Nelė ir Jonas Stabingiai drauge su būreliu artimiausiųjų žmonių sausio mėnesį keliavo po Indiją. Ši viešnagė šeimai – jau ne pirmoji. Šįkart lankėsi Indijos Vakarų Bengalijos valstijoje, Majapuro mieste, kur apsistojo ISKCON krišnaitų bendruomenės namuose.
Jonas Stabingis pasidalino savo kelionės įspūdžiais.
Masažas už pustrečio euro
"Šios kelionės tikslas pasisemti sveikatos, be to, seniai svajojau išsimaudyti Gango upėje, – pasakojo Jonas Stabingis. – Sveikatinimo paslaugos ten labai pigios. O savo pareigas medikai atlieka labai stropiai. Pavyzdžiui, masažas kainuoja pustrečio euro. Už tokią sumą masažuotojas žmogų "minko" visą valandą. Moterys pirko net po penkiolika masažų."
Indijoje gana populiari akupunktūra – gydymas adatomis. Keliautojai išbandė ir šitą procedūrą. Vienas seansas kainuoja tik šešis su puse euro. Šią procedūrą, pasak J. Stabingio, daktarai irgi atlieka "nuo dūšios".
Patys medikai – gana kuklūs. Neišvaizdžiuose, sandėliukus primenančiuose pastatuose turi mažyčius kabinetukus, kuriuose vos gali apsisukti.
Tačiau šeimos gyvenimo kokybei skiria nemažai dėmesio. Vienas gydytojas, paklaustas, kodėl gyvena ne Kalkutoje, kur būtų gerokai daugiau klientų, sakė, jog Majarupe gražesnė gamta ir mažiau šurmulio.
Beje, Majapuras žavi ne tik unikalia gamta. Miestas dar vadinamas dvasiniu pasauliu dešimčiai tūkstančių metų. Čia yra garsi šventykla su ypatingomis Dievybėmis.
Pasiplaukiojimai Gange
Išsipildė ir pono Jono svajonė išsimaudyti Gango upėje. Vanduo šiltas – 26 laipsniai. Malonumas tokiame paplaukioti.
Beje, šeimyna susiorganizavo ekskursiją ir laiveliu. Už kelis eurus keturi žmonės porą valandų galėjo mėgautis pasiplaukiojimu po Gangą.
Deivės Gangos vardu pavadinta upė vietos gyventojų laikoma šventa. Kas treji metai prie jos vyksta tris mėnesius trunkanti Kumbhamela arba Puodynės šventė. Tuo metu į šventę atvykę gyventojai atlieka apsivalymo ritualą. Tikima, jog Gangas gelbsti nuo nevaisingumo, bado, sausros ir kitų nelaimių.
Kiekvieno indo svajonė būti kremuotam Gango pakrantėje, kad pelenus priglaustų šventoji upė. Per metus upės slėniuose kremuojama maždaug po 30 tūkstančių palaikų. Pelenai išbarstomi upėje.
Skurdžiau gyvenantieji nė nekremuojami. Kūnai susukami į audeklą ir metami į Gangą. Todėl kartais vanduo skleidžia blogą kvapą. Besimaudydamas gali užkliūti už žmonių kaulų.
Net plika akimi matosi, jog Gango vanduo labai nešvarus. Vandens paviršiuje plaukioja šiukšlės. Daugėjant pramonės įmonių atliekos taip pat leidžiamos į upę.
Be to, šventosios upės negerbia ir patys gyventojai. Jie skalbia vystyklus, meta šiukšles, netgi ekstrementus.
Nepaisant to Gange gyvena 143 rūšių žuvys, veisiasi net delfinai.
Jono maudynės Gange jam taip pat neturėjo jokių pasekmių sveikatai. J. Stabingis tvirtina, jog Himalajuose prasidedanti upė nuo kalnų atsiplukdo sidabro, kuris turi stebuklingos galios apsivalyti nuo bakterijų.
Gango ilgis 2525 kilometrai. Tai viena didžiausių upių Azijoje.
Bengalai – gražūs žmonės
Bengalijos valstija viena iš tankiausiai apgyvendintų vietovių Indijoje.
J. Stabingis pabrėžė, jog šio krašto žmonės – labai gražių veido bruožų. Tik nedidelio ūgio. Ypač moterys. Didžioji dalis krišnaitų tikėjimo, bet yra ir musulmonų bei katalikų. Jie mėgsta puoštis. Vakarais pasipuošę išeina pasivaikščioti.
Be to, susidarė įspūdis, kad vietos gyventojai – gana darbštūs. Tiek Bengalijos sostinėje Kalkutoje, tiek Majapure ir mažesniuose miesteliuose verda gyvenimas. Žmonės sodina ryžius tiesiog miesto centre, kur Gangas užliejęs žemės plotus ir susidarė pelkynai.
Savo sklypuose daugelis augina gėlių plantacijas. Jas nuskynę dovanoja šventykloms.
Lietuvių šeima dalyvavo Majapuro šventykloje vykusioje gėlių šventėje. Tokia šventė vyksta vieną kartą per metus. Į šventyklą privežama ir Dievybėms paaukojama daugybė tonų gėlių žiedų. Gėlių aukojimo ceremonija truko kelias valandas.
Išnaudojamas kiekvienas derlingesnės žemės plotelis. Beje, šios vietovės pasižymi lygumomis ir žemės derlingumu.
Sparčiai vyksta statybos. Prieš keliolika metų šiose vietose lankęsis J. Stabingis sako, jog viskas per tą laiką labai pasikeitė. Tuomet tose vietose buvo dykynė. Dabar ten daugybė pastatų. Net Gango užlietuose pelkynuose vietos gyventojai pripila žemių ir stato namus. Pridygę keturių, penkių, šešių aukštų pastatų.
Statoma ir didžiulė nauja šventykla. Pradžioje šioje statyboje dirbo tūkstantis, dabar – trys šimtai darbininkų. Ji turėtų būti baigta po poros metų.
Šiek tiek pasikeitęs ir vietos žmonių gyvenimas. Ankstesnės kelionės metu J. Stabingis pastebėjęs tik vieną kitą bengalą su mobiliuoju telefonu. Dabar telefoną turi kiekvienas.
Tačiau skurdo ir netvarkos dar labai daug. Dulkės, šiukšlių krūvos, lūšnynai, neasfaltuoti keliai. Kai kur net ne keliai, o siauros juostelės – negali prasilenkti du automobiliai. Transporto grūstis tokia, kad negali iškišti alkūnės. Greta važiuojantis automobilis nubrozdintų. Kelio ženklų nėra. Negali žinoti, kur prasideda ir kur baigiasi miestas.
Bet tinginiaujančių ir nieko neveikiančių nematyti. Visur šurmulys, daug veiksmo. Atrodo, jog kiekvienas žmogus savaip kabinasi į gyvenimą. Daugelis prekiauja. Vieni prekes išsidėlioję ant prekystalių, kiti – tiesiog ant tvorų sukabinę drabužius, kilimėlius ir kitus tekstilės gaminius.
Kai kas turi dresiruotus dramblius. Šie padeda šeimininkams uždirbti iš turizmo. Jei turistas duoda maisto, dramblys suėda pats. Jei pinigą, paima straubliu ir perduoda ant jo nugaros sėdinčiam šeimininkui.
Stabingiams teko pabūti ir karvių fermoje. Šie gyvuliai ten dažniausia žalos spalvos ir labai ilgais smailiais ragais.
Stebina ir transporto įvairovė. Ypač tuo metu, kai baigiasi darbo diena. Automobilį pamatysi rečiau negu Tuk Tuką, motorolerį, dviratį. Rieda jaučiais pakinkyti vežimai. Motociklas – jau prabanga. Ant jo susėdę kartais važiuoja net po keturis žmones. Beje, transportas taip pat labai pigus. Pasivažinėjimas Tu Tuku kainuoja pusę euro, kartais tik 40 centų.
Kai kur takeliai grįsti plytomis. Kadangi tose vietovėse daug molio, bengalai pigiai pagamina plytas. Jas naudoja netgi kelių grindimui. Plytas karučiais veža ir į Gango pakrantes. Kad sutvirtintų krantus, nes per potvynius labai nuniokojamos pakrantės ir netoliese esančios vietovės.
Į statybvietes medžiagos dažnai plukdomos laiveliais Gango upe.
Savo buityje bengalai dažnai naudoja bambuką. Iš bambukų suraišioja plaustus, jį naudoja netgi statybose.
Krišnaitų bendruomenėje
Bengalijos kraštas kaip ir visa Indija – kontrastų šalis. Skurdas ir netvarka, kliūvanti už akių kiekviename žingsnyje, baigiasi už tvoros, kur septynių hektarų teritorijoje įkurtas kvartalas iš viso pasaulio į Majapuro šventyklą atkeliaujantiems turistams bei krišnaitų tikėjimo sesėms ir broliams.
Teritorijoje pristatyta daugiabučių namų. Sutvarkyta aplinka. Daug žalumos. Visa augmenija laistoma. Prie vartų į kvartalą lyg į atskirą pasaulį stovi sargyba. Įleidžiami tik gyventojai. Todėl šioje teritorijoje – gana saugu.
Nuo aštuonioliktojo amžiaus iki dvidešimtojo amžiaus vidurio visa Bengalija buvo anglų kolonija.
1947 metais Bengalija buvo padalyta į Vakarų ir Rytų. Vakarinė dalis, kur dauguma hinduistų, priskirta Indijai, rytinė, kur daugumą sudarė musulmonai, priskirta Pakistanui.
Iki praėjusio amžiaus antrosios pusės vaišnavų judėjimas buvo paplitęs tik Indijoje. Tačiau, kai dvasinis mokytojas (guru) A. C. Bhaktivedanta Svamis Prabhupada savo dvasinio mokytojo Bhaktisidhantos Sarasvati Prabhupados nurodymu išvyko pamokslauti už Indijos ribų į angliškai kalbančias Vakarų šalis ir įkūrė Tarptautinę Krišnos Sąmonės Bendriją (ISKCON), vaišnavai tapo žinomi ir kitose šalyse.
Nuvykę į Indiją Stabingiai apsistoja jau minėtoje krišnaitų bendruomenėje. Pastarąją kelionę juos globojo 12 metų Indijoje gyvenantis lietuvis.
Bendruomenės teritorijoje galima pigiai, už šimtą eurų per mėnesį išsinuomoti butą, patiems pasigaminti maisto ir palyginti pigiai keliauti po aplinkines Indijos vietas.
Už auką galima pavalgyti vegetariško maisto ten pat esančioje maitinimo įstaigoje.
Uždaroje teritorijoje yra ne tik šventykla, bet ir mokykla. Joje anglų kalba mokosi vaikų iš viso pasaulio. Ją lanko ir Londone gimęs Stabingių anūkas, kuriam mokytis lietuvių kalba būtų sudėtinga.
Rašyti komentarą