Žuvų produktai Lietuvoje: galime vartoti drąsiai

Žuvų produktai Lietuvoje: galime vartoti drąsiai

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba užtikrina, kad žuvų produktai Lietuvoje yra saugūs vartoti. Žuvyse aptinkami parazitai yra gyvosios gamtos reiškinys, jie natūraliai paplitę visose pasaulio jūrose ir vandenynuose, todėl neįmanoma jų visiškai išvengti. Kadangi kirmėlių lervas žuvys praryja kaip maistą, todėl dažniausiai jų būna žuvų. žarnyne.

Nedelsiant išdarinėjus sugautas žuvis, iš jų išvalomi ir parazitai. Jei sugavus per tam tikrą laiką žuvys neišdarinėjamos, kirmėlių lervos gali migruoti į raumenis. Termiškai apdorojus ar išlaikius tam tikrą laiką sušaldytus žuvininkystės produktus, parazitai ir jų lervos žūsta, todėl net vartojant atitinkamai apdorotas žuvis, kurių raumenyse buvo lervų, žmogus jomis neužsikrėstų.

Laukinių žuvų maitinimosi proceso neįmanoma kontroliuoti, tačiau, pavyzdžiui, Norvegijoje auginamos lašišos šeriamos specialiais pašarais, jose niekada nerandama parazitų, todėl saugu vartoti net termiškai neapdorojus.

Pagal tarptautinius standartus daugelyje šalių yra leidžiama, kad 1 kg žuvies būtų iki 5 kirminų, tačiau Lietuvoje reikalavimai sugriežtinti - maistui tiekiamuose žuvininkystės produktuose matomų parazitų visai neturi būti.

"Lietuvoje žuvininkystės produktai (sūdytos, marinuotos, šaltai rūkytos silkės, skumbrės) gaminami daugiausiai iš sušaldytos žaliavos, tikrinama, ar tiekiama į rinką žuvis neužkrėsta. Mūsų šalyje nėra nustatyta atvejų, kad būtų prekiaujama žuvimi, užkrėsta gyvais parazitais. Dažniausiai parazitai randami negyvi šaldytų žuvų pilvo ertmėse. Todėl drąsiai galima teigti, kad pavojaus vartotojų sveikatai nėra, oficialiai patvirtintose vietose prekiaujama saugiais žuvų produktais", - teigė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyriausioji veterinarijos gydytoja Janina Kondrotienė.

Europos Komisija gruodžio mėnesį pakeitė Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą, nustatantį konkrečius gyvūninės kilmės maisto produktų higienos reikalavimus. Pagal sugriežtintą tvarką, maisto tvarkymo subjektai turės užtikrinti, kad visi tiekiami rinkai žuvininkystės produktai iš pelekinių žuvų ar galvakojų moliuskų, skirti vartoti žali arba pusiau žali (marinuoti, sūdyti ir kitaip apdoroti), būtų apdoroti šalčiu (šaldant minus 20 laipsnių C mažiausiai 24 valandas arba minus 35 laipsniai C mažiausiai 15 val.). Apdoroti šalčiu bus neprivaloma, jei:

žuvininkystės produktai buvo ar bus apdorojami karščiu (kaitinami bent 1 minutę + 60 laipsnių C ar aukštesnėje temperatūroje;

jeigu žuvininkystės produktai pakankamai ilgą laiką laikomi kaip šaldyti;

jeigu sužvejoti vietose, kuriose neaptikta parazitų;

ūkiuose užaugintų žuvų, kurios veisiamos iš embrionų, šeriamos specialiais pašarais ir negali būti užkrėstos.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder