Edmundas Kvederis: "Esu humoro ir realybės jausmo nepraradęs politikas"
Šiandien mūsų pašnekovas - miesto tarybos narys Edmundas Kvederis.
Trumpai apie save.
Liberalių pažiūrų žmogus, miesto ir šalies patriotas, geriausiai išmanomos sritys – švietimas ir ekonomika, humoro ir realybės jausmo nepraradęs politikas.
Už kokią konrečią veiklą esate atsakingas miesto taryboje?
Švietimo, sporto ir kultūros komiteto narys, Etikos komisijos pirmininkas, Jaunimo reikalų tarybos narys, Akademinių reikalų tarybos narys, Tautinių mažumų tarybos narys, Sporto tarybos narys.
Ar tenkina ši sritis, ar norėtumėte kuruoti kitą (as) sritis?
Veiklos pakanka, bet patiktų padirbėti Finansų ir ekonomikos komitete.
Kokius svarbius darbus, projektus jau pavyko pradėti, ar įgyvendinti?
Darbai taryboje (komitete ir komisijose) dažnai smulkūs, reikalauja daug informacijos ir nuomonių surinkimo, tačiau galutiniai sprendimai reikšmingi visuomenei ar jos grupei. Visada stengiuosi įsigilinti į projektus ir bandyti pamatyti kaip jie veiks visuomenę. Natūralu, kad teko prisidėti prie visų didžiausių miesto projektų, kurie buvo tvirtinami taryboje.
Ar jau apsipratote miesto Tarybos nario kėdėje ir kokie pirmųjų metų darbo įspūdžiai?
Domėjausi politika, tarybos darbu kol nebuvau tarybos nariu, tad pasimetimo tikrai nebuvo, juolab, kad kolegos patyrę ir padėjo patarimais. Kartais tenka susidurti su daugumos ir opozijos realybe ir čia kartais liūdina, jog opozicinės frakcijos asmens nuomonė yra prasčiau vertinama, bet tokia politinė struktūra.
Kiek laiko, Jūsų manymu, reikia norint rimčiau susipažinti su miesto tarybos nario darbu?
Jei žmogus iki tol nedalyvavo politinėje veikloje ir nebuvo tarybos nariu, ko gero reikalingas bent pusės metų laikotarpis, kad išmokti nagrinėti įstatymų projektus, rasti informaciją, įprasti prie procedūrų. Sunkiai įsivaizduoju tarybą jei daugiau nei pusė narių būtų naujokai, procesai tikriausiai užtruktų. Asmeniškai man buvo reikalingas laikas perprasti technines procedūras tai neužtruko.
Ar miesto tarybos nario įgaliojimai pakankami, kad būtų galima nuveikti rimtus darbus?
Jei tarybos narys yra valdančioje daugumoje tikrai lengviau priimti sprendimus, tačiau savivaldos lygmeniu pakankami įgaliojimai, kad ir opozicijos nariai galėtų veikti bei teikti siūlymus. Tarybos nariai, kaip ir visa taryba, turi mažai svertų stebėti savivaldybės įmonių veiklą ir priimti savailaikius sprendimus. Svarbu atliekamiems darbams, bendra tarybos narių kompetencija ir darna.
Kokios permainos būtinos miestui? Kokius pirmus tris uždavinius reikėtų spręsti pirmausia?
Miesto vystymas nuolatinis procesas, svarbiausia, kad būtų aiški strategija bei jos įgyvendinimas, todėl tai yra svarbiausia, kad miestas augtų visom prasmėm. Klaipėda strategiją turi, tačiau trūksta tokios idėjos ar veiksmo kas labai suvienytų visuomenę, būtų priimtina visiems.
Šiuo metu tris opiausias problemas išskirčiau – aplinkosaugą, infrastruktūrą ir ekonominę-verslo aplinką. Manau šiom sritim reikia dar daugiau dėmesio ir veiksmų.
Koks jūsų požiūris į išorinio uosto plėtrą?
Bet kokie plėtros ar urbanizacijos procesai, neturi bloginti gyventojų gyvenimo sąlygų ir kokybės, tuom būtina vadovautis vertinat plėtros poreikį ateičiai.
Klaipėdoje nebeliko nei 150 tūkstančių gyventojų. Ar turite planų, kaip sustabdyti klaipėdiečių emigravimą iš miesto?
Ekonomikoje vienas iš paklausą keičiančių veiksnių yra skoniai ir įpročiai. Prieš 15-20 metų tokiu įpročiu tapo – nuosavas namas prie Klaipėdos. Tad nemaža dalis žmonių tiesiog perkėlė savo gyvenamąją vietą formaliai iš Klaipėdos miesto, bet realiai visa veikla liko čia.
Miestas turi tapti geresne alternatyva gyventi – švaresnis oras, arčiau paslaugos, daugiau laisvalaikio, geresnė infrastruktūra ir t.t. Žinoma ir ekonominis aspektas, jei mieste yra sėkmingai veikiančių įmonių, daug darbo vietų tai pritrauks gyventojų.
Kaip apibūdintumėte Klaipėdos miesto tarybos opozicijos ir daugumos santykius?
Klasikinė politikos realybė. Man gaila, kad dėl valdžios perskirstymo dingsta dalis iniciatyvų. O santykiai turėtų būti geresni ir dalykiškesni.
Ar Jus, pasukusį politiko keliu, palaiko artimųjų ratas, ar kartais kyla ginčų, diskusijų ir nesutarimų su namiškiais?
Laimei, šeima palaiko, tai labai svarbu, nes politiko vertinimas visuomenėje gana prastas, o ir laiko sąnaudos didelės. Tai mano pasirinkimas, kuriam šeima bent kol kas pritaria.
Ar jau galvojate apie galimybę dalyvauti rinkimuose ir į kitos kadencijos miesto tarybą?
Dėl kitos kadencijos miesto taryboje tikrai dar nieko neprojektuoju, kol kas planai sudalyvauti artėjančiuose LR seimo rinkimuose.
Kokius seniai pamirštus darbus namie pavyko nuveikti karantino metu?
Yra daugiau laiko skirti tokiams pomėgiui kaip maisto ruoša, o šiaip man tenka dirbti nuotoliniu būdu ir itin daug laisvo laiko neatsirado.
Kokius tris pirmus darbus atliksite pirmiausiai, kai tik baigsis karantinas?
Susitiksiu su broliais, jų šeimomis. Ramiai su draugais mieste išgersiu alaus. Mėgausiuosi gyvenimu toliau.
Koks Jūsų hobis ir laisvalaikis?
Kelionės, sportas. Keliauju tiek asmeniškai tiek patirties turizmo sektoriuje turiu, tikrai galiu pasakyti, jog Europą esu išmaišęs. Lengvai pats sportuoju taip pat mėgstu žiūrėti sporto varžybas.
Ar tikite Zodiako ženklais, Angelais Sargais,Talismanais?
Nesu kažkokių simbolių garbintojas ar sekėjas, bet esu gimęs tokiais išraiškingais metais – Drakono, tad apie šį simbolį kartais pasidomiu.
Ar turite laimingą skaičių?
Esu gimęs 7-u vaiku šeimoje. Tokia tikimybė net mažesnė nei laimėti milijoną, tad skaičius 7-i, man toks priimtinas ir manau laimingas.
Ar vaikystėje turėjote pravardę? Jei taip, kokią ir kodėl?
Pravardės neturėjau ir to priežastis, kad jei kas bandydavo uždėti aš nepykdavau ir ji neprigydavo.
Kuo svajojote tapti vaikystėje?
Aš vaikystėje tiesiog norėjau užaugti. Tai buvo paprastas siekis. Pamąstydavau, kad galėčiau būti sportininkas, mokytojas, vairuotojas, bet tikrai neturėjau konkrečios svajonės kas aš būsiu užaugęs.
Ar geras buvote mokinys? Kokie mokslai patiko, kokie ne?
Akademiškai visada buvau geras mokinys, dėl elgesio visaip nutikdavo. Labiausiai patiko tikslieji mokslai, istorija, o nuobodūs buvo chemija ir biologija.
Kokie užklasiniai užsiėmimai patiko (sportas, choras, šokiai, dailė, techniniai dalykai ir pan.)
Sportas. Tai buvo mano visas vaikystės laisvalaikis. Futbolas su vyresniais broliais, krepšinis su draugais, bėgimas ir kitos rungtys mokykloje ir varžybose. Prie namo futbolo vartai, krepšinis (lankas iš motociklo rato), skersinis tai buvo svarbi vieta man ir mano draugams.
Kaip atsidūrėte politikoje?
Mokydamas ekonomikos, mokytojaudamas, pajaučiau, kad įdomu būtų susipažinti su politika – na truputį. Žingsnis po žingsnio net pats nepajutau, kaip įsitraukiau, o vienas liberalus sukrėtęs įvykis tiesiog įmetė į politinį sūkūrį, kuriame nenuskendau ir esu šiandiena.
Koks realizuotas darbas, idėja, projektas, sumanymas sprendimas labiausiai džiugina?
Profesinėje veikloje labai džiaugiuosi ugdęs jaunimo verslumą, dabar stengiuosi koordinuoti verslumo ugdymą, nes tai labai svarbi savybė jauniems žmonėms, o taip pat svarbu valstybei. Politikoje didelio, svarbaus darbo dar negalėčiau įvardinti, bet kas žino kas laukia.
Koks praeities, ar dabarties politikas Jums yra sektinas pavyzdys?
Tarptautinėje erdvėje – Vinstonas Čerčilis, Lietuvoje – Eugenijus Gentvilas ir ata Leonidas Donskis.
Apie keliones: kur labiausiai patiko, kur rekomenduotumėte būtinai apsilankyti ir kitiems?
Net jei esate suaugęs, apie vaikus net nekalbu, bent kartą gyvenime Kalėdas sutikite Laplandijoje, bet būtinai su pilnomis pramogomis – elnių, šunų kinkinys, Kalėdų senelis, sniego safaris. Kalėdinė pasaka garantuota.
Su kokiu įžymiu žmogumi norėtumėt pabendrauti?
Dalai Lama, „Džo“ Baidenas
Populiariausias posakis, sentencija?
Turiu nemažai mėgiamų sentencijų, o viena tokia prasminga. Kartą mokinys paklausė mokinio: - „ar ilgai lauksime kol pagerės“? Jei lauksime tada ilgai...“
Jūsų gyvenimo knyga (os)?
Vaikystėje Karlo Majaus knygas tiesiog „rijau“, Žiulio Verno knygos skatino fantaziją. Šiuo metu mėgstu biografines knygas paskaitinėti.
Jūsų mėgiamiausi muzikos kūriniai, muzikinės grupės, kompozitoriai?
Panašu, kad muzikoje aš nesuformuosiu kokio išskirtinio skonio. Atsidarau youtube surandu V.A. Mocarto "turkų maršą", liuks, po to surandu Billie Eilish Bad guy - irgi liuks.
Žinoma Queen Freddie Mercury Bohemian Rhapsody, ar, panašiai, labiau užkabinę, bet jau labai platus spektras. Nemėgstu pigaus popso, čia faktas.
Mėgstamiausias patiekalas? Ar yra tokių, kurių nemėgstate?
Nemėgstu maisto, kur kažkas sujaukta, daug beprasmio padažo, nederančių produktų, bet šiaip valgau viską, nes sveikata leidžia, nemėgstu aštraus maisto. Mėgstu pats ruošti maistą.
Jei taip, ką paruoštumėte savo svečiams?
Turiu tokį pomėgį - restorane man patikusį patiekalą atkartoju gamindamas pats (žinoma be improvizacijo niekaip). Gana vykęs ir kol kas visems įtikęs patiekalas - anties krūtinėlė, kepta orkaitėje vyno padaže su saldžiu padažu, keptomis daržovėmis. Visi sako, kad skanu.
Ar teko laikytis dietos?
Laimei nereikėjo ir galbūt neteks. Kol kas vadovaujuosi posakiu: - "valgyk kol skanu, renkis kol gražu".
Ar esate savikritiškas? Ar pripažįstate savo klaidas?
Esu sau reiklus, to ir iš kitų tikiuosi. Dėl klaidų pripažinimo čia jau reiktų artimųjų, draugų klausti, man atrodo, kad esu savikritiškas, bet iš šono ko gero geriau matyti.
Kokių savo neigiamų savybių norėtumėte atsikratyti?
Dominavimo pokalbyje, per gilios analizės procesuose.
Ar kitiems sunku Jus perkalbėti?
Jei diskusijoje oponentas nenaudoja argumentų, tada neįmanoma. Jei argumentai akivaizdūs, aš paprašau ir paaiškinti. Nesu užsispyręs, bet be argumentų mane įtikinti sunku.
Ar turite fobijų: aukščiui, skrydžiui, uždarai patalpai ir panašiai.
Yra toks juokas: "Ar turi fobijų? - Jo uždarom patalpom, einu vakare į parduotuvę alaus ir bijau, kad bus uždaryta". Neturiu fobijų ir jei galiu ką nors išbandyti, tai ir bandau.
Kokį didžiausią iššūkį gyvenime teko patirti?
Gyvenime visa patirtis grūdina, kažko išmoko. Tikrai reikėtų paminėti daug situacijų, kuriuose reikėjo ištverti, atsilaikyti...tai rodo, kad jau nebesu jaunas (gaila).
Kokie Klaipėdos simboliai, Jūsų manymu. labiausiai reprezentuoja uostamiestį?
Aš esu iš tų, kurie atvyko į Klaipėdą ir joje pasiliko, kaip geriausioje jam vietoje. Visas bendras jūrinis kontekstas, vokiška istorija. Klaipėda turi tą "laisvos dvasios kvapą".
Kokia Klaipėdos vieta, gatvė, aikštė, Jums asmeniškai patraukliausia?
"Meat Lovers" ramiai išgerti arbatos, kavos Viva La Vita, prasieiti nuo Anikės aikštės iki Lietuvininkų aikštės. Man dažnokai tenka miesto svečiams aprodyti Klaipėdą, tai artimieji vis klausia, kur tu randi ką rodyti 3 val. Aš savo gyvenime atradau Klaipėdą ir tuom mėgauojuosi jau ilgai.
Kokia Klaipėda bus po 50 metų?
Labai tikiuosi, kad Klaipėdoje gyvens laisva, kūrybinga, linksma bendruomenė, bus daugiau turizmo, pramogų, senamiestis pagaliau taps didžiuliu traukos objektu. Miestas garsės savo kultūriniu gyvenimu, tarptautinėmis knygų mugėmis, į aukštąsias mokyklas atvyks visos šalies ir Pasaulio jaunimas.
Neabejoju bus gražu.
Ačiū už atsakymus ir sugaištą laiką.
Rašyti komentarą