Bandomasis VBE: dalies tautinių mažumų moksleivių įvertinimai buvo aukštesni nei lietuvių

Bandomasis VBE: dalies tautinių mažumų moksleivių įvertinimai buvo aukštesni nei lietuvių

Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM) pristatytas lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminas. 2013-aisiais, pirmą kartą per 22 Nepriklausomybės metus, visi Lietuvos abiturientai (tiek baigiantys mokyklas lietuvių mokomąja kalba, tiek tautinių mažumų kalbomis) laikys vienodą lietuvių kalbos ir brandos egzaminą. Pavasarį vykęs bandomasis egzaminas (VBE) parodė, kad dalis tautinių mažumų mokyklose besimokančių moksleivių rašinius turinio aspektu parašė geriau nei lietuviai, tačiau reikėtų sunerimti dėl rašybos ir gramatikos klaidų.

Nuo praėjusių metų visose bendrojo lavinimo mokyklose jau dėstoma ta pati lietuvių kalbos ir literatūros programa. Taigi, vienodo turinio egzaminą 2013-ųjų pavasarį laikys visi Lietuvos abiturientai, tačiau tautinių mažumų abiturientai dar turės iki 8 metų pereinamąjį laikotarpį, kurio metu išlaikymas egzamino skirsis raiškos ir raštingumo aspektais.

Darbus vertins dvi komisijos: iš mokyklų, kuriose dėstoma lietuvių ir tautinių mažumų kalbomis. Kaip sakė Nacionalinio egzaminų centro direktorius Saulius Zybartas, kasmet Valstybinių brandos egzaminų vertinimo komitete dirbs ir tautinių mažumų atstovai. Nacionalinis egzaminų centras tirs moksleivių pasirengimo lygį laikyti egzaminą ir siūlys sprendimus, kokio lygio palengvinimus taikyti vertinant atliktas užduotis.

Tuo metu šių metų balandį vienuoliktokai laikė bandomąjį suvienodintą lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą. Šiandien skelbiamos išvados rodo, kad pritaikius vienodus turinio vertinimo reikalavimus, dalies mokinių, besimokančių tautinės mažumos kalba, įvertinimai turinio aspektu buvo aukštesni nei mokinių iš mokyklų lietuvių mokomąja kalba, tačiau prastesni rašybos, gramatikos, kalbinės raiškos rezultatai.

Tąkart mokiniai rinkosi rašinio temas, autorius ir kūrinius nepriklausomai nuo mokymosi kalbos. Pasak ŠMM ministro, visi moksleiviai kūrinius rinkosi vienodai – lietuvių ir lenkų mokyklų mokiniai iš pasiūlytų autorių esą noriai rinkosi temas apie Adomą Mickevičių, Joną Biliūną ar Maironį. Literatūrinio rašinio temas rinkosi mokiniai, kurių pusmečio įvertinimas buvo aukštesnis nei tų, kurie rinkosi samprotavimo rašinį.

„Pagrindinė išvada – išsakyti nuogąstavimai, kad mokiniams bus per sunku, nepasitvirtino. Netgi galima teigti priešingai – mokiniai iš mokyklų lenkų ir rusų kalba ne tik parašo reikalaujamus 500 žodžių rašinius, bet dalies jų įvertinimai buvo aukštesni nei lietuvių mokomąją kalba“, – pabrėžė G. Steponavičius.

VB egzamino turinys:

Abiturientai rinksis vieną iš keturių temų – 2 samprotavimo ir 2 literatūrinio rašinio. Samprotavimo rašinys – tema atskleidžiama analizuojant pilietines, pasaulėvokines bei kt. problemas. Atsakant į temą reikalaujama remtis bent vienu iš 3 prie temos nurodytų autorių. Literatūrinis rašinys – tema atskleidžiama analizuojant kūrinius ir jų kontekstus. Privalu vieną autorių pasirinkti iš 3 nurodytų, kitą autorių - rašančiojo nuožiūra.

Egzamino trukmė ir apimtis – 4 val., ne mažiau kaip 500 žodžių.

Kad išlaikytų VBE, mokinys turi surinkti ne mažiau kaip 30 proc. galimų surinkti taškų.

 

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder