25 įdomūs faktai apie garsiąją Didžiosios Britanijos monarchę
25 įdomūs faktai apie garsiąją Didžiosios Britanijos monarchę

Ar žinojote, kad karalienė Elžbieta II savo gimtadienį švenčia du kartus per metus? O kad vairuoti išmoko tik įstojusi į kariuomenę? Pateikiami, ko gero, jums dar negirdėti faktai apie vienos populiariausių šio amžiaus monarchių gyvenimą.

1. Karalienė Elžbieta II gimė 1926 metų balandžio 21-ąją Londone, Brutono g.17. Vos po kelių savaičių, gegužės 29-ąją, buvo pakrikštyta privačioje Bakingamo rūmų koplytėlėje.

2. Ji yra keturiasdešimtoji monarchė nuo Viljamo Užkariautojo laikų, kai jis gavo Anglijos karūną.

3. Karalienė Elžbieta II savo gimtadienį švenčia du kartus per metus: pirmąjį - balandžio 29-ąją, o kitą, tradiciškai paveldėtą iš karališkosios šeimos Valdovo gimimo dieną, švenčiamą viešai, - kurį nors birželio šeštadienį, esant labai geram orui.

4. 1952 metų vasario 6-ąją tada dar princesė Elžbieta su oficialiu vizitu lankėsi Kenijoje, kai sulaukė žinios apie savo tėvo karaliaus Jurgio VI mirtį, kuri reiškė, kad ji tampa karaliene. Po metų, 1953 metų birželio 2-ąją, Vestminsterio vienuolyne vyko jos karūnavimas. Tai buvo pirmosios per televiziją transliuotos karūnavimo iškilmės.

5. Per jos karaliavimo laikotarpį karališkuosiuose sodo vakarėliuose Bakingamo ar Holirudo rūmuose apsilankė daugiau kaip milijonas žmonių.

6. Jos Didenybė yra laikoma viena iš darbščiausių karališkųjų šeimos narių, kasmet ji atlieka šimtus įsipareigojimų ir yra daugiau nei 620 labdaros organizacijų globėja.

7. 1947 metų lapkritį ji ištekėjo už Edinburgo kunigaikščio. Tuoktuvių iškilmės vyko Vestminsterio vienuolyne, kuriame 2011 metais su Kembridžo kunigaikštyte tuokėsi ir jos vaikaitis princas Viljamas (William). Karališkoji pora susilaukė keturių vaikų: princo Čarlzo (Charles), princesės Anos (Anne), princo Endriu (Andrew) ir princo Edvardo (Edward).

8. Karalienės vestuvinę suknelę sukūrė seras Normanas Hartnellas (Norman Hartnell). Ji buvo išausta iš dramblio kaulo spalvos šilko ir siuvinėta 10 tūkst. perlų.

9. 1960 metais gimus princui Endriu, Jos Didenybė tapo pirmąją viešpataujančia vaikų turinčia valdove nuo tų laikų, kai 1857 metais karalienė Viktorija susilaukė princesės Beatričės (Beatrice).

10. Karalienė ir princas Filipas (Philip) per 1970 metais surengtą vizitą Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje pirmąkart dalyvavo „Karališkajame pasivaikščiojime“. Monarchė taip pat nusprendė įvesti tokią karališkąją tradiciją.

11. 1974 metais karalienė turėjo nutraukti vizitą Australijoje ir Indonezijoje dėl netikėtai paskelbtų pirmalaikių rinkimų.

12. 1986 metais karalienė tapo pirmąja Britanijos monarche, aplankiusia Kiniją.

13. Būdama viena iš naudojimosi naujosiomis technologijomis lyderių, karalienė savo pirmąjį elektroninį laišką išsiuntė iš armijos bazės 1976 metais.

14. Karališkosios šeimos galva žiūrėjo daugelį britams puikiai žinomų muilo operų, tarp jų tokius populiarius serialus kaip „Coronation Street“ (Karūnavimo gatvė), „EastEnders“ ir „Emmerdale“.

15. 2002 metais Jos Didenybė šventė auksinį karaliavimo jubiliejų, o 2012 metais – šešių dešimčių, arba deimantinį, jubiliejų, lankydama miestus ir miestelius Jungtinėje Karalystėje.

16. Elžbieta II neturėjo būti karaliene, nes ir jos tėvas nebuvo karalius. Karaliumi jis tapo tada, kai karalius Edvardas VIII atsisakė savo sosto, o ji savo ruožtu tapo pirmąja eilėje į sostą.

17. Ji tapo pirmuoju karališkosios šeimos nariu, įrašų pramonės apdovanotu auksiniu disku, kai buvo parduota 100 tūkst. kompaktinio disko apie rūmuose vykusį vakarėlį kopijų.

18. Karalienė buvo tarp pirmųjų, pasveikinusių astronautus, 1969 metais nusileidusius Mėnulyje: „Britanijos žmonių vardu aš sveikinu jus už įgūdžius ir drąsą, kurie leido atskraidinti žmogų į Mėnulį. Tegul šis žingsnis prisidės prie žmonijos gerovės“.

19. Oficialus karalienės „Facebook“ puslapis „Britanijos monarchija“ turi daugiau kaip milijoną gerbėjų.

20. Jos Didenybės visas titulas: „Jos Didenybė karalienė Elžbieta II, Dievo valia, Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Jungtinės Karalystės ir jos kitų karalysčių ir teritorijų karalienė, Sandraugos šalių galva, tikėjimo sergėtoja“.

21. Iki šiol karalienės žinioje yra eršketų, banginių ir delfinų ištekliai vandenyse aplink Jungtinę Karalystę.

22. Antrojo pasaulinio karo metais dar būdama princesė monarchė vaidino daugelyje pantomimos spektaklių. Vienas iš vaidmenų – Princas Florizelis „Pelenėje“ (1941 m.).

23. Monarchė paprastai savo tikrąją gimimo dieną švenčia privačiai, tačiau vidurdienį ji pasveikinama ir viešais ginklų saliutais – 41 ginklo pasveikinimas nuaidi Haidparke, 21 – Didžiajame Vindzoro parke, 62 – Londono Bokšte.

24. Karalienė Elžbieta II yra be galo įsimylėjusi korgių veislės šunis, jų turėjo daugiau kaip 30. Pirmąją korgių veislės kalytę ji gavo per 18-ąjį gimtadienį 1944 metais, ją pavadino Siuzan.

25. Monarchė vairuoti išmoko 1945 metais, kai įstojo į kariuomenę.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder