Mokslo metų pradžia vienoms palangiškių šeimoms – džiaugsmas, kitoms – rūpestėlis

Mokslo metų pradžia vienoms palangiškių šeimoms – džiaugsmas, kitoms – rūpestėlis

Mokslo ir žinių diena šiemet, atrodo, bus neįtikėtinai puiki – vasariški orai neskuba trauktis iš pajūrio. Vaikams ji – didelė šventė, o tėvams pasirengimas šiai dienai kupinas malonių, ir nelabai malonių, rūpesčių rūpestėlių. Mokyklinės prekės – toli gražu nepigios! Kaip mokslo metams ruošėsi palangiškiai? Kiek išleido mokyklinėms prekėms?

„Spaudžiamės“ kiek įmanoma

Keturis vaikus auginanti daugiavaikė mama Toma Mackevičienė teigė, jog apsipirkimas mokslo metams rugpjūtį, kuomet stebimas perdėtas mokslo ir kanceliarinių reikmenų pirkimo bumas, jų nedomina. „Kanceliarijos reikmenų galima įsigyti visus metus, kai kurie būtini jų yra likę iš praėjusių mokslo metų, o daugelį dalykų vaikams ne vėlu parūpinti ir pirmąją rugsėjo savaitę,“ – sakė palangiškė.

Dažniausiai mokyklai ji apsiperkanti dideliuose prekybos centruose, vietose, kur gausus prekių pasirinkimas, kur viską galima gauti po vienu stogu.

„Mūsų šeima nuolat planuoja, seka akcijas, kurių kasmet siūlo didieji prekybos centrai. Dirbant pedagoginį darbą, keturis vaikus užauginti nėra lengva. Kad nereikėtų atsisakyti daugelio dalykų, padeda planavimas,“ – teigė ji.

„Mūsų šeima yra gausi, bet tikrai nesame įpratę skųstis. Nesvarbu, didelės, ar mažos kainos, vaikus išleisti į mokyklą reikia. Be abejo, auginant gausų būrų vaikų, ir dengiant būsto paskolą tenka atsisakyti malonių moteriškų pramogų, kaip antai manikiūro ar pedikiūro, bet aš įpratusi taupyti – tokia jau mano kasdienybė,“ – atviravo moteris.

Vis tik šeima atostogų, kelionių, gero laiko su vaikais neatsisako, tačiau tenka viską planuoti gerokai iš anksto, tik tuomet palankios kainos galima tikėtis.

„Spaudžiamės“, kiek galime, bet nepritekliaus tikrai nejaučiame. Pas siuvėjus užsakyti uniforminius švarkus yra ganėtinai brangu, tad mes greitai augantiems vaikams ieškome pigesnių variantų. Kadangi dukra pakankamai suaugusi – dešimtokė – jai galima parūpinti ir kokybiškesnės medžiagos uniformą, kuri tarnaus ne vienerius metus. Visus pirkinius renkamės atsakingai, laikomės principo įsigyti kokybiškesnį daiktą, kuris tarnauja ilgiau. Nors pradžioje sumokėti gerokai brangesnę kainą už kuprinę ar batus yra sunku, bet laiko eigoje tai atsiperka. Štai, kad ir vaikų kuprinė, kuri kainavo apie 100 Eur. puikiai tarnauja kelerius metus“, – pasakojo daugiavaikė mama.

Vaikai – asmenybės

„Visi mūsų vaikai yra asmenybės. Skiriasi jų amžius, figūros ir skoniai, tad garderobą tenka supirkti kiekvienam atskirai, labai retai kuomet perduodami vyresnių vaikų rūbai jaunesniems. Berniukai nėra labai išrankūs, supranta, kad kartais reikia susilaikyti nuo beprasmių pramogų. Jie mažai dėmesio kreipia į savo išvaizdą, o štai mergaitės – visada nori atrodyti stilingai, jos gerokai reiklesnės. Mano galva, supirkti kanceliarines prekes vienam vaikui galima už 50 eurų. Mūsų šeimai prireiks apie 200 eurų viskam. Tačiau į šią kainą neįeina apranga ir pratybų sąsiuviniai, vadovėliai. Tam reikia skirti papildomų lėšų. Kadangi vaikai nuolat sportuoja, tad sportinė apranga jau yra parūpinta kiekvienam. Labai daug lėšų pareikalauja pratybų dalykų pirkimas. Jų kaina svyruoja nuo 8 iki 19 Eurų. Tai gerokai pakrato mūsų šeimos kišenes. Išleidus solidžią sumą vaikų pratybų sąsiuviniams, apmaudu pagalvojus, kad mokytoja jas neretai patikrina vos du tris kartus į metus, lieka neužpildytų tuščių lapų arba juose dar – gausybė klaidų. Bet kai dirbi pedagoginį darbą, supranti ir kitą pusę, nes žvelgi į dalykus ne tik mamos, bet ir mokytojos akimis, todėl stengiuosi daugeliu klausimų patylėti, nereikšti savo nuomonės,“ – atviravo T. Mackevičienė.

Ji džiaugėsi, kad Palangos sporto centre yra gausu nemokamų sportinių veiklų, būrelių vaikams. Tai tikrai sutaupo nemažai pinigėlių.

„Vaikai gali lankyti badmintoną, lengvąją atletiką. Tėvų naštą labai palengvina neformaliojo vaiko švietimo programos, kurios dalinai finansuojamos. Į mokamus būrelius visus keturis vaikus išleisti nepajėgčiau. Štai, kad ir pramoginiai šokiai – mūsų šeimai jie per brangūs, ne pagal kišenę. Labai džiaugiuosi, kad vaikai supranta, kas yra taupymas, patys taupo jodinėjimo būreliams. Gimtadieniams neperka sau dovanų, o gautus pinigėlius leidžia jojimo pamokoms“, – pasakojo daugiavaikė mama.

Vengia prekybinio vajaus

Palangiškė Adelina Sabaliauskaitė pastebėjo „Palangos tiltui“, kad rugpjūtį, kuomet visi masiškai perka mokslo reikmenis, mokyklinių reikmenų kainos yra labai didelės, o ypač Palangoje.

„Mes neretai vykstame apsipirkti į Klaipėdą, Kretingą. Pastebiu tendenciją, kad kasmet viskas brangsta, o mokyklos reikmenys ypač daug kainuoja. Kaip ir daugelis žmonių, stengiamės mokslo metams pasiruošti iš anksto, kad nebūtume „įsiurbti“ į kasmetinį prekybinį vajų. Sąsiuvinių, tušinukų ieškome ištisus metus, domimės akcijomis, išpardavimais. Labai daug pinigų prireikia pratyboms. Štai pernai tam paklojome 89 eurus. Uniforminis švarkas kainavo apie 70 eurų, bet jis dar bus tinkamas ir šiems metams,“ - samprotavo palangiškė.

Anot jos, išleisti vaiką į mokyklą toli gražu nereiškia, kad pieštukų supirkai ir viskas. Juk dabar mokiniams reikalingas kompiuteris, braižybos reikmenys, yra begalė mokamų kompiuterinių programėlių.

„Kadangi sūnus jau yra abiturientas, manau, kad reikės naudotis ir korepetitorių paslaugomis, kurių valanda kainuoja apie eurų. Ruošiantis egzaminams, į savaitę reikia 3 ar 4 korepetitoriaus valandų. Sūnus – gimnazistas, nori būti stilingas, tad kuprinę, daugelį drabužių tenka keisti kasmet. Laimei visi mano vaikai darbštūs, o vasarą Palangoje yra daug galimybių užsidirbti,“ – sakė A. Sabaliauskaitė. „Prekyba ledais, prie dviračių nuomos ar kiti vasaros darbai labai prisideda prie šeimos biudžeto sutaupymo.“

Anot jos, valstybės skiriami 50 eurų vaiko pinigams yra lyg lašas jūroje.

„Įsivaizduokite, abiturientas – reikalingi suaugusio žmogaus batai, striukės, marškiniai, dvejos sportinės aprangos. Šiemet mano sūnui ypatingi metai – egzaminų jaudulys, išleistuvės. Jau dabar planuoja jaunimas vakarėlį, tad teks pradėti taupyti ir tam. Manau, kad ir patys norėsime dalyvauti išleistuvių šventėje. Manau, kad tam reikės apie 250 eurų nuo vieno žmogaus, o ką jau kalbėti apie šventinius apdarus ir jų kainas“, – atviravo palangiškė.

Apie kainas negalvoja

Prieš devynerius metus iš Vilniaus į Palangą atsikėlusi Jolitos ir Martyno Rimavičių šeima, džiaugiasi palankia vaikams auginti atmosfera, nuolat gražėjančiu kurortu ir gera verslo aplinka.

„Vos atvykę į Palangą pajutome, kad tai yra augantis, nebijantis iššūkių, atviras naujovėms miestas. Supratome, kad čia yra būtent ta vieta, kurioje gali jaukiai, komfortiškai gyventi šeimos, ypač tos, kurios augina vaikus, kuria verslus, dirba ir siekia savo tikslų,“ – „Palangos tiltui“ sakė ponia Jolita.

„Į Palangą gyventi atvykome dviese. Dabar jau esame keturiese. Į pasaulį atkeliavo du mūsų vaikai : dukra Olivija ir sūnus Haroldas. Džiaugiuosi, kad šiame mieste yra gausu labai įdomių būrelių vaikams, labai verta dėmesio muzikos mokykla. Man, dviejų vaikų mamai, nuvežti vaikus į būrelius negaištant laiko gatvės kamščiuose yra didelė prabanga. Vaikams labai patinka žirgynas, kuris yra labai patogioje vietoje – tarp Klaipėdos ir Palangos. Į jį nuvažiuojame vos per 15 minučių, kas gyvenant Vilniuje buvo beveik neįmanoma,“ – pasakojo Jolita.

„Vaiko mokyklinių pirkinių krepšelis, jo parūpinimas mums didžiulių rūpesčių nekelia, galime sau leisti neskaičiuoti kiekvieno cento. Rugsėjo pirmoji mūsų šeimai – labai atsakingas momentas, kadangi dukrelė šiemet taps pirmoke. Praėjusiais metais ji mokėsi privačioje Karalienės Mortos mokykloje Klaipėdoje, o šiemet žengs į Vlado Jurgučio pagrindinę mokyklą Palangoje,“ – pasakojo mama.

„Iki mokyklos mums – vos trys minutės kelio. Labai nudžiugino žinia, kad dalis kūno kultūros pamokų vyks Palangos baseine, tad su nekantrumu laukiame mokslo metų pradžios šventės. Kartu su dukra atsakingai rinkomės drabužėlius, ieškojome tinkančių spalvų derinių. Labai sužavėjo mokyklos emblema. Įsigijome du uniformų komplektus už 130 eurų. Apie tai, kas brangu, ar nebrangu, negalvojame. Mokykla davė sąrašą reikalingų mokykloje prekių – jau esame viską įsigiję,“ – atviravo J. Rimavičienė.

Džiaugtis gyvenimu – be pinigų

„Kiek kainuoja vaiką išleisti į mokyklą, pasakysiu atvirai – net nežinau. Sūnus yra savarankiškas, kaip ir daugelis palangiškių vasarą dirba, tad mokslo reikmenis, drabužius pats už savo pinigus įsigyja. Žinau, kad šiemet ketino pirkti naują kuprinę,“- „Palangos tiltui“ sakė Nerijus Stasiulis, žinomas kurorto renginių organizatorius „Naujuosius mokslo metus pasitinkame su džiaugsmu, nes Palanga yra gana patogi vieta. Geras susisiekimas, dirba gausus būrys kvalifikuotų, stiprių specialistų. Sūnus mokslus pirmiausia „krimto“ Palangos Baltijos pagrindinėje mokykloje, o nuo 9 klasės jis – gimnazistas. Stengiuosi ugdyti savarankišką asmenybę, tad jo pasirinkimų niekaip nevaržau. Manau, kad svarbiausia palaikyti ryšį su vaiku, tėvų dėmesys yra ne kiekybėje, o kokybėje. Visada sakiau, kad tik pats žmogus yra savo likimo kalvis, tad būreliais, užimtumu ir laisvalaikiu sūnus rūpinasi pats. Noriu, kad jis išmoktų džiaugtis gyvenimu, kurį pats susikūrė,“ – sakė Nerijus Stasiulis.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder