"Vasaros atostogos - ideali savarankiškumo mokykla, - sako italų psichologės Kjara Ferarijo (Chiara Ferrario) ir Nikolė Bjanki (Nicole Bianchi), - tačiau vaiko raidos procesas nėra linijinis: jis žengia žingsnį pirmyn ir vėl atgal."
Vaikas reikalauja daugiau laisvės, jis nori lankyti jojimo ar plaukiojimo banglentėmis klubą, išvažiuoti į kelių savaičių vasaros stovyklą, nueiti į paplūdimio vakarėlį ir t. t., tačiau tėvams dažnai sunku nuspręsti, kaip elgtis, ar atžala tam subrendusi. Psichologės K. Ferarijo ir N. Bjanki pataria atsižvelgti į amžių ir nepamiršti, jog augti reiškia palaipsniui atsiskirti.
Pasak specialisčių, 6-10 metų vaikui turėtų būti suteikta galimybė leisti dieną sporto klube (jojimo ar banglenčių), kurio instruktoriai turi reikiamą sertifikatą. "Jeigu jums neramu - paprašykite jį pateikti, - sako psichologės, - ir atminkite, jog sportas yra geriausias būdas išmokti numatyti pavojų ir su juo susidoroti."
O jeigu 14-metis prašosi į gimtadienio vakarėlį pas draugą, kurio jūs nepažįstate? Ką daryti?
"Sprendimas neišleisti į neištirtą zoną jūsų vaikui gali reikšti, kad juo nepasitikite. Ateis laikas, kai uždrausti taps nebeįmanoma, todėl su vaiku verčiau tarkitės ir mokykite jį visada susitarimo laikytis. Taisyklės, kurios yra gerbiamos, - geriausia saugumo garantija visiems", - sako psichologės.
Didžiausia tėvų baimė - tai bloga kompanija, todėl vertėtų ne drausti eiti pas jums nepažįstamą draugą, o susipažinti su draugu ir su draugo tėvais.
Kad ir kaip stengtumėtės, visko nenumatysite ir visiems pavojams už akių neužbėgsite. Esminis auklėjimo principas svyruoja tarp paauglio noro rizikuoti ir jo gebėjimo protingai elgtis susidūrus su rizika. Alkoholis, seksas ir kitos blogybės, - su šiomis rizikomis jis vienaip ar kitaip gali susidurti, kad ir kaip dorai jį išauklėjote.
Jeigu, auklėdami atžalas, skyrėte daug dėmesio geriems santykiams, grįstiems pasitikėjimu, frazė "Mes tavimi pasitikime, žinome, jog neperžengsi ribų" - efektyviausia prevencinė priemonė, o ribas kiekviena šeima nusistato savas. Jeigu vaikas jas peržengia (pvz., pavėlavo grįžti namo), jis turi pajusti pasekmes: skirkite iš anksto sutartą nuobaudą.
Rašyti komentarą