Mokyklų specialistai apmokyti, kaip gerinti paauglių socialinius įgūdžius

Mokyklų specialistai apmokyti, kaip gerinti paauglių socialinius įgūdžius

Jau nuo ateinančio rudens beveik 500 pirmųjų paauglių Lietuvos mokyklose bus ugdomi pagal specialią ugdymo programą, skirtą plėtoti paauglių socialinius įgūdžius, stiprinti tarpusavio bendravimo kokybę bei kelti jų sąmoningumą. Paauglius pagal naują programą „Tiltai” ugdys specialiai apmokyti mokyklų ir gimnazijų psichologai bei pedagogai, dalyvaujantys visuomeninės organizacijos (VO) „Gelbėkit vaikus” iniciatyva vykdomame projekte „Mokykla tėvams ir auklėtojams”. Klaipėdos apskrityje prie projekto prisijungė Šilutės Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos specialistai, kurie mokymų metu gautas profesionalias žinias paauglių ugdyme galės taikyti ir ateityje. Projekte dalyvauja Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus, Utenos, Marijampolės, Tauragės, Telšių apskričių mokyklos ir gimnazijos.

„Socialinis ugdymas mokyklose kol kas nėra prioritetinė sritis moksleivių ugdyme, todėl ir rezultatai nėra tenkinantys. Už tai, kad paauglių mąstysena ir elgesys būtų nukreipti teisinga likme, o jų motyvacija mokytis ir siekti didelių tikslų gyvenime būtų pakankamai dideli, atsakingi suaugusieji, kurie turi įtakos jų asmenybiniame ugdyme. Taigi šiame projekto įgyvendinimo etape specialistai mokyklose pasirinkti kaip svarbi suaugusiųjų grupė, kurie, apmokyti, kaip ugdyti paauglius, galės tą daryti daug efektyviau”, - sakė VO “Gelbėkit vaikus” generalinė direktorė Rasa Dičpetrienė.

Projekte dalyvavo 30 specialistų iš 19-os šalies mokyklų. Specialių mokymų metu jiems suteiktos žinios ir metodikos, kaip efektyviai ugdyti paauglių socialinius įgūdžius. Pasitelkdami įgytas žinias, jie jau nuo rudens imsis ugdyti paauglius pagal specialiai paruoštą ugdymo programą „Tiltai”. Šios programa siekiama stiprinti psichologinį jaunuolių atsparumą ir diegti pozityvias bendravimo vertybes bei nuostatas. Programa sudaryta taip, kad būtų atskleidžiamas paauglio asmenybės potencialas ir augimas, ugdomi konkretūs socialiniai įgūdžiai, formuojamos asmenybės, kitų žmonių, sveikatos ir gyvybės vertingumo nuostatos.

Mokymosi procesas suskirstytas į etapus – simbolinius tiltus – kuriuos paaugliai mokydamiesi pereis padedami specialiai apmokytų specialistų. Pirmasis tiltas, vadinamas „Tyrinėtojų”, skirtas įsigilinti į savo asmenybę ir jausminį pasaulį. Antrasis yra „Gelbėtojų” tiltas, kuris „gelbėja” nuo netinkamo elgesio: agresijos, mažos motyvacijos mokytis ir įveikti stresą, svaigalų ir narkotikų vartojimo. Trečiasis tiltas yra „Diplomatinis”, kuris moko kontruktyvaus bendravimo, konfliktų sprendimo, aktyvaus klausymosi įgūdžių. „Išminčių tilte” mokomasis spręsti problemas ir priimti sprendimus, ir, galiausiai, „Svajotojų” tilte susitelkiama į norus ir svajones, gyvenimo tikslus, numatomi žingsniai jiems pasiekti.

„Ši programa sudaryta taip, kad keltų paauglių asmenines, socialines ir komunikacijos kompetencijas. Apmokyti specialistai padės paaugliams labiau pasitikėti savimi, greičiau save pažinti, prisiimti atsakomybę. Taip pat svarbu, kad paaugliai greičiau mokytųsi bendravimo įgūdžių: konfliktų sprendimo, aktyvaus klausymosi, neverbalinio bendravimo, diplomatijos ir kitokių. Galiausiai, mokymosi metu jie turės galimybę atrasti veiklų, kuriose galėtų pasireikšti, pradės formuluoti savo gyvenimo tikslus”, - sakė R. Dičpetrienė.

Projektas „Mokykla tėvams ir auklėtojams” įgyvendinamas pagal Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2010 m. lapkričio 5 d. įsakymą Nr. V-1966 „Dėl finansavimo skyrimo pagal 2007–2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 2 prioriteto „Mokymasis visą gyvenimą“ VP1-2.2-ŠMM-05-K priemonę „Kalbų mokymo, verslumo ugdymo ir inovatyvių švietimo metodų kūrimas ir diegimas“. Projektui skirtos ES fondų lėšos ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšos, finansavimo ir administravimo tvarka bei sąlygos. Projektas vykdomas 2010-2014 m.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder