Devintas vanduo nuo kisieliaus... bet vis tiek malonu

Devintas vanduo nuo kisieliaus... bet vis tiek malonu

Neseniai garbingą 90 metų jubiliejų atšventė Elžbieta II -Jungtinės Karalystės valdovė, ilgiausiai tarnaujanti karalienė britų monarchijoje ir ilgiausiai valdanti Europos monarchė. Ta proga įdomu žvilgtelti, kuo ji susijusi su Lietuva... ir Klaipėda. Tokia "pretenzija", žinoma, kelia šypseną, tačiau...

Kai prieš 10 metų britų monarchė svečiavosi Lietuvoje, istorikai viešai prakalbo, kad ji turi dalelytę lietuviško kraujo. Elžbieta II - Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino (1275-1341) palikuonė.

SĄSAJOS I. Jogailaitė Sofija, didžiojo Gedimino proprovaikaitė, Kazimiero IV (nuotr.) dukra, ištekėjo už vokiečių kunigaikščio iš Hohencolernų giminės - ir per jų palikuonis Gediminaičių kraujas susiliejo su dabartiniais Vindzorais...

Elžbietos ir gediminaičių kraujas susitiko per vokiečių kunigaikščius Hohencolernus (per moteriškąją liniją).

Sekdami genealoginiais Hohencolernų pėdsakais, vargais negalais prieitume Angliją valdžiusių škotų Stiuartų (16-17 a.) ir vokiečių Hanoverių (17-18 a.) gimines, kurioms susiliejus į Saksus (Eduardas VII, Jurgis V - Elžbietos II senelis ir prosenelis) radosi dabartinė Vindzorų dinastija, kuriai per tėvą (Jurgis VI) atstovauja Elžbieta II.

Nuo 1415 metų Hohencolernų giminė valdė Brandenburgą. Vėliau šios giminės atstovai tapo Prūsijos karaliais ir Vokietijos imperatoriais.

Vienas iš Hohencolernų - Albrechtas Brandenburgietis (Karaliaučiaus universiteto įkūrimo iniciatorius), Vokiečių ordino didysis magistras ir pirmasis Prūsijos kunigaikštis, buvo Jogailos proanūkis. (O Jogaila, kaip žinome, - Gedimino anūkas.)

Albrechto Brandenburgiečio motina buvo Jogailos anūkė Sofija (1464-1512).

Jo tėvas - Frydrichas I Brandenburgietis, Frydricho III (1415-1493) iš austrų Habsburgų dinastijos, sūnus.

GROŽIS. Sofijos Jogailaitės dukterėčia Izabelė Jogailaitė, Vengrijos karalienė, Žygimanto dukra. Visas keturias dukras jis išleido už Europos karalių.

Trumpai tariant, istorikai suskaičiavo, kad Elžbieta II yra 20-osios kartos atstovė nuo Gedimino laikų (per moterų liniją).

Ir čia nieko nuostabaus. Jogailaičiai siekė savo dukras politiniais tikslais ištekinti už kilmingųjų, pageidautina - karalių. (16 a. pradžioje Jogailaičių dinastija, kilusi iš didžiojo Gedimino, valdė kone pusę Europos žemyno.) Pavyzdžiui, Jogailos sūnaus Kazimiero žmona buvo Vokietijos imperatoriaus Albrechto Habsburgo dukra Elžbieta. Ji su Kazimieru susilaukė galybės vaikų, kurie visi užaugę tuokėsi tik su kilmingiausių Europos dinastijų atstovais. Jųdviejų sūnus Žygimantas Senasis vedė italę iš galingos hercogų giminės Boną Sforcą ir su ja užaugino keturias dukras bei vieną sūnų. Visos dukros buvo išleistos už karalių. Viena tapo Vengrijos karaliene, kita Braunšveigo-Volfenbiufelio kunigaikštiene, trečia Lenkijos, ketvirta - Švedijos karaliene. (Gaila, vienturtis Bonos ir Žygimanto Senojo sūnus Žygimantas Augustas, paskutinis Gediminaitis, dukart vedęs Austrijos valdovų šeimos dukras Elžbietą ir Kotryną Habsburgaites, vaikų, Lietuvos nelaimei, nesusilaukė.)

Karalienės ir Klaipėda

Pastate, kur dabar veikia Klaipėdos universiteto Menų akademija (K. Donelaičio g. 4), kadaise buvo Karalienės Augustės Viktorijos mergaičių licėjus. Jis išaugo iš 1830 metais įsteigtos aukštesniosios mergaičių mokyklos.

Kodėl licėjus buvo pavadintas būtent šiuo vardu? Kaip ši karalienė susijusi su Klaipėda?

Augustė Viktorija buvo Vilhelmo II, paskutinio vokiečių imperatoriaus ir Prūsijos (įskaitant Klaipėdą) karaliaus, žmona.

SĄSAJOS II. Elžbieta II - Didžiosios Britanijos karalienės Viktorijos proproanūkė. Vilhelmas II - Viktorijos anūkas, mums gerai žinomos karalienės Luizės proanūkis. Jo žmonos Augustės Viktorijos vardu Klaipėdoje buvo pavadintas licėjus.

Vilhelmas II - jau minėtų Hohencolernų dinastijos atstovas. Jis - Frydricho III ir Didžiosios Britanijos ir Airijos princesės Viktorijos sūnus, Klaipėdai gerai žinomos karalienės Luizės proanūkis.

Karalienė Luizė su vyru Frydrichu Vilhelmu III susilaukė 7 vaikų. Vienas iš jų, Vilhelmas I, turėjo tik vieną sūnų: Frydrichą III. Štai šis žmogus, karalienės Luizės anūkas, ir vedė Didžiosios Britanijos karalienės Viktorijos (Hanoverių dinastija) pirmagimę dukterį - Viktoriją Adelaidę Mariją Luizą. Su ja susilaukė aštuonių vaikų, tarp jų - sosto paveldėtojo jau minėto Vilhelmo II. Už jo ištekėjo Augustė Viktorija, kurios vardu buvo pavadintas licėjus Klaipėdoje...

ŠAKNYS. Vilhelmas II - Luizės anūko Frydricho ir Didžiosios Britanijos karalienės Viktorijos dukros, irgi Viktorijos, sūnus.

Taigi mūsų uostamiestis su dabartine garbiąja Elžbieta II, kad ir tirštose miglose, bet vis tiek "susitinka" per Hohencolernus, Prūsiją ir karalienės Luizės proanūkį Vilhelmą II. Juk šis buvo ir karalienės Viktorijos anūkas! O karalienė Viktorija - Elžbietos II proprosenelė.

Štai kokiais nematomais saitais Klaipėda susijusi su dabartine Britanijos monarche Elžbieta. Devintas vanduo nuo kisieliaus, bet vis tiek malonu...

KOMENTARAS

Rasa Miuler, Klaipėdos vokiečių bendrijos atstovė, gidė

PASKUTINIOJI Prūsijos karalienė Augustė Viktorija.

Karalienė Augustė Viktorija, paskutinė Prūsijos karalienė, pasižymėjo mergaičių švietimo skatinimu, evangelikų liuteronų bažnyčių statybų rėmimu ir angažuota karitatyvine veikla. Daugelis ją vertino netgi labiau už karalių, kuris buvo kritikuojamas dėl jo įgyvendinamos politikos. Augustės Viktorijos vardu pavadinta 15 mokymo įstaigų, 11 ligoninių (tarp jų viena Jeruzalėje), 8 fondai, taip pat gatvės, parkai etc.
Klaipėdos apskrities gidų gildija ruošia naują teminį maršrutą apie išlikusias senąsias Klaipėdos mokyklas, kuris bus pristatytas rudenį. Viena iš šio maršruto stotelių kaip tik ir bus buvęs Augustės Vikorijos mergaičių licėjus.

Parengė Andromeda Milinienė

Sidebar placeholder