farmacijos kompanijos, labiau atstovauja ne pacientų, o medicinos verslo interesams.

Grėsmė demokratijai?

Vakar surengtoje spaudos konferencijoje Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė pareiškė, esą V.P.Andriukaitis siekia išbraukti Lietuvą iš demokratinių valstybių sąrašo.

„Visose demokratinėse pasaulio valstybėse pacientai turi teisę pasirinkti, kur jie nori gydytis - valstybinėse ar privačiose įstaigose“, - sakė V.Augustinienė.

Nejaugi lėtinėmis ligomis sergantys žmonės turi tiek pinigų, kad gydosi privačiose įstaigose?

„Niekas žmogaus varu neveja į privačią įstaigą - jeigu jis nori, gali prisimokėti ir gauti paslaugą nesistumdydamas eilėse, - paaiškino V.Augustinienė. - Aš neginu privatininkų, bet valstybinėse įstaigose irgi reikia primokėti gydytojui į kišenę. Užuot tai dariusi, aš verčiau susimokėsiu į kasą privačioje įstaigoje ir jausiuosi oriai“.

Tačiau ką daryti, jei žmogus neturi pinigų „prisimokėti“ privatininkui, kuriam paskui ligonį iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) ateinančių lėšų per mažai, pacientų organizacijų tarybos vadovė neturėjo atsakymo.

Kam atstovauja V.Augustinienė?

„Čia ne pacientų, o vienos V.Augustinienės pozicija“, - mano V.P.Andriukaitis, po šią savaitę vykusio susitikimo su pacientų organizacijomis susidaręs kitokį įspūdį. Pasak jo, visi, regis, girdėjo ir suprato, kad už privačių šeimos gydytojų, hemodializės paslaugas kaip buvo mokama iš PSDF, taip ir bus.

„Bet kažkas nenori to girdėti ir toliau užsiima viešaisiais ryšiais bei žmonių gąsdinimu. Reikia tiesiai pasakyti, kam ji atstovauja - farmacininkams. Kai organizacijos ir atskiri asmenys yra remiami farmacijos kompanijų, vietoj pacientų teisių gynimo atsiranda farmacininkų lobizmas“, - teigė ministras.

Paklaustas, ar pats jau sulaukė vaistų gamintojų asociacijų vizitų ir pasiūlymų, V.P.Andriukaitis atkirto, kad farmacininkų atstovai jo kabineto durų nevarstys, nors tokių bandymų jau būta.

„Mes pasakėme, kad priimsime juos teisės aktų nustatyta tvarka. Bus sudaryti komitetai, pakviesime žiniasklaidą ir diskutuosime viešai“, - užtikrino ministras.

V.Augustinienė neneigė, kad jos vadovaujamą Lietuvos diabeto asociaciją remia ne viena vaistus nuo diabeto ir medicinos priemones gaminanti kompanija. Vienos perveda po tūkstantį, kitos - 5 tūkst., o turtingesnės atseikėja ir po 10 tūkst. litų per metus.

„Farmacijos kompanijos pagal mūsų įstatus gali būti oficialūs rėmėjai, panašiu pavyzdžiu, kaip ir Tarptautinėje diabeto federacijoje“, - „Respublikai“ patvirtino V.Augustinienė, bet neigė už paramą ginanti farmacininkų interesus, mat šie konkuruoja tarpusavyje.

Ir vaistai - pelno šaltinis

V.P.Andriukaitis piktinasi, kad vaistai nuolat brangsta. Štai ir pernai, nors buvo dėta labai daug pastangų atpiginti vaistus, jie vis tiek pabrango 1,2 proc.

„Nesant standartinių gydymo schemų, neįmanoma susigaudyti, kokius vaistus ir kodėl ligoninės perka, kurioje ligoninėje kiek vaistas kainavo - ir ten iššvaistomi didžiuliai pinigų srautai. O tiekiant vaistus privatus sektorius taip pat dalyvauja ir susižeria kasmet apie 600 mln. litų. Kartu su ligonių kasų apmokėjimu už suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas privatininkams suplaukia kone milijardas litų sveikatos draudimo ir valstybės pinigų“, - skaičiavo ministras.

Jis atkreipė dėmesį, kad pastaruoju metu daug privačių gydymo įstaigų registruojasi tuo pačiu adresu kaip ir vaistinės.

„Manote, mes nematome, koks verslo bendradarbiavimas vyksta tarp gydytojų kabinetų ir vaistinių? Matome! Ir dėl to reikia kelti audrą visuomenėje. Gal toje audroje rasime ir normalių sprendimų“, - vylėsi V.P.Andriukaitis.

Samdomų žudikų nebijo

„Žinote, kaip dirba samdomi žudikai? Mes dirbame taip pat. Vienintelis skirtumas - nežudome žmonių“, - taip internetiniame tinklalapyje prisistato komunikacijos agentūra, platinanti pranešimus apie V.P.Andriukaičio keliamas grėsmes Lietuvai ir jos demokratinei santvarkai.

„Apgalvota kiekviena detalė, nuspėti mažiausiai penki aukos žingsniai į priekį“, „Vietoj kulkų naudojame žinutes, vietoj ginklų - komunikacijos priemones. Kur šie ginklai nesiekia, prisliūkiname tiek arti, kad galime girdėti savo stebimos auditorijos kvėpavimą“, - tokį veikimo būdą pasirinkę samdiniai, informuojantys visuomenę.

„Košmaras... - atsiduso V.P.Andriukaitis, iš „Respublikos“ išgirdęs, kaip save įvardija privatininkų nusamdyti propagandistai. - Bet tie jų viešieji ryšiai visai negudrūs. Prisipažinsiu, nemaniau, kad privačios gydymo įstaigos taip neprofesionaliai stengsis save pateikti. Operuoja tik trimis dalykais: kad jų brangios paslaugos užtikrina kokybę, kad nėra eilės ir kad jie užtikrina konkurenciją. Bet juk duomenys yra visai kiti“.

Ministras teigė sausio viduryje gavęs ir oficialų Lietuvos privačių sveikatos priežiūros įstaigų asociacijos raštą su pasiūlymais, kaip reikėtų derinti viešojo ir privataus sektorių darbą.

„Mintys labai įdomios, vertos ekonomikos fakulteto studento referato, - ironizavo V.P.Andriukaitis. - Nes taip daryti biznį, kaip tuose pasiūlymuose, turbūt norėtų kiekvienas pasaulio pilietis: pinigai - valstybės, biznis - mūsų, o visi nuostoliai - pačios visuomenės“.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder