Klaipėdos universitetui į ateitį siūlo žvelgti versliai

Klaipėdos universitetui į ateitį siūlo žvelgti versliai

Klaipėdos universitetui (KU) linkima išmokti save parduoti ir tapti verslesniam, tačiau kartu sugebėti netapti tik verslo tarnaite.

Tokie ir dar daugiau siūlymų skambėjo Klaipėdos pramonininkų asociacijos surengtoje diskusijoje "Kam ateities universitetas: mokslui, verslui, miestui?"

"Užklupo netikėtai"

Gausiai į diskusiją susirinkę aukštojo mokslo, verslo bei politikos atstovai dar kartą akcentavo, kad Klaipėdos universitetui būtini pokyčiai. Ne vienas pabrėžė, kad tokias diskusijas būtų vertėję rengti ir anksčiau. Galbūt anksčiau radus tinkamus sprendimus, nebūtų pasiekta dabartinė universiteto situacija, kuri, vicemero Artūro Šulco žodžiais, Klaipėdą, tarsi kelininkus žiema, užklupo netikėtai.

"Visgi geroji žinia yra ta, kad esame vieningi šiuo klausimu ir visi suprantame, kad universitetas yra neatsiejama Klaipėdos dalis. Mums reikia universiteto proto, intelekto, reikia jaunimo. Kitaip nekalbėsime apie proveržį į jūrą ar į kosmosą. Nebus prasmės apie tai kalbėti, jei mieste nebus jaunų žmonių", - kalbėjo vicemeras.

Įvertinti turimą ūkį

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius Saulius Budinas siūlė universiteto vadovybei griežčiau įvertinti turimą ūkį.

"Gal dabar jis ne visada racionaliai išnaudojamas? Atrodo, kad esamose patalpose toks skaičius studentų, koks yra dabar, gali pasiklysti ir vienas kito nesurasti", - ironizavo S. Budinas.

Nors pagal šalyje galiojančius įstatymus, Savivaldybė negali tiesiogiai remti universiteto, bet, pasak S. Budino, ieškoma galimų bendradarbiavimo galimybių. Nekalbant apie stipendijas studentams, užsiminta apie tai, kad KU bazėse galėtų būti ruošiami miestui reikalingi projektai. Taip pat miesto reikmėms galėtų būti naudojamas ir botanikos sodas. Kalbėta apie tai, kad universiteto dėstytojai galėtų vesti mokymus ir savivaldybės darbuotojams.

Tapti tarptautiniam

Vienas iš diskusijos iniciatorių, Klaipėdos laisvosios ekonominės zonos valdymo bendrovės generalinis direktorius Eimantas Kiudulas svarstė, kad norint, jog universitetas Klaipėdoje išliktų, jis turės tapti tarptautinis.

"Deja, bet ir į mokslą žiūrime kaip į paslaugą. Arba perkame, arba ne. Atlikau LEZ-o įmonių apklausą ir paaiškėjo, kad dabar gabius absolventus jos susirenka iš kitų universitetų. Visų pirma, įmonės perka inovacijas, bet jas galima pirkti globaliai. Buvo minima, kad reikia išsilavinimą turinčių darbuotojų, kurie galėtų valdyti inovatyvias įmones. Bet tai gali pasiūlyti ir kiti universitetai. Tad išskirtinės KU kompetencijos šioje srityje nėra", - kalbėjo E. Kiudulas.

Jis akcentavo, kad išskirtinių dalykų KU tikrai turi. Jo nuomone, tik dėl šio universiteto atsirado elektrinio autobuso projektas, taip pat bus galima pritraukti bioekonomikos ir biotechnologijų projektą.

Tačiau, pasak jo, Klaipėdai nereikia vien tik regioninio universiteto.

"Universitetas negali būti vidutinio lygio, konkuruojantis vidaus rinkoje, jis turi turėti išskirtinių studijų, kompetencijų ir konkuruoti visame Baltijos regione", - įsitikinęs Klaipėdos laisvosios ekonominės zonos valdymo bendrovės generalinis direktorius.

E. Kiudulas priminė, kad Klaipėdos strategijoje iki 2030 metų yra numatyta, jog tuomet mieste vietoje 150 tūkst. gyvens 190 tūkst. gyventojų, o algos padidės dvigubai. Tad esą tokiu atveju ir universitetas bus reikalingas. Tiesa, jis turėtų susigrąžinti ankstesnį studentų skaičių.

"Bet kaip tai padaryti - nežinau. Tačiau manau, kad Klaipėdai reikia tokio universiteto, kuris gebėtų save parduoti", - sakė E. Kiudulas.

Auginti mokslininkus

"Man nepatinka diskusija, kad KU gali tapti tarptautiniu gigantu. Manau, kad jis turi būti savarankiškas universitetas, bet skirtas Klaipėdos regionui", - paprieštaravo Klaipėdos valstybinės jūrų uosto direkcijos (KVJUD) vadovas Arvydas Vaitkus.

Tačiau jis taip pat pritarė, kad universitetas yra susijęs ne vien tik su mokslu, tad linkėjo rasti daugiau verslumo priemonių. Jo nuomone, universitetas galėtų dar labiau įsilieti ir į miesto gyvenimą, pavyzdžiui, būtų galima rengti atvirų paskaitų ciklus miestiečiams. Taip pat esą reikėtų atkreipti dėmesį į žmogiškųjų savybių ugdymą.

"Deja, retas iš Klaipėdos universiteto pas mus atėjęs atlikti praktiką jaunuolis turi tokias svarbias savybes, kaip greitis ir kokybiški sprendimai. Trūksta ir savarankiškumo", - minėjo KVJUD vadovas.

Pasak jo, jūriniame versle labai svarbi mokslininkų pagalba.

"Deja, bet nemažai tyrimų mes dabar užsakome kažkur kitur. Prarandame laiką ir lėšų. Tad svarbu, kad KU augtų jaunoji mokslininkų karta su šiam regionui svarbia specifika ir specializacija", - ko pasigenda, minėjo A. Vaitkus.

KVJUD vadovas neslėpė, kad dabar pritraukia darbuotojus iš kitų universitetų, nes jų Klaipėdoje tiesiog nėra.

"Su būsimais studentais reikia dirbti tada, kai jie apsisprendžia, kokį kelią rinksis, - gimnazijoje. Tikiuosi, kad atsiras universitetinė gimnazija. Žinoma, reikia aiškiai matyti, kokių specialistų reikia rinkoje", - vardijo A. Vaitkus ir žadėjo vasario penkioliktąją laikyti kumščius už KU sėkmę.

"Vakarų eksprese" jau rašėme, kad vasario 15-ąją Klaipėdos universitetas Vyriausybei turi pateikti veiksmų planą, kuriame bus įvardyti regiono savivaldybių ir asocijuotų verslo struktūrų finansiniai bei kiti įsipareigojimai.

Reikia ambicijų

KU Tarybos pirmininko Arnoldo Šileikos nuomone, universitetas negali veikti sėkmingai be verslo.

"Pavyzdžiui, Norvegijoje esantis nacionalinis technologinis universitetas kiekvieną dieną sprendžia verslo problemas ir šių sprendimų pagrindu organizuoja studijas, taigi studentai taip pat įtraukiami į procesą. Manau, kad reikia ir mums imti gerus pavyzdžius ir diegti pas save", - siūlė A. Šileika.

KU Tarybos pirmininkas pabrėžė, kad būtų naivu artimiausiu metu tikėtis didelio proveržio. Esą per 1-3 metus galima nebent stabilizuoti KU situaciją, o vėliau jau galima galvoti apie augimą, ėjimą į priekį.

"Labai svarbi paties universiteto ir jo bendruomenės lyderystė. Jei nerodysite ambicijų, ryžto kautis už universitetą už jo išlikimą, niekas nepadės. Universitetų reforma yra labai geras dalykas, tai geras katalizatorius universitetui padaryti "restartą", - sakė A. Šileika.

Turi priekaištų

Diskusijos dalyviai replikavo, kad Klaipėdos universitetas įdėjo per mažai pastangų. Pastebėta, kad ir patys uostamiesčio moksleiviai kalba, kad dažniau į jų gimnazijas užsuka ir vilioja stoti atstovai iš kituose miestuose esančių universitetų.

Seimo narys Simonas Gentvilas akcentavo, kad be Klaipėdos universiteto uostamiestyje yra daugiau aukštųjų mokyklų, tad teiravosi, ar vyksta diskusija dėl nekonkuravimo tarpusavyje.

"Konkuruoti reikia ne viduje, o su išore", - pabrėžė S. Gentvilas.

KU rektorius Eimutis Juzeliūnas tikino, kad taip viskas ir vyksta. Esą su kolegijomis pasirašytas susitarimas šiuo klausimu.

"Suprantame, kad koleginiame segmente ruošiamų specialistų šiame regione reikia daugiau nei universitetinių", - sakė rektorius.

"Klaipėda jau seniai galėjo tapti lyderiu pasaulyje holistinėje medicinoje. Kodėl snaudžiame?", - replikavo kitas Seimo narys Dainius Kepenis.

Irena Šiaulienė svarstė, kad universitetui labiausiai reikėtų susirūpinti, kaip pritraukti būsimus studentus.

"Reikia nuolatinių žygių į Klaipėdos mokyklas", - ragino nesnausti Seimo narė, nors universiteto atstovai tikino, kad šitaip ir elgiasi.

Klaipėdos universiteto rektorius pristatydamas artimiausius planus minėjo, kad žada perimti Kopgalyje įsikūrusią žuvininkystės laboratoriją ir vystyti akvakultūros segmentą.

"Be to, pritarus aukštojo mokslo reformai, jau vykdoma struktūrinė pertvarka: šiemet turėtų likti trys fakultetai, o Menų akademija iki rugsėjo bus perduota Lietuvos muzikos ir teatro akademijai, taigi naujas priėmimas jau vyks Vilniuje. Numatoma įsteigti ir universitetinę gimnaziją", - pasakojo rektorius.

Pasak jo, Klaipėdos universitetas aktyviai dalyvauja kuriant miesto ekonominio proveržio strategiją, kurios vienas tikslų, kad universitetas taptų tarptautine aukštojo mokslo institucija, pirmaujančia regione jūrinės energetikos, bioekonomikos mokslų srityse.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder