Polas Alenas: turtingas atsiskyrėlis

Polas Alenas: turtingas atsiskyrėlis

Tarp pasaulio milijardierių, praturtėjusių iš informacinių technologijų, jis yra 12 vietoje: turtas vertinamas 18,1 mlrd. JAV dolerių. Verslo bei technologijų, nekilnojamojo turto, kino, žiniasklaidos bendrovių, profesionalių sporto komandų etc. savininkas ir vienas didžiausių planetos filantropų bei aktyviausių mokslo pažangos rėmėjų, kaip ir jo buvęs draugas Bilas Geitsas (Bill Gates), neturi aukštojo mokslo diplomo. Dvejus metus pasimokęs Vašingtono universitete, studijas metė dėl programuotojo darbo.

Sausio 21 dieną Polui Alenui (Paul Allen) sukako 63 metai.

Lemtinga pažintis

Polas Gardneris Alenas (Paul Gardner Allen) gimė 1953 m. sausio 21 d. Sietle, Vašingtono valstijoje, JAV. Mama buvo mokytoja, tėvas - Vašingtono universiteto bibliotekos direktoriaus pavaduotojas. Polas turi jaunesnę seserį Džodi (Jody Allen). Vaikai šeimoje buvo auklėjami demokratiškai, nuo mažumės skatinami domėtis menu ir mokslu.

Skaityti Polas išmoko iki mokyklos, nuo mažens jį traukė technika. Lankė privačią Sietlo mokyklą. Ketvirtoje klasėje Polą ypač domino chemija, šeštoje - elektronika.

Baigęs šešias klases, Polas pateko į Sietlo privilegijuotųjų mokyklą "Lakeside". Čia, būdamas 14-metis, susidraugavo su Bilu Geitsu, dvejais metais jaunesniu berniuku, kuris irgi domėjosi kompiuteriais.

1975 m. Bilas ir Polas įkūrė kompaniją "Micro-Soft" (po metų brūkšnelio neliko). Polas užsiėmė techninėmis idėjomis, Bilui arčiau širdies buvo verslo kontraktai.

PRABANGA. P. Alenui priklauso dvi didžiausios jachtos pasaulyje, "Octopus" ir "Tatoosh". Nuotraukose - laivo interjeras.

Liga

1982 m. P. Alenui buvo diagnozuota Hodžkino limfoma (kraujo vėžys) ir jis buvo priverstas palikti "Microsoft". 29 metų P. Alenas pardavė savo akcijas po 10 dol. už vienetą, tačiau dalį pasiliko, kad išsaugotų vietą valdyboje.

Polas pasveiko. Išėjęs iš kompanijos "Microsoft", užsiėmė investavimu. Jis įdėjo per 1 mlrd. dol. į tokias bendroves kaip AOL (interneto paslaugų tarnyba), "Ticketmaster" (tarptautinis bilietų platinimas), "Egghead Software" (prekyba kompiuterių programine įranga) ir kt.

1986 m. investuotojas įkūrė fondą "Allen Family Foundation", kuris užsiėmė sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų gerinimu, mokslo ir technologijų plėtra. Dabar šs fondas kasmet teikia 30 mln. dol. dotacijas įvairiems humanitariniams ir mokslo projektams.

1996 m. P. Alenas prisidėjo prie privačios kosminės programos "Tier One", užsibrėžusios plėtoti kosminį turizmą, rėmimo. 2000 m. subsidijavo pirmojo privataus kosminio laivo "SpaceShipOne" sukūrimą. Iš viso šis laivas atliko 17 kosminių skrydžių, iš jų du (2003 m.) - su pilotais.

SESUO Džodi Alen (Jody Allen) yra Polo verslo partnerė, aktyvi labdaros, mokslo bei meno bendruomenių narė, domisi geografiniais tyrinėjimais.

Smegenų žemėlapis

2003 m. P. Aleno motinai buvo diagnozuotas Alzheimeris. Tai paskatino jį įkurti Smegenų tyrimo centrą (Allen Institute for Brain Science), į kurį iki šiol yra investavęs daugiau nei 500 mln. dol. Ši organizacija bando išsiaiškinti, "kaip iš minkštos substancijos kaukolėje randasi nuostabi ir paslaptinga žmogaus sąmonė".

"Man, kaip buvusiam programuotojui, labai įdomu, kaip veikia žmogaus smegenys, kaip jos apdoroja informaciją, - sako investuotojas. Netgi šiek tiek pasidomėjęs neurologija, pradedi suprasti, kad viskas susiję. Kitaip tariant, smegenys stengiasi išnaudoti viską, ką tik gali, - regą, klausą, praeities patirtį - tam, kad apskaičiuotų, ką gyvūnas (ar tai būtų pelė, ar žmogus) turi daryti toliau."

P. Alenas rėmė Sietlo biotechnologijų laboratorijas ir kompanijas, tačiau tai nedavė norimo rezultato. Galiausiai jis susitiko su trimis iškiliais mokslininkais, Nobelio premijos laureatais - Džeimsu Votsonu (James Watson), kuris atskleidė DNR struktūrą, Lelandu Hartvelu (Leland Hartwell), neurobiologu, žmogaus genomo tyrinėtoju, ir Ričardu Akseliu (Richard Axel), taip pat dirbančiu neurologijos srityje. Tačiau labiausiai P. Alenui patikusią idėją pasiūlė biologas, genetikas prof. Deividas Andersonas (David Anderson) iš Kalifornijos technologijų instituto. Jis pasiūlė nupiešti žemėlapį, kaip genai veikia pelės smegenyse. Kiekviena ląstelė, iš kurių sudaryta pelė, turi 20 tūkst. genų. Širdies ląstelė nuo smegenų ląstelės skiriasi tuo, kaip genai yra panaudojami.

Nors visi mokslininkai turėjo savo požiūrį, nebuvo nė vieno, kuris nesutiktų dirbti Polo siūlomoje programoje.

"Tai kai kas nauja. Tai leis sukurti bendrą duomenų bazę, prieinamą visam pasauliui", - sakė finansuotojas.

Į šią nepaprastą užduotį, kurią išsikėlė, jis sudėjo ne tik mokslinį interesą bei ambicijas, bet ir patirtus išgyvenimus. Nors jo mama sulaukė garbingo amžiaus - 90 m. (mirė 2012 m.), Polas matė, kaip mylimas žmogus, nuo mažens jam diegęs meilę knygoms ir skatinęs siekti žinių, paskutiniaisiais metais prarado asmenybę. Visapusiškai išsilavinusi, apsiskaičiusi moteris, pasižymėjusi nepaprastai aiškiu mąstymu, gera atmintimi, per paskutinį gyvenimo dešimtmetį pamiršo viską.

600 terabaitų

Projekto "Smegenų žemėlapis" duomenys yra prieinami visiems nuo 2004 metų (www.brain-map.org). Darbas buvo baigtas 2006 m. Finalinė versija - 85 mln. žymų ant 250 tūkst. smegenų dalių. Tai 600 terabaitų informacijos. Arba kone pusė visos informacijos, esančios internete nuo 2003 m.

2008 m. dėl aritmijos P. Alenui teko atlikti širdies operaciją. Po mėnesio staiga prireikė dar vienos - plaučių operacijos. Netrukus buvo aptikta sena limfoma ir paskirtas chemoterapijos kursas. Tuo metu jis pradėjo rašyti savo memuarus "Idėjos žmogus" ("Idea Man"). Knyga buvo išleista 2011 m. Joje Polas aprašo, kaip B. Geitsas "Microsoft'e" atkakliai siekė viską sugriebti į savo rankas.

Smegenų tyrimo institutas Polui buvo didžiausia paguoda. Jis plėtėsi. P. Alenas skyrė dar 100 mln. dol. - šįkart žmogaus smegenų žemėlapiui sukurti.

"Tyrinėti smegenų struktūrą - tas pats, kas viduramžių kalviui tyrinėti reaktyvinį lėktuvą, - sako P. Alenas. - Reikalas ne tas, kad nesupranti, kaip sparnai pritvirtinti prie korpuso ir kodėl ima veikti variklis. Tu nieko nenutuoki apie tai, kas leidžia lėktuvui laikytis ore.

Technologijos kur kas paprastesnės už neurologiją. Smegenys funkcionuoja visai ne taip, kaip kompiuteris. Kompiuteris - labai teisinga ir vieninga struktūra. Jis turi atmintį ir mažą detalę, kuri garantuoja atminties elementų darną ir saugumą. Tai labai paprasta. Išmokti programuoti gali kiekvienas žmogus. Aš išmokau vyresnėse klasėse. Mes su Bilu Geitsu ir kitais draugais domėjomės programavimu ir per keletą metų sužinojome viską, ką tik galima sužinoti apie kompiuterius. Bet žmogaus smegenyse visos dalelytės skirtingos. Tai nepaprastai sudėtinga struktūra. Kad ją suprastume, prireiks dešimtmečių ir krūvos Nobelio premijų."

Tačiau P. Alenas nepraranda vilties. Per pastaruosius metus jis nusamdė geriausius šalies neurobiologus ir tris kartus padidino žmonių, dirbančių su projektu, skaičių, o vėliau planuoja jį padidinti dar dukart. Jis ir toliau ketina investuoti savo pinigus į instituto veiklą. Ketina tai daryti ir po mirties. "Didelė mano kapitalo dalis numatyta būsimiems moksliniams tyrimams", - sako milijardierius.

Šiuo metu P. Alenas jaučiasi gerai: vėžys atsitraukęs.

Vargas dėl pinigų

Galbūt P. Aleno svajonė atskleisti, kaip veikia žmogaus smegenys, - tik svaičiojimai žmogaus, nebežinančio, kur išleisti pinigus? 2005 m. Polas investavo 30 mln. dol. radijo teleskopui "Allen Telescope Array" sukurti. Šis įrenginys buvo skirtas nežemiškos kilmės signalams gaudyti. Astronomas prof. Setas Šostakas (Seth Shostak) tada neabejojo, kad tokie signalai egzistuoja, ir pirmąjį žmonijos kontaktą su kita civilizacija numatė maždaug 2025 metams.

Kažkada savo draugui rašytojui Daglui Adamsui (Douglas Adams) jis yra pasakęs, kad turtai jam sukelia frustraciją.

P. Alenas turi begalę prabangių namų su požeminėmis automobilių aikštelėmis ir lėktuvų angarais, didžiules meno šedevrų, sportinių mašinų, net senovinių karinių skraidyklių kolekcijas. Jam priklauso dvi didžiausios jachtos pasaulyje. Jis yra Sietlo "Seahawks" komandos (Nacionalinė futbolo lyga) ir Portlando "Trail Blazers" (Nacionalinė krepšinio asociacija) savininkas. Jo kino kompanija "Vulcan Productions" gavo "Emmy" apdovanojimą už dokumentinį filmą "Rx for Survival-A Global Health Challenge" apie sveikatos apsaugos problemas trečiojo pasaulio šalyse.

2013 m. su grupe "The Underthinkers" jis įrašė muzikos albumą "Everywhere At Once". P. Alenas groja elektrine gitara, jam akompanuoja Džo Volšas (Joe Walshas) iš "The Eagles" ir Krisi Hind (Chrissie Hynde) iš "The Pretenders".

Į P. Aleno "smegenų projektą" įsitraukusį fiziką, neurobiologą, Kalifornijos technologijų universiteto profesorių Kristofą Kochą (Christof Koch), ant dešinės rankos išsitatuiravusį "Apple", kolegos akademikai vadina bepročiu. K. Kochas atsako taip: "Yra daugybė neurobiologijos laboratorijų, bet nė viena iš jų negali realizuoti tokio masto projekto. Mes turime dešimtmečio planą. To, ką darome čia, neįmanoma įgyvendinti universitetuose."

Profesorius Klėjus Reidas (Clay Reid), palikęs darbą Harvardo universitete, dabar P. Aleno institute tyrinėja pelių galvos smegenų žievės regos sritį. Jis kalba panašiai: "Galiu tik spėlioti, kuo užsiimsiu vėliau, bet tai, ką darau dabar, įmanoma tik čia."

Neurobiologijos profesorius iš Stanfordo universiteto Rikardas Dolmečas (Ricardo Dolmetsch) neseniai pasiūlė tokią idėją: tam, kad būtų išsiaiškinta, iš ko susideda smegenys, panaudoti kamienines ląsteles.

Į projektą jau yra įsitraukę šimtai mokslininkų, iš kurių kiekvienas, naudodamasis Polo pinigais, dirba savaip. Panaši situacija buvo programinės įrangos srityje - tada, kai ji pradėjo kurtis.

Lochneso pabaisa

Polas niekada nebuvo vedęs. Jis turėjo draugių, tarp kurių minima Džeri Hol (Jerry Hall), buvęs modelis ir buvusi rokerio Miko Džagerio (Mick Jagger) žmona (o dabar - žiniasklaidos magnato Ruperto Merdoko (Rupert Murdoch) sužadėtinė), taip pat teniso žvaigždė Monika Seleš (Monica Seles).

Milijardierius išrankus svečiams, niekada ir su niekuo nekalba apie asmeninį gyvenimą, retai kada duoda interviu. Kai pokalbis pakrypsta jam nepatinkančia linkme, jis tiesiog pasitraukia. Kolegos jį vadina atsiskyrėliu, kartais pravardžiuoja "interneto amžiaus Lochneso pabaisa".

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder