Logopedai: "Kalbėkite su vaikais, o ne su televizoriumi"

Logopedai: "Kalbėkite su vaikais, o ne su televizoriumi"

Daugelio vaikų kalba - labai prasta, pastebi uostamiestyje dirbantys logopedai.

Turima omenyje ne lengvi kalbos sutrikimai, kaip šveplavimas, ar prasta raidės "r" tartis, o kur kas rimtesni kalbos raidos sutrikimai, apimantys vaiko žodyną, gramatinę kalbos sandarą.

Tokie sutrikimai tik dar kartą primena, kad tėvai per mažai bendrauja su savo atžalomis ir per retai skaito jiems knygas, sako logopedai.

Jau praėjo 10 metų, kai visuose Klaipėdos darželiuose buvo įsteigti logopedų etatai. Ta proga praėjusią savaitę Klaipėdoje buvo surengta respublikinė logopedų konferencija. Joje, be kita ko, buvo pasidžiaugta, kad specialistai vaikų kalbos sutrikimais pradeda rūpintis jau nuo mažų dienų, tad daugelis jų į mokyklas ateina be buvusių kalbos defektų, vis dėlto problemų šioje srityje dar esama.

"Tai, kad vaikų kalba specialistai pradeda rūpintis labai anksti - labai gerai, tačiau vienas logopedas nieko negali padaryti, jei namuose tėvai neskiria tokiam vaikui reikiamo dėmesio, neskaito jam pasakų, nebendrauja, nelavina kalbos įgūdžių", - pasakojo Klaipėdos pedagoginės psichologinės tarnybos logopedė Rita Nemčiauskienė.

Ji priminė, kad kalbos raida labai susijusi ir su tolimesniais vaiko pasiekimais mokykloje. Kad vaikas galėtų taisyklingai skaityti ir rašyti, visų pirma jis turi aiškiai kalbėti.

Tai, kad visoje Europoje prastėja vaikų raštingumas, esą byloja ir apie tai, kad tėvai vis mažiau dėmesio skiria vaikų kalbai.

"Pastebimos tendencijos, kai dėl visiškai neaiškios priežasties keturmečiai netaria žodžių, o tik garsus, pavyzdžiui, mū-mū, ga-ga, ir panašiai", - pasakojo logopedė.

Pastebima ir tai, kad kalbos sutrikimai vis sunkėja.

"Tiesiog norisi priminti tėvams, kad nuo jų labai daug kas priklauso. Užuot leidę vaikui valandų valandas sėdėti prie televizoriaus, ar kompiuterio, geriau bendraukite su savo vaiku, kalbėkitės", - ragino rūpintis savo vaikų kalbos įgūdžiais logopedė.

Klaipėdos mokyklose logopedų paslaugos pradėtos teikti jau prieš 51 metus.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder