Artėjant vasarai: kiek kainuos vaiko atostogos?

Artėjant vasarai: kiek kainuos vaiko atostogos?

Vasara ant nosies, ir dauguma tėvų vėl suka galvas, kaip suplanuoti vaikų laisvalaikį. Išsiųsti vaiką į stovyklą - šiais laikais trumpalaikis ir neretai piniginei skausmingas sprendimas.

Šiemet už dviejų savaičių stovyklą Lietuvoje gali tekti pakloti ir 600 eurų. Retas kuris vidutines pajamas gaunantis tėvas gali leisti tokią pramogą savo vaikui. Tiesa, ši suma įvardijama kaip rekordininkė. Visgi ne ką mažiau kandžiojasi ir kitų stovyklų kainos.

Tiesa, uostamiesčio valdininkai žada, kad šią vasarą dalis vaikų galės patekti į nemokamas, arba gerokai pigesnes stovyklas, nes šiemet vaikų vasaros užimtumui finansuoti iš miesto biudžeto buvo skirta per 14,5 tūkst. eurų.

Vis gi tėvai tokius pažadus vertina skeptiškai - esą jei vaikas nepriklauso nė vienai pinigų dalybose dalyvavusiai organizacijai - šansų patekti į savivaldybės remiamas stovyklas mažai.

Priims ir iš gatvės?

Iš viso 14,5 tūkst. eurų buvo paskirstyti 15 projektus pateikusių organizacijų, kurios ketina vasarą organizuoti vaikų poilsį. Dalis jų iš anksto pripažino, kad stovyklos bus rengiamos tik tiems vaikams, kurie ir per mokslo metus lanko jų įstaigą, pavyzdžiui, vieną ar kitą sporto būrelį.

Visgi tikinama, kad šiomis lėšomis turės šansų pasinaudoti ir vaikai "iš gatvės".

Pavyzdžiui, Klaipėdos jaunimo centras, iš Savivaldybės gavęs 1387 eurų, žada rengti dienos stovyklą "Aktyvistų vasara". Centro vadovas Aleksas Bagdonavičius skaičiuoja, kad už šią sumą pavyks priimti maždaug 100-150 vaikų.

"Manau, kad pusė tų vaikų bus ne mūsų auklėtiniai, o iš miesto. Nors, kita vertus, juk ir mūsų auklėtiniai yra tie patys miesto vaikai. Tikrai nėra taip, kaip bando teigti kai kurie tėvai, esą visos nemokamos stovyklos būna tik saviems. Dažnai mūsų būrelių vaikai į tas vasaros stovyklas net nesiveržia", - sakė A. Bagdonavičius.

Registracijos pradžią į centro rengiamą nemokamą stovyklą, pasak vadovo, ketinama paskelbti birželio pradžioje.

Labdaros ir paramos fondo "Dienvidis" organizuojamai vasaros dienos stovyklai skirta 1207 eurų. Fondo vadovė Jurgita Kulevičienė skaičiavo, kad iš miesto bus priimta tik 15 vaikų.

"Turime daug savo vaikų", - kodėl tiek mažai, paaiškino J. Kulevičienė. Tiesa, net ir 15 laimingųjų stovykla nebus visiškai nemokama, iš kiekvieno žadamas imti 5 eurų mokestis už vieną dieną, bet šioje stovykloje vaikus planuojama du kartus maitinti.

"Jeigu nebūtų Savivaldybės paramos viena diena kainuotų 7-8 eurus", - paaiškino J. Kulevičienė.

Rasti visą informaciją, kurioms programoms buvo paskirstytos savivaldybės lėšos ir kas tų stovyklų organizatoriai, galima Klaipėdos miesto savivaldybės interneto puslapyje.

Pasirinkimo įvairovė

Neturintiesiems kantrybės aiškintis, kur ir kada prasidės registracija į vieną ar kitą Savivaldybės remiamą programą, lieka didžiulė pasiūla pačių įvairiausių vaikų vasaros stovyklų tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Tik šiuo atveju į kišenę ranką kišti reikės gerokai giliau.

Peržvelgus daugybę skelbimų interneto portaluose, pigiausia, ką pavyko rasti - tai 5 d. trukmės dienos stovykla, kainuojanti 65 Eur. Kur kas dažniau ir už tokį trumpalaikį poilsį prašoma per 100 ar net kelis šimtus eurų.

Taigi, jei šeimoje auga ne vienas, o keli mokyklinio amžiaus vaikai - vasaros stovyklos dažnam lietuviui šiais laikais taip ir lieka neįgyvendinama svajonė.

Bet užtat pasirinkimas labai platus. Ko gero, lengviau būtų išvardinti, kokių stovyklų nėra. Stovyklų organizatoriai, siekdami išsiskirti originalumu, siūlo pačių neįtikimiausių idėjų vaikų poilsiui.

Be tradicinių sporto bei poilsio stovyklų, siūlo ir tokias stovyklas, kuriose galima atkurti regėjimą ir atsikratyti akinių, arba žada išmokyti fotografuoti po vandeniu, ar net "užkoučinti" vaiką taip, kad jis iš stovyklos grįš puikiai suvokdamas, kaip modeliuoti savo svajonių ateitį.

Yra ir sukarintų stovyklų, kur jaunimui žadamas ne vien tik kareiviškos košės valgymas, maisto gaminimo mokymo, jogos, kino, buriavimo, jodinėjimo, senųjų amatų mokymosi, krikščioniškųjų vertybių puselėjimo bei Biblijos skaitymo, netgi pabėgimo nuo visko stovyklos. Pasirinkimas tikrai labai platus.

Šiemet, ko gero, pirmą kartą organizuojama vasaros lieknėjimo stovykla vaikams, turintiems antsvorio. Tiesa, ši stovykla viena brangesnių - už 10 d. prašoma 320 eurų. Tačiau žadama, kad čia su vaikais dirbs sertifikuoti specialistai.

Beje, apie stovyklos vadovų profesionalumą stengiamasi pabrėžti kone kiekvienos stovyklos pristatymo medžiagoje. Retas kuris pripažįsta, kad vadovai - linksmi savanoriai "iš gatvės".

Viliojama ir žinomomis pavardėmis iš žurnalų viršelių bei televizijos ekranų. Kuri paauglė galėtų atsispirti stovyklai, kur grožio ar dizaino pradmenimis su ja žada dalintis garsios Lietuvos žvaigždės? Ir nesvarbu, kad vien už tai teks gerokai paploninti tėvų piniginę.

Svarbiausia - vadovas

"Iš patirties galiu pasakyti - vadovas yra pagrindinis faktorius, ar vaikui patiks stovykloje ar ne", - įsitikinusi kelias stovyklas, tarp jų ir Giruliuose esančią "Pasaką", valdančios įstaigos vadovė Galina Andrejevskaja.

Pasak jos, tie vaikai, kurie atvažiuoja į stovyklą pirmą kartą, dažnai turi įvairiausių poreikių - esą kodėl nėra teniso kortų, žirgų, kompiuterio. Kitais metais jau tokių klausimų nekyla, svarbu, ar bus tas pats vadovas, kuris buvo pernai.

"Norinčiųjų dirbti stovyklos vadovais daug, todėl tikrai yra iš ko atsirinkti. Mes priimame ne žemesnio nei 2 kurso studentus, taip pat dirba ir buvę mūsų stovyklautojai. Kiek problematiškiau parinkti vadovus pirmai pamainai, nes studentai dar mokosi, pedagogai - dirba. Dažniausiai vadovais vasarą nori padirbėti aktoriai, mokytojai, kiti menininkai", - pasakojo G. Andrejevskaja.

Pasak jos, skaičiuojama, kad šiemet jų stovyklose vienam vaikui diena kainuos 20 eurų.

Sentimentai

Tai, kad vaikams svarbiausia stovykloje dirbantys vadovai ir auklėtojai, o ne gyvenimo sąlygos, iš ilgametės darbo patirties žino ir jau per 40 metų prie Baltijos jūros gyvuojančios vaikų poilsio stovyklos "Žilvitis" ilgametis vadovas Bronius Kalvaitis.

"Šią vasarą mūsų stovykloje žada padirbėti ir buvę mūsų stovyklautojai dabar garsūs aktoriai Giedrius Savickis ir Asta Baukutė, taip pat sporto renginius padės organizuoti sporto varžybų komentatorius Robertas Petrauskas. Suprantama, kad jie tai daro skatinami sentimentų tiems laikams, kai patys buvo "Žilvičio" stovyklautojai", - pasidžiaugė B. Kalvaitis.

Tačiau esą nereikėtų nusiminti, jei vadovu dirba niekam nežinomas jaunas studenčiokas, nes patirtis rodo, jog dažnai būtent jie geriausiai geba rasti bendrą kalbą su jaunimu.

"Nors vasara dar neprasidėjo, jau rezervuota 90 proc. vietų", - neblėstančiu stovyklos populiarumu pasidžiaugė B. Kalvaitis.

Pasak jo, kelialapio į "Žilvitį" kaina išliko kaip ir pernai, tik konvertuota į eurus - už 10 dienų pamainą prašoma 153 eurų.

Dabar prie Klaipėdos pajūrio yra likusios vos dvi stovyklos, kai sovietiniais laikais čia jų buvo net 13.

Pigiau tik palapinė

"Šiemet tėvai vaikų poilsiu pradėjo rūpintis šiek tiek vėliau nei ankstesniais metais. Galbūt tai lėmė euro įvedimas ir bendras kainų augimas. Šeimų išlaidos padidėjo, todėl poilsiui skiriamas lėšas planuoja atidžiau, neskubėdami", - pasakojo stovyklų kelialapių pardavimo centro "Zigzag Travel" rinkodaros vadovė Daiva Bartusevičiūtė.

Tačiau esą yra ir tokių tėvų, kurie perka iškart po kelis kelialapius, taip suplanuodami savo atžalų poilsį beveik visam vasaros laikotarpiui.

Stovyklų kelialapių kainos, pasak pašnekovės, išliko daugmaž panašios kaip pernai ir tik kai kurių šiek tiek kilstelėjo.

"Turistinių ir išgyvenimo stovyklų kelialapiai paprastai būna pigesni, nes apgyvendinimo sąlygos jose nėra ypatingos, dažniausiai gyvenama palapinėse, maistas gali būti gaminamas lauko virtuvėje ar ant laužo. Tačiau gali būti ir komfortiškų išgyvenimo stovyklų, kuomet gyvenama kaimo turizmo sodybose ar pan.

Sportinių stovyklų kelialapių kaina gali būti didesnė, nes samdomi savo sričių specialistai, treneriai, naudojamas specialus inventorius, gali būti į kainą įtrauktas draudimas nuo nelaimingų atsitikimų", - pasakojo stovyklų kelialapių pardavimo centro atstovė.

Jos duomenimis, didžioji dalis stovyklų Lietuvoje siūlo kelialapius už mažesnes (90-150 Eur/7 d.) ar vidutines (160-220 Eur/7 d. arba 170-240 Eur/10 d.) kainas.

Tačiau yra kelios stovyklos, kurių kaina netgi viršija užsienio stovyklų kelialapių kainas ir siekia kone 600 eurų, bet joms esą stovyklautojų vis tiek netrūksta - kasmet išperkami beveik visi kelialapiai.

Kruopščiai planuojantiems pajamas ji priminė, kad papildomai dar reiktų numatyti ir nuvykimo į stovyklą bei grįžimo išlaidas, nes daugeliu atvejų tuo reikia pasirūpinti patiems.

"Daugiausiai dėmesio sulaukia aktyvaus poilsio (sportinės, karinės, išgyvenimo), teminės stovyklos (edukacinės, užsienio kalbų), nes tėvai rūpinasi, kad vaikų veikla būtų organizuota, su aiškia dienotvarke (kada keliamasi, kokios veiklos organizuojamos ir t.t.) ir skirta kuo mažiau laisvo laiko", - pasakojo D. Bartusevičiūtė.

Jos duomenimis, šiemet stovyklų užsienyje kelialapių kainos stipriai svyruoja. Pavyzdžiui, stovyklos Lenkijoje prie Baltijos jūros kaina siekia nuo 450 Eur/14 d. arba 320 Eur/10 d., stovykla Slovakijoje - 349 Eur/9 d., Kroatijoje - 490 Eur/10 d., Bulgarijoje (kelionė lėktuvu) - 499 Eur/8 d., edukacinė stovykla Anglijoje - 580 Eur/10 d., Italijoje - 589 Eur/11 d., anglų kalbos stovykla Latvijoje - 599 Eur/13 d., anglų kalbos stovykla Estijoje - 640 Eur/14 d., Ispanijoje - nuo 659 Eur/8 d.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder