10 milijardierių, kurie nebaigė mokyklos

10 milijardierių, kurie nebaigė mokyklos

Bilas Geitsas (Bill Gates), Stivas Džobsas (Steve Jobs), Markas Cukerbergas (Mark Zuckerberg) - visi jie metė prestižinius universitetus dėl verslo. Tačiau tarp dabartinių turtuolių daugybė tokių, kurie nebaigė net vidurinės mokyklos. Vienus iš jų dar paauglystėje užvaldė troškimas dirbti, kiti buvo priversti tai daryti, kad išmaitintų šeimą.

Šiaip ar taip, diplomo neturėjimas nesutrukdė šiems vyrams pasiekti sėkmės. Tai įrodo "Forbes" surinkti duomenys...

1. Amansijus Ortega

Kompanijos "Inditex" įkūrėjas Amansijus Ortega (Amancio Ortega) turi sukaupęs 57 mlrd. dolerių turtą ir užima trečiąją vietą "Forbes" turtuolių sąraše. Ispanų verslininko turtas vien 2013 m. ūgtelėjo 19,5 mlrd.

Markių "Zara", "Massimo Dutti", "Oysho" savininkas mokyklą metė būdamas 13 metų. Jo tėvas dirbo geležinkeliuose, motina buvo tarnaitė, tad pinigų šeimoje katastrofiškai trūko.

Iš pradžių Ortega dirbo siuvėjo pasiuntinuku, paskui įsidarbino galanterijos parduotuvėje "La Maja". Palaipsniui pažindamas madą, jis suprato, kad prabangių drabužių rinka pernelyg maža, ir paprastam vaikinui iš lūšnynų vargu ar pavyks joje tapti stambiu lošėju.

Būsimasis milijardierius nutarė imtis to, kas visiems prieinama. Jis prisipirko nebrangių audinių ir siuvo drabužius, kuriuos galėjo įsigyti kone bet kas. Verslumo gyslelė bei darbštumas pasirodė esantys svarbesni už išsilavinimą: 1975 m. Ortega su žmona atidarė pirmąją "Zara" parduotuvę ir nuo tol jų pajamos ėmė sparčiai augti.

2. Li Ka Šingas

Kompanijos "Cheung Kong Group" vadovas Li Ka Šingas (Li Ka Shing) užgyveno 31 mlrd. dol. vertės turtą. Jis užima aštuntąją vietą "Forbes" turtuolių sąraše.

Vienas turtingiausių Azijos žmonių gimė vos galą su galu suduriančioje mokytojų šeimoje. Kai Li buvo 14 metų, jo tėvas mirė nuo džiovos, tad berniukui teko mesti mokyklą ir eiti dirbti. Iš pradžių jis pardavinėjo laikrodžių dirželius, paskui įsidarbino fabrike, gaminančiame plastmasines gėles.

Li Ka Šingas dirbo po 16 val. per dieną. Per septynerius metus jis sukaupė nedidelį pradinį kapitalą. Pinigų užteko plastiko gamyklėlei įkurti. Tačiau geros pajamos Ka Šingui ėmė plaukti ne iš čia.

Jis ėmė supirkinėti nekilnojamąjį turtą Honkonge, kuris atpigo dėl nestabilios politinės padėties, ir veikiai pateko į kinų verslininkų sluoksnius.

Šiandien Li įsteigtas labdaros fondas aukoja milijonus dolerių mokslo įstaigoms, nors pats verslininkas sugebėjo tapti milijardieriumi ir be išsilavinimo.

3. Fransua Pino

Kompanijai "Kering" vadovaujantis Fransua Pino (Francois Pinault) gali džiaugtis 15 mlrd. dol. vertės turtais. Jo vieta "Forbes" sąraše - 53-ioji.

Kartą F. Pino prisipažino, kad vienintelis jo liudijimas apie išsilavinimą - vairuotojo teisės. Prancūzų milijardierius metė mokyklą būdamas 16 metų ir daugiau prie knygų negrįžo.

F. Pino tėvas, prekiautojas mediena, buvo pasiryžęs išsiskirti su paskutiniu franku, kad tik sūnus įgytų diplomą. Tačiau Fransua šios aukos neįvertino. Jam nelabai patiko mokytis, be to, jis patyrė bendraamžių patyčias dėl savo žemos kilmės.

Jau paauglystėje F. Pino buvo tikras, kad jokia mokykla jam neišugdys verslumo dvasios. Laikydamasis savo principų šis žmogus tapo vienu įtakingiausių žmonių Prancūzijoje.

4. Ričardas Brensonas

Kompanijos "Virgin Group" įkūrėjas Ričardas Brensonas (Richard Branson) valdo 4,6 mlrd. dol. vertės turtą ir užima 272 vietą pasaulio turtuolių sąraše.

Iš mokyklos jis buvo išmestas sulaukęs 16 metų - dėl prasto mokymosi. Blogus pažymius Brensonas teisina ne tinginyste, o disleksija, tačiau pastangų pasilikti mokykloje jis tikrai nedėjo.

Mokyklos direktorius, palydėdamas Brensoną pro duris, pasakė: "Tu arba pateksi į kalėjimą, arba praturtėsi."

Tuo metu vaikinas jau turėjo šiek tiek verslavimo patirties: augino kalėdines eglutes ir veisė banguotąsias papūgėles. Kol klasės draugai dūmojo palinkę ties vadovėliais, Ričardas įgyvendino savo pirmąjį didelį projektą - leido jaunimo žurnalą "Student".

5. Džo Liuisas

"Tavistock Group" įkūrėjas britas Džo Liuisas (Joe Lewis), valdantis 4,2 mlrd. dol. turtą, "Forbes" sąraše užima 308 vietą.

Džo užaugo rytiniame Londone, bute virš triukšmingos aludės. Jo tėvas turėjo nedidelę maitinimo įmonę, ir kai sūnui suėjo 15 metų, nutarė įtraukti jį į verslą. Taigi Džo metė vadovėlius į šoną ir užsijuosė padavėjo prijuostę. Galiausiai įmonę perėmė į savo rankas, pardavė šeimos verslą ir perėjo prie valiutos operacijų bei investavimo.

Šiandien Liuisas turi akcijų daugiau nei 150 kompanijų, yra 135 restoranų šeimininkas ir futbolo klubo "Tottenham Hotspur" savininkas. Nors nėra išsilavinęs, garsėja puikiu išmanymu apie meną.

6. Kirkas Kerkorianas

Mokyklos nebaigė ir kompanijos "Tracinda Corporation" prezidentas Kirkas Kerkorianas (Kirk Kerkorian), kurio turtas šiandien siekia 3,3 mlrd. dol. Jo vieta "Forbes" turtuolių sąraše - 412.

Armėnų kilmės amerikietis mokslus metė septintoje klasėje. Vyresniojo brolio skatinamas jis užsiėmė boksu ir svajojo apie sportininko karjerą, tačiau Antrojo pasaulinio karo išvakarėse jį paviliojo aviacija ir Karališkosios oro pajėgos.

Būsimasis milijardierius tuomet išsipirko nedideles avialinijas ir visa galva pasinėrė į verslą. Dabar K. Kerkorianui 96 metai, jis tituluojamas Las Vegaso karaliumi ir vis dar domisi boksu - kaip žiūrovas.

7. Deividas Merdokas

"Dole Food Company" galva Deividas Merdokas (David Murdock), valdantis 2,4 mlrd. dol. vertės turtą ir užimantis 613 vietą "Forbes" sąraše, mokyklą metė devintoje klasėje.

Nors dabar D. Merdokas vadovauja stambiausiai pasaulyje vaisių ir daržovių kompanijai, jo pirmasis darbas nebuvo susijęs su maitinimo sfera. Deividas pradėjo nuo degalinės tarnautojo, o 1943 m. užsirašė į JAV kariuomenę.

Kai po karo nutarė įsikurti Detroite, būsimasis milijardierius neturėjo nei stogo virš galvos, nei cento kišenėje.

Deividas galėjo sulaukti liūdno galo, jei ne vienas gerasis samarietis, pagailėjęs kareivio ir davęs jam šiek tiek pinigų. Merdokas nusipirko nedidelę užkandinę ir po 10 mėnesių ją pardavė brangiau. Pamažu jis tapo prekiautoju nekilnojamuoju turtu, o matematikos išmoko skaičiuodamas sparčiai augantį pelną...

8. Karlas Lindneris

"American Financial Group" įkūrėjo, "United Dairy Farmers" vadovo Karlo Lindnerio (Carl Lindner, mirė 2011 m. sulaukęs 92 metų) turtą 2006 m. "Forbes" įvertino 2,3 mlrd.; tuomet jis užėmė 133 vietą sudarytame turtingiausiųjų sąraše.

Karlo vaikystė sutapo su Didžiosios depresijos įkarščiu. Jo tėvai turėjo nedidelį pieno ūkį ir galėjo išmaitinti vaikus, tačiau jiems reikėjo pagalbos. Keturiolikmetis berniukas metė mokyklą, kad galėtų vežioti cisternas su pienu.

1940 m., kai JAV beveik išsikapstė iš ekonominės krizės, Lindneris kartu su dviem broliais ir seserimi paėmė 1200 dol. paskolą ir atidarė mažytę naminių ledų parduotuvėlę. Kukli pradžia išaugo į "United Dairy Farmers" tinklą; šiandien jau galime suskaičiuoti apie 200 parduotuvių visoje šalyje. Ir nors didžiąją savo turto dalį Lindneris sukaupė investuodamas, postūmis jo karjerai buvo būtent šeimos verslas.

9. Achmetas Nazifas Zorlu

Holdingo kompanijos "Zorlu" savininkas turkas Achmetas Nazifas Zorlu (Ahmet Nazif Zorlu) valdo 1,4 mlrd. turtą, jo vieta tarp pasaulio turtingiausiųjų - 1031.

Zorlu išėjo iš mokyklos 15 metų, kai brolis jam pasiūlė užsiimti pelningesniais reikalais. Jiedu nusprendė išbandyti tekstilės verslą ir atidarė nedidelę gamyklą Denizlio mieste.

Po keleto metų broliai išsikraustė į Stambulą. 10 dešimtmečio pradžioje kompanija, vadovaujama Nazifo Zorlu, tapo vienu didžiausių žaidėjų poliesterio pluoštų gamybos rinkoje.

Šiandien tekstilės magnatas stato vėjo jėgaines Palestinoje, keliauja asmeniniu lėktuvu ir nė kiek nesisieloja dėl savo neišsimokslinimo.

10. Džeimsas Klarkas

Korporacijos "Netscape Communications" įkūrėjas Džeimsas Klarkas (James Clark), kurio turtas vertinamas 1,1 mlrd. dol., užima 1268 vietą "Forbes" sąraše.

Džeimsas augo nedarnioje šeimoje, jo tėvai tai išsiskirdavo, tai vėl susieidavo, tad vaikai buvo palikti savo nuožiūrai. Nusimokiusį Džeimsą išmetė pati mokykla, tačiau, kitaip nei daugelis jos nebaigusių turtuolių, Klarkas su tuo nesusitaikė.

Įstojęs tarnauti į laivyną, jis pastebėjo atsidūręs tarp žmonių, kurie būdami 25 metų nežino, kiek bus dukart du. Jaunuolis užsirašė į vakarinius kursus privačiame Tuleino universitete, o vėliau sugebėjo įstoti į Naujojo Orleano universitetą. Nors Džeimsas neturėjo vidurinės mokyklos baigimo atestato, universiteto vadovybė, atsižvelgusi į jo gabumus, formalumų nepaisė ir mokytis priėmė.

Vėliau Klarkas gavo mokslo laipsnį ir tapo Silicio slėnio legenda.

Šaltinis: "Forbes"

Parengė Aras MASIULIS

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder