Savanoris nusivylė: jo, barzdoto, kariuomenei nebereikia
Savanoris nusivylė: jo, barzdoto, kariuomenei nebereikia

Septynerius metus KASP savanoriavęs klaipėdietis Aurimas Mockus išgirdęs, kad norėdamas likti kariu turės nusiskusti, nusivylė. Ilgą barzdą nešiojantis žinomas klaipėdietis suabejojo, ar šiais laikais tokie kario išvaizdos standartai apskritai adekvatūs.

A.Mockus pasakojo, kad tarnauti Lietuvai buvo jo sena svajonė. Tačiau tekėjo gyvenimas ir tai padaryti galėjo tik įkopęs į ketvirtą dešimtį. Vyras prisidėjo prie Lietuvos kariuomenės savanorių pajėgų. Šiuo metu jis Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-iojoje rinktinėje.

A.Mockus yra išgarsėjęs dėl savo visuomeninės veiklos, kelionių.

Neseniai iš Kalnų Karabacho sugrįžęs klaipėdietis sulaukė nemalonios žinios: pirmosiomis gruodžio dienomis priimtas Kario išvaizdos standartas.

Naujas įsakymas – nuvylė

Jame nurodyta, kaip turi atrodyti kariai, kokia turi būti jų šukuosena. A.Mockų papiktino reglamentacija, kokia turi būti barzda. Teisės akte įtvirtinta nuostata, kad kariui draudžiama nešioti barzdą ir žandenas.

„Veidas turi būti nuskustas. Išskyrus, kai turi gydytojo rekomendaciją nesiskusti veido dėl sveikatos priežasčių. Gavęs raštišką gydytojo rekomendaciją nesiskusti nustatytą laiką, karys privalo apie tai informuoti tiesioginį viršininką/vadą ir gauti vieneto vado leidimą“, – rašoma įsakyme.

Iliustracija iš Kario išvaizdos standarto/Kario išvaizdos standartas numato, kokia turi būti barzda

Medikų rekomendaciją A.Mockus buvo pateikęs. Tačiau ir su ja barzda negali būti ilgesnė nei centimetras.

Ilga barzda kaip savo įvaizdžio dalimi garsėjantis A.Mockus pasijuto įskaudintas. Jis neslėpė – jau anksčiau jautęs įvairias užuominas dėl barzdos. Buvo įspėtas, kad nėra pageidaujamas rikiuotėje.

„Jaučiuosi lyg septynerius metus buvau laikomas kvailiu. Toks šaltas dušas. Bjauriausia, kad suprantu, kad nieko nepakeisiu – įsakymas jau išėjęs. Tokia nepagarba, atsainus požiūris. Kokį mes karą kariaujame? Kam ji trukdo? Tai lyg spjūvis savanoriaujantiems vyrams į veidą. Tiems, kurie pasiryžę kovoti už savo tėvynę. Kam gi ji trukdo? Dujokaukę užsidėt? Gi jei reikės – per kelias sekundes paimsiu ir nusipjausiu tą barzdą. Galų gale – pažiūrėkime istorines Lietuvos karių nuotraukas. Barzdoti vyrai. O čia XXI amžiuje tokie ribojimai“, – piktinosi klaipėdietis.

Jis pasakojo, kad barzdą augina ne dėl to, kad jam taip labiau patinka. Skustis vengia ir dėl alergijos, be to, keliaujant motociklu barzda ir apsaugo veidą.

„Kodėl staiga, būdamas barzdotas, pasidarau blogu kariu? Prisiminkime Edmundo Jakilaičio laidą apie Ypatingą būrį, kuriame žmonės demonstravo savo gebėjimus turėdami negalią. Kodėl barzda staiga tampa kažkokiu trūkumu?“ – retoriškai klausė A.Mockus.

Jo manymu, toks standartas savanoriams galėtų galioti karo metu. „Juk jei reikės: paimsiu ir nusiskusiu“, – svarstė pašnekovas.

Pakeitė 20 metų galiojusį standartą

Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento majoras Gintautas Ciunis komentuodamas situaciją teigė, jog iki gruodžio galiojo kario išvaizdos standartas, patvirtintas dar 2000-aisiais. Jis priminė, kad ir pagal senąjį standartą barzdų nebuvo galima nešioti.

„Rengiant tvarkos atnaujinimus atsižvelgta į įvairias objektyvias aplinkybes, kurioms esant standartas galėtų būti netaikomas. tačiau įsakymui įsigaliojus jis privalės būti pilnai įgyvendintas, kitaip tariant, visi kariai turės laikytis šios tvarkos taip pat, kaip laikosi ir visų kitų įsakymų bei nurodymų. Galimybė leisti auginti barzdas taip pat buvo svarstoma ir diskutuojama įvairiuose lygmenyse, tačiau, įvertinus argumentus, priimtas sprendimas leidimą auginti barzdas suteikti tik esant objektyvioms su sveikata susijusioms priežastims, gydytojų rekomendacijoms, bei atsižvelgiant į operacinę aplinką ar vykdomų operacijų pobūdį”, – 15min paaiškino G.Ciunis.

A.Mockus teigia bandysiąs siekti, kad ir toliau galėtų gyventi didžiuodamasis esąs karys. „Jei reikės, galbūt nueisiu ir teisiniu keliu“, – tvirtino jis.

Buvęs Lietuvos kariuomenės vadas, Seimo narys Arvydas Pocius teigė žinąs A.Mockaus istoriją. „Aš jį tikrai žinau kaip patriotišką žmogų ir gerbiu jį“, – pradėjo A.Pocius.

Tačiau patikino, kad Kario išvaizdos standartas yra ne šiaip sau ir yra parengtas profesionalų, įvertinus įvairias galimas rizikas.

„Kariuomenėje yra griežta hierarchija ir standartas yra visiems. Jei reikėtų atsižvelgti į visų norus ir pageidavimus, kas būtų? Žmonės, kurie savo noru atėjo į kariuomenę, turi suprasti, kur atėjo. Čia ne koks dramos būrelis. Štai Šaulių sąjunga yra labiau visuomeninė organizacija“, – aiškino A.Pocius.

Sidebar placeholder