Būdamas 16-kos Edvinas sukūrė verslą: kaip būti šių dienų herojumi?

Būdamas 16-kos Edvinas sukūrė verslą: kaip būti šių dienų herojumi?

Išleisti sėkmingą žurnalą – nemenkas iššūkis, juolab būnant vos šešiolikos metų. Tačiau šiuo metu vienuoliktoje klasėje besimokančiam Edvinui Vitui ši užduotis ne tik pavyko, bet ir atvėrė daugiau naujų galimybių. Utenoje gyvenantis moksleivis ne tik gali vadinti save žurnalo redaktoriumi, bet ir fotografu, vlogeriu bei aktyviu socialinių tinklų veikėju. Kaip būti šių dienų herojumi?

Šiandien uteniškio Edvino kasdienybė nuo bendraamžių skiriasi tikrai nemenkai. Jaunuolis po pamokų skuba ne į būrelius, o į verslo susitikimus, bendrauja su žiniasklaida ir yra kviečiamas kalbėti įvairiuose renginiuose. Atrodo, kaip išskirtinis sėkmės atvejis? Ne, kad pasiektų tikslą – sukurti savo popierinį žurnalą „Individai“, vaikinas sunkiai dirbo.

„Nėra tokio dalyko kaip sėkmė, yra tik didelis įdirbis ir patirtis. Pastarųjų man dar trūksta, bet tikiu, kad su laiku jų turėsiu pakankamai. Žurnalas buvo mano pasispardymas prieš startą, tai be galo sunkiai įgyvendinamas dalykas, kurį kūrėme kelis mėnesius. Tačiau tai buvo tik pradžia, dabar mano tikslai kur kas didesni“, – pasakoja Edvinas.

Neseniai savo sėkmės istorija „Samsung“ skaitmeninių įgūdžių lavinimo programos „Skaitmeninis moksleivio IQ“ renginyje su bendraamžiais pasidalinęs Edvinas pasakoja, kad idėja sukurti žurnalą gimė tiesiog nerandant sau patinkančio leidinio. Tačiau įgyvendinti tokį užmojį reikia ne tik noro, bet ir patirties bei įgūdžių. Jaunuolis prisipažįsta, kad jau nuo vaikystės buvo verslus – Kaziuko mugėje pardavinėdavo savo gamintus daiktus, vėliau prisijungė prie Lietuvos moksleivių sąjungos, kur išsiugdė atsakomybės, išmoko bendrauti su žmonėmis ir generuoti idėjas.

Edvinas džiaugiasi, kad žurnalo kūrimo procese dirbo su profesionalia komanda, kuri jį gelbėjo tam tikrose srityse, kurias vaikinas išmano mažiau. Dabar jis kiekvienam patartų naudotis visomis galimybėmis, kaupti savo žinių bagažą, ir atkreiptų dėmesį į šiandien ypač svarbius skaitmeninius įgūdžius.

„Kurdamas žurnalą pats fotografavau, ėmiau interviu, rašiau straipsnius ir koordinavau visus darbus. Skaitmeninis raštingumas ir geros idėjos gali būti didelis pliusas, kuris padės įtikinti rimtus žmones, kad supranti, ką darai ir nesi žalias. Visus įgūdžius buvau išmokęs pats, bet dabar vienoje vietoje, pavyzdžiui, interneto svetainėse, skirtose skaitmeninių įgūdžių lavinimui, galima rasti daugybę informacijos, kuri padės išmokti visko, ką aš išmokau pats savarankiškai“, – pasakoja moksleivis.

Šiandien, kai didžioji dalis mūsų gyvenimo yra skaitmeninėje erdvėje, svarbu ne tik mokėti sklandžiai ir greitai naršyti, bet ir žinoti savo teises, atsakomybes ir užtikrinti savo saugumą, kuo jaunesniame amžiuje. Nors Edvinas puikiai moka naudotis technologijomis, prisipažįsta, kad visų skaitmeninės erdvės taisyklių, jis anksčiau nežinojo ir dėl to jam yra tekę nusvilti. 

„Dėl neapdairumo esu paskleidęs neteisingą informaciją, kad dantų pasta padeda gydyti spuogus. Prisitepiau pastos, prifilmavau „stories“, sakiau, kad tai labai geras būdas. Tai peržiūrėjo tūkstančiai žmonių, o aš kitą dieną atsikėliau su užtinusiu veidu. Tokiu būdu paskleidžiau dezinformaciją, kuria patikėjo ir pasinaudojo kiti žmonės. Taip pat esu įkėlęs nuotraukų, kuriose buvo nepilnamečiai vaikai, be jų tėvų sutikimo, tuomet sulaukiau grasinimo, kad mane paduos į teismą. Šie du įrašai privertė suprasti, kad prieš kažką viešinant, turiu šiek tiek pagalvoti“, – savo patirtimis dalinasi jaunuolis.

Po šių atvejų vaikinas pripažįsta, kad kaip ir gyvenime, taip ir internetinėje erdvėje turi egzistuoti taisyklės, kurių turi būti laikomasi. Todėl anot jo, programos „Skaitmeninis moksleivio IQ“ vykdomas konkursas, kurio tikslas yra sukurti pirmąsias Lietuvos moksleivių interneto etiketo taisykles, yra tikrai reikalingas. Edvinas sako, kad pačiam jam bendraujant internete svarbiausia išlikti savimi ir niekuo neapsimetinėti, bet taip pat ir laikytis mandagaus elgesio, geriausia kuo mažiau pykčio ir negatyvo rodyti kitiems.

„Bendraujant su sekėjais taip pat turiu taisyklę – visada atrašyti. Žmogus švaisto savo laiką rašydamas žinutę, norėdamas kažko paklausti, tad reikia skirti šiek tiek savo laiko, jei jau sukiesi šioje sferoje. Aš visada valandą prieš miegą visiems atrašinėju, jei nespėju, tai padarau kitą dieną. Taip pat su sekėjais bendrauju labai laisvai, pats užduodu nemažai klausimų, labai mėgstu padiskutuoti“, – savo skaitmeninio etiketo taisyklėmis dalinasi pašnekovas.

„Samsung“ inicijuojamoje programa „Skaitmeninis moksleivio IQ“ moksleiviai taip pat ras informacijos, kaip elgtis susidūrus su šiandien viena didžiausių problemų jaunimo tarpe – kibernetinėmis patyčiomis. Edvinas prisipažįsta, kad jam taip pat yra tekę susidurti su užgauliojimais.

„Labai mažai kartų kažkas yra pasakęs įžeidžiančius žodžius man į akis. Bet ne kartą esu jautęs patyčias, kurios vykdavo man už nugaros. Manau, kad labai puikus būdas su tuo tvarkytis yra užsiimti kažkokia veikla, kuri tau leidžia negalvoti apie tai, kas vyksta aplink ar ką sako kiti. Susikoncentruoji į savo darbą ir judi į priekį, palikdamas visus tuos tamsuolius sau už nugaros“, – teigia 17-metis vaikinas.

Vienuoliktoje klasėje besimokantis Edvinas prisipažįsta, kad dar tiksliai nežino, ką nori veikti po mokyklos baigimo, tačiau jo pagrindinis tikslas – būti laimingu: „Tikiu, kad greitai šis klausimas turės ir atsakymą, nes artėja be galo daug įvairių projektų, kurių pagalba ieškosiu atsakymų į svarbiausius savo gyvenimo klausimus. Visiems noriu priminti, kad reikia mylėti ir tikėti savimi. Taip pat, su savimi reikia kalbėtis, ieškoti savyje problemų ir jas paversti privalumais, nes tik tada galėsite kilti aukštai!“

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder